Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / Aký nočný stolík je pre vás ten pravý?

Aký nočný stolík je pre vás ten pravý?

13. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Nočný stolík predstavuje pekný, no najmä praktický doplnok postele. Slúži totiž na odloženie vecí, ktoré máme pred spánkom alebo krátko po zobudení radi poruke, či už je to budík, okuliare, pohár s vodou, kniha, mobil, zápisník, hygienická vreckovka, alebo liek. Viete, aký nočný stolík je vhodný pre vás?
Výber nočného stolíka sa na prvom mieste odvíja od typu postele. Tento solitér by mal s vaším lôžkom nielen ladiť, ale takisto by mal spĺňať svoj účel. Vo všeobecnosti platí, že príručný stolík má svojou výškou aspoň približne zodpovedať výške lôžka. Jednak preto, aby vytváral s posteľou príjemný celok, jednak preto, aby ste naň z postele hravo dočiahli. Vyberajte si preto modely, ktoré sú v porovnaní s matracom nižšie či vyššie maximálne o 10 – 12 cm.
 
 

Náš tip


Ak máte problém zvoliť vhodný typ stolíka, hľadajte také modely postele, ku ktorým výrobca ponúka aj nočné stolíky, resp. postele, ktoré majú dizajnové záhlavie s postrannými odkladacími konzolami.

Nočný stolík BELLE
Posteľ s nočnými stolíkmi RICCIANO

ODKLADACIE PLOCHY

Kapacita úložných priestorov je azda tým najdôležitejším aspektom pri výbere nočného stolíka. Radi si napríklad pred spaním čítate? Musíte brať hneď po prebudení lieky? Možno nakoniec zistíte, že si musíte zaobstarať nočný stolík s väčším úložným priestorom či so zásuvkami. Alebo naopak, dospejete k záveru, že vám postačí aj jednoduchší model.

Myslite však aj na to, že každá plocha je miestom, na ktoré neustále sadá prach, čo je v prípade zdravého spánku neveľmi žiaduce – nesnažte sa preto vytvárať bezprostredne v okolí lôžka príliš mnoho otvorených odkladacích plôch a políc.

Skúste zvoliť nočné stolíky s praktickými zásuvkami, kde budú vaše drobnosti a poklady dobre ukryté. Ideálne sú najmä na lieky či hygienické potreby, ktoré treba skladovať na suchom a tmavom mieste. Ak vám záleží na dekoráciách, určite zvoľte nočný stolík s veľkorysejšou odkladacou plochou.

Aký nočný stolík je pre vás ten pravý?

Zapamätajte si


Na vrchnú policu nočného stolíka patria len tie najdôležitejšie veci. Náušnice radšej odložte do šperkovnice alebo na špeciálny stojan, krémy nechajte v kúpeľni. Priveľa drobností totiž pôsobí chaoticky a neprehľadne. Navyše, ak budete čerstvo zobudení šmátrať rukou po takejto odkladacej ploche, môžete nedopatrením niečo zhodiť na zem.

 

S NOŽIČKAMI ALEBO BEZ NICH?

Nožičky tvoria na každom nábytku nenápadný, ale veľmi zaujímavý detail. Často ich majú modely, ktoré síce ponúkajú menej úložných priestorov, zato pri posteli pôsobia vzdušne a čisto. Nožičky vyniknú rovnako na minimalistických moderných modeloch ladených do škandinávskeho či industriálneho štýlu, ako aj na rustikálnych či historizujúcich modeloch. Praktickým riešením môžu byť aj nočné stolíky na kolieskach, ktoré hravo presuniete tam, kde sú práve nutné. Myslite však aj na to, že voľný priestor pod nožičkami je zároveň miestom, kde sa môžu hromadiť chuchvalce prachu, čomu sa, naopak, pri stolíkoch bez nožičiek vyhnete.
Nočný stolík RUFA
Posteľ s nočnými stolíkmi DREANO

5 KONTROLNÝCH OTÁZOK NA ZÁVER

Existuje nespočetné množstvo nočných stolíkov. Pred samotnou kúpou vám preto pomôže, ak si zodpoviete nasledujúce otázky:

  • Koľko vecí potrebujete mať bezpodmienečne pri posteli? Prejdite si v mysli svoje spánkové návyky, ranné a nočné rituály. Pri výpočte „must have“ doplnkov a nevyhnutností najľahšie zistíte, aký typ nočného stolíka bude ten správny.
  • Máte rovnaké potreby ako vaša polovička? Podobne ako v prípade matracov môžu mať partneri rôzny pohľad na komfort, ktorý prináša nočný stolík. Ak vám to zariadenie spálne dovoľuje, pokojne vyberte iný nočný stolík sebe a iný partnerovi. 
  • Chcete, aby stolík dokonale ladil s posteľou? Potom hľadajte spálňové zostavy, v ktorých už výrobca ponúka postele s nočnými stolíkmi. Určite nešliapnete vedľa.
  • Patríte k ľuďom, ktorí oceňujú originálne nápady? Možno vám postačí jednoduchšie riešenie s veľkým efektom, napríklad subtílny kovový stolík alebo klátik dreva. Rôzne prístavné stolíky môžu byť pre vás vhodnejším riešením ako tie s prívlastkom „nočné“.
  • Mysleli ste na osvetlenie? Lampy môžu zabrať veľkú časť odkladacej plochy, vyberajte si ich preto podľa modelu stolíka či spôsobu vypínania, ktorý je pre vás najpohodlnejší. Súčasný dizajn dokonca povoľuje nielen stojace nočné lampy, ale aj závesné svietidlá elegantne „sa vznášajúce“ nad nočným stolíkom – takto získate zaujímavý prvok v spálni, ale aj viac odkladacieho priestoru.
Program Merano

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Stojany na šaty – úložné riešenie, ktoré si zamilujete

Nemusíte sa s nimi stretnúť iba v obchodoch. Patria k praktickým doplnkom domácich spální, izieb tínedžerov, predsiení či šatníkov. Stojany na šaty vám poslúžia zaka…

Aký typ skrine si vybrať do pracovne?

Práca s notebookom na kolenách na gauči či kuchynskom stole je častou náhradou improvizovanej domácej kancelárie. Keď sa však začnú ozývať vaše preťažené trapézy či …