Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Aký pán, taký konferenčný stolík

Aký pán, taký konferenčný stolík

15. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Vybrať si ten správny však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadať do interiéru, plniť svoju funkciu a zároveň zohľadňovať špecifiká domácnosti a jej členov. Čo by ste mali zohľadniť pri výbere konferenčného stolíka?

POHODLNÝ PRÍSTUP K SEDAČKE

Konferenčný stolík esteticky dopĺňa sedačku. Jeho dĺžka by mala predstavovať tretinu až polovicu dĺžky sedačky. Výška stolíka by mala zodpovedať polohe vašich kolien pri sede na sedačke, približne 40 cm. Šírka stolíka je podľa vašich preferencií, no ideálne by ste mali mať dostatok priestoru na pohodlný prechod medzi stolíkom a sedačkou. Stolík by mal byť umiestnený vo vzdialenosti 30 – 50 cm od sedacej súpravy.

NA VÝBER SÚ RÔZNE TVARY


Tvarom stolíka dokážete optimalizovať priestor v obývacej izbe. K masívnejšej sedacej súprave sa výborne hodí stolík štvorcových rozmerov. V malom priestore zas vyniknú oblé tvary a stolíky okrúhlych tvarov. Hranaté obdĺžnikové stolíky sú zas ranou na istotu. Pri výbere tvaru sa zamerajte na celkový dizajn interiéru.

Aký pán, taký konferenčný stolík

JEDNODUCHÁ ELEGANCIA AJ PREPRACOVANÉ ÚLOŽNÉ MIESTA

Konferenčné stolíky sa dnes ponúkajú v rozličných prevedeniach, aj tu záleží od vkusu a potrieb majiteľa. Stolíky na vyšších nožičkách bez úložných priestorov poskytujú miesto pre natiahnutie si nôh, nižšie stolíky s rôznymi typmi zásuviek, priečinkov, políc zas miesto na odkladanie predmetov, ktoré chcete mať pri sebe vždy, keď sedíte na sedačke.
Aký pán, taký konferenčný stolík
Náš tip: Potrebujete stolík prisúvať pri rôznych príležitostiach bližšie k sedačke?  Zaujímavé riešenie ponúka moderný konferenčný stolík v minimalistickom dizajne. Hornú dosku možno otáčať o 360 °, čím si priblížite danú plochu k sebe bez toho, že by ste museli posúvať celý stolík.

Z AKÉHO MATERIÁLU

K najobľúbenejším patria konferenčné stolíky z dreva či drevených materiálov. Vďaka rôznym povrchovým úpravám, širokej farebnej a tvarovej škále možno z tohto materiálu vybrať stolík, ktorý bude perfektne ladiť do interiéru rôznych štýlov. Za nevýhodu materiálu môže byť považovaná náchylnosť na vznik škrabancov. Tiež treba dávať pozor na kontakt materiálu s vodou, zvlášť, ak je stolík bez povrchovej lakovej úpravy.

Stolíky zo skla, resp. so sklenými hornými doskami môžu byť veľmi efektným doplnkom napríklad v moderne zariadených obývačkách. Používajú sa číre, ale i sfarbené sklá (napríklad biele, čierne).Horné dosky stolíkov bývajú často z tvrdeného bezpečnostného skla, aby sa nerozbili pri prvom väčšom náraze. Stále však treba mať na pamäti, že je to sklo, a takýto stolík si vyžaduje určite viac opatrnosti pri manipulácii ako ten drevený. Výhodou oproti drevu je odolnosť skla voči bežným tekutinám a chemikáliám.

Kovový stolík sa hodí, podobne ako drevo, do rôznych štýlov interiérov, závisí najmä na povrchovej úprave a celkovom dizajnovom prevedení. Dobre tak môže zapadnúť do moderne, ako aj  industriálne či vidiecky ladeného bytu. Často sa kombinuje s inými materiálmi, ako sú drevo alebo sklo. Výhodou kovu je, že len ťažko ho niečím poškodíte, resp. zdeformujete a pokiaľ má dobrú povrchovú úpravu, neublížia mu ani prípadné rozliate tekutiny.

Netradičnejším materiálom, ale predsa používaným, je kameň. Mramor, bridlica či iný druh kameňa môže pôsobiť naozaj luxusne. Ich nevýhodou môže byť vysoká hmotnosť a teda sťažená manipulácia s nimi.

Aký pán, taký konferenčný stolík
Aký pán, taký konferenčný stolík
Aký pán, taký konferenčný stolík

ŽIVOT OKOLO STOLÍKA

Okrem štýlu interiéru je vhodné zvážiť pri výbere konferenčného stolíka aj to, čo sa okolo neho a na ňom bude diať. To závisí od vašich návykov a od toho, akí členovia tvoria domácnosť. Tu je zopár príkladov, na čo myslieť pri výbere správneho modelu či materiálu:

  • Ak máte malé deti, ktoré sa radi hrajú v obývačke, je dosť možné, že zo stolíka sa stáva miesto, na ktorom prebiehajú súboje hračiek, prvé maliarske pokusy, vyliate nápoje či prevrhnuté mištičky s jedlom sú pravidelnosťou. To všetko môže viesť veľmi ľahko k poškodeniu stola škrabancami, nežiadúcim zafarbením a podobne. Vhodné je preto siahať po materiáloch odolných, neporéznych, s hladkým, ľahko čistiteľným povrchom. Tiež nemusí byť ideálne bohaté zdobenie či členenie jednotlivých častí stolíka (napríklad vyrezávané nohy, rôzne zásuvky), ktorých čistenie od prípadných zatečených nápojov môže byť dosť zdĺhavé a zložité.
  • Rovnako môžu byť vhodnejšie stolíky so zaoblenými hranami alebo oválnym tvarom. Ak sa vám do interiéru predsa najviac hodí stolík s ostrými hranami, zvážte aspoň pri najmenších deťoch ochranu rohov stola.
  • Laky, odlakovače, ostré predmety. Hotová pohroma pre konferenčný stolík. Ak si radi robíte manikúru či pedikúru práve na konferenčnom stolíku, vyberte si stolík, ktorý sa môže čistiť aj chemikáliami. Asi ani netreba písať, že stačí kvapka odlakovača na nechty a povrch lakovaného dreveného stolíka môže byť nezvratne poškodený. Tomu sklenému však odlakovač určite neublíži.
  • Ste poriadkumilovný a potrebujete mať vždy všetko tip-top? Na skle vidieť každú šmuhu a odtlačok prsta, takže budete mať o zábavu postarané. Na tmavých, matných kovových a neleštených drevených povrchoch, naopak, nie sú podobné nečistoty ani zďaleka tak viditeľné.
  • Radi hostíte rodinu či priateľov? Malý, decentný stolík môže byť pekný, ale položiť naň väčšie množstvo pohárov a drobností na pohostenie asi nebude jednoduché. Väčšie rozmery stolíka budú pre vás určite vyhovujúcejšie.
  • Ak ste v malom byte, v ktorom potrebujete plnohodnotne využiť každý centimeter štvorcový, voľte stolík s úložným miestom – stolík tak nielen splní svoj primárny účel, ale bude aj užitočnou skrinkou.
  • Vykladanie nôh na stolík patrí k „zlozvykom“ mnohých členov domácnosti. Ak je tomu tak aj u vás, vhodnejší bude masívny, ťažký stolík, ako nejaký nestabilný kúsok, ktorý sa môže ľahko prevrhnúť.
 

STAROSTLIVOSŤ O NÁBYTOK

Bez ohľadu na to, aký konferenčný stolík si vyberiete, ako pri všetkom inom nábytku platí, že správna údržba a starostlivosť sú základom dlhotrvajúcej životnosti a pekného vzhľadu. Vyberajte uvážene, nejde síce o veľký kus nábytku, ale môže sa výrazne podieľať na celkovom dojme z obývačky a prispievať k vášmu pohodliu tým, že bude spĺňať nároky na funkčnosť a praktickosť.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Poznáte najnovšie trendy v interiérovom osvetlení?

Svietidlá v interiéri sú nielen funkčným prvkom, ale svojimi tvarmi, veľkosťou a farbou sa podieľajú aj na celkovom vzhľade miestnosti a pomáhajú vytvoriť jej atmosf…

Žltá sedačka prežiari interiér. Prečo sa táto farba hodí do obývačky?

Žltá farba väčšinou nie je prvým odtieňom, ktorý zvažujeme pri výbere sedačky. A je to škoda. Obývačku totiž dokáže presvetliť a rozžiariť. Ak práve uvažujete o kúpe…