Dobrý dojem začína v predsieni. Ako ju zariadiť?

Naše zemepisné šírky si vyžadujú oddelenie vstupu do domu od ostatných miestností a vytvorenie miesta, kde si môžeme vyzuť zablatené topánky či striasť z kabáta snehovú nádielku. Predsieň je prvou miestnosťou, ktorá víta návštevníkov a napovedá, čo sa asi skrýva vo zvyšku interiéru. Čo by v nej nemalo chýbať, aby bola dobrou vizitkou domácich?  

Je predsieň v modernom interiéri ešte vôbec potrebná? Jednoznačne áno! V našich klimatických podmienkach potrebujeme priestor na očistenie topánok a oblečenia od dažďa či snehu a ich odloženie ešte skôr, než vstúpime do obývačky či kuchyne. Interiéry bez vstupných priestorov sú skôr výsadou prímorských krajín. A keďže dnešný interiér kladie dôraz na individualitu – niekomu viac vyhovuje menšie zádverie, iní uprednostňujú veľké vstupné chodby – zariaďovanie vstupných priestorov nemusí byť len bojom o centimetre.
Čo v nej nesmie chýbať?

Podobne ako pri iných obytných priestoroch, aj tu platia základné typologické predpisy. Minimálna šírka predsiene je 120 cm, no všetci dobre vieme, že pohodlnejšie sú miestnosti s väčšími rozmermi. Pri návrhu jej veľkosti treba počítať s priestorom na vyzúvanie a vyzliekanie sa. V predizbe by nemal chýbať nábytok do chodby – vešiaková stena na odkladanie búnd a kabátov, skrinka na topánky, polička a zrkadlo. Špeciálnu pozornosť venujte výberu „botníka“, teda skrinky na topánky. Predsa len, predsieň plná topánok, o ktoré zakopávajú aj domáci, nie je vábnou záležitosťou. V malých panelákových chodbách sa osvedčí vysoký a úzky botník s výklopnými zásuvkami.

Do väčšej predsiene môžete umiestniť predsieňovú zostavu, šatníkovú skriňu, lavicu na sedenie, vešiak, ale aj stolík a kreslo. Botník tu môže mať podobu skrinky, ktorá poslúži aj ako komoda. Do veľkej skrinky na topánky sa toho zmestí veľa, čo ocenia najmä viacpočetné rodiny. Z praktického hľadiska je predizba tiež miesto, kam odkladáme kľúče, dáždniky a iné drobné predmety. Majitelia psíkov, ktoré sú chované v interiéri, v nej zvyknú navyše mávať základnú výbavu pre svojich miláčikov a uterák či vlhčené vreckovky na znečistené labky.

Predsieňový program Brüssel
6 rád, ako zariadiť svoju predsieň

1. V predsieni nepodceňujte výber podlahoviny s protišmykovou úpravou, pohybovať sa v nej budete v domácej aj vychádzkovej obuvi.  

2. Do menšej predizby voľte veľkoformátový obklad. Menšie dlaždice by miestnosť opticky zmenšili kvôli špáram. 

3. Pri obúvaní sa oceníte miesto na sedenie. Použiť môžete lavicu s úložným priestorom na odloženie topánok.  

4. Malé vstupné priestory laďte tón v tóne. Veľké znesú aj sýte tóny a farebné kontrasty. 

5. Biele steny budú pôsobiť čisto a dajú vyniknúť nábytku a doplnkom. 

6. V miestnosti by mali byť dva vypínače hlavného osvetlenia, na jej začiatku a konci. Výhodnejšie je použiť viaceré druhy osvetlenia a používať ich podľa potreby.Hoci je vstupný priestor väčšinou iba miestom na prezutie a presun do iných častí domu, zaslúži si našu pozornosť. Nebojte sa už hotových predsieňových programov a originálnych doplnkov, ktoré vyčaria úplne inú atmosféru.

Predsieňová zostava Melly

Náš tip

Jednoduché línie predsieňových programov Melly, Spice, Dakar, Felino či Gavera očaria najmä minimalistov. Ich svetlé farby ich predurčujú aj do menších priestorov, ktorým treba pridať centimetre optickými ilúziami. Ak z vášho interiéru dýcha rustikálnosť, vstupné priestory zariaďte programom Antwerpen alebo Romance. Zaujímavé drevodekory v teplých aj studených farbách nájdete v predsieňových programoch Balin, Brüssel, Golf, Clif alebo Cougar. Uzavreté a polouzavreté riešenia podporia vizuálnu čistotu, ktorú dotiahnete doplnkami.
Predsieňová

zostava

Felino