Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Must-have pre najmenších: detská postieľka a prebaľovací pult

Must-have pre najmenších: detská postieľka a prebaľovací pult

20. 06. 2021, SCONTO Nábytok
Čakáte prírastok a chcete svojej ratolesti pripraviť útulnú a zároveň funkčnú detskú izbičku? K dôležitým veciam, ktoré sú súčasťou výbavy domácností s novorodencom, určite patria aj detská postieľka a prebaľovací pult. Čo by ste o nich mali vedieť?
Postieľky pre najmenších musia byť v prvom rade bezpečné, dostatočne stabilné a pohodlné. Samozrejmosťou všetkých modelov by mali byť oblé hrany, ktoré znižujú riziko náhodného odretia. Dôležitá je aj povrchová úprava postieľky. Najčastejšou voľbou je laminovaný drevený materiál, pretože vďaka fólii sa bude postieľka ľahšie udržiavať.
 
Keď ste sa presvedčili o bezpečnosti postieľky, na rade je dizajn. Súčasné typy sú často navrhnuté v obľúbenom škandinávskom či provensalskom štýle, nábytok do detskej izby však môžete poňať aj moderne a zvoliť neutrálne minimalistické kúsky. Hodia sa vám najmä vtedy, ak detská postieľka funguje ako solitér v rámci iného nábytkového zariadenia.
Vedeli ste, že...?
Kvalitná postieľka je nevyhnutná aj preto, lebo najmenší sú veľkí spáči. V prvom roku života môžu prespať až 70 percent dňa. Spánok je pre nich v tomto období nevyhnutný, stimuluje totiž tvorbu rastových hormónov.

Postieľky, ktoré rastú s dieťatkom

Ak nechcete lôžko svojho bábätka meniť hneď po prvých mesiacoch, je dobré zvoliť detské postieľky s nastaviteľnou výškou plochy na ležanie. Takto budete môcť detský nábytok využívať oveľa dlhšie. Takýto model plne vyhovie aj potrebám väčšieho dieťaťa. Keď váš drobec podrastie a dokáže svojpomocne vliezť do postieľky či vyliezť z nej von, oceníte aj odnímateľné priečky. To umožní dieťaťu voľný pohyb.
Náš tip
Keďže najmenší radi testujú svoje zúbky na všetkom navôkol, je dobré ochrániť bočnice špeciálnymi krytmi proti ohryzovaniu.

4 rady k postieľkam

  • Postieľku nikdy neumiestňujte do tesnej blízkosti okna alebo balkóna, kde by sa bábätko mohlo ľahko ocitnúť v prievane alebo by ho mohlo oslepiť slnečné svetlo.
  • Bezprostredne nad postieľkou by sa nemali nachádzať žiadne závesné police ani žiadne predmety, ktoré by sa mohli náhodne uvoľniť a spadnúť na postieľku.
  • Ak chcete vytvoriť nad postieľkou bábätka roztomilý baldachýn, kupujte výlučne kvalitné a overené produkty. Nespočetné dekorácie môžu byť niekedy viac na škodu než na úžitok.
  • Súčasťou postieľky väčších detí môžu byť praktické doplnky, ako napríklad závesný textilný organizér, kam vložíte napríklad hračky či praktické maličkosti, ako vreckovky.

Aby prebaľovanie išlo od ruky

Prebaľovacie pulty a komody sú „zlepšovákom“ pre všetky mamičky, ktoré majú pri starostlivosti o bábätko rady všetko poruke, počnúc plienkami, končiac kozmetikou. Vďaka početným a variabilným úložným priestorom si môžete zorganizovať všetky novorodenecké potreby podľa vlastného uváženia. V rámci niektorých modelov si dokonca môžete dokúpiť bočné regály, ktoré zvýšia celkovú úložnú kapacitu.
Prebaľovacia komoda Innes v minimalistickom štýle a prebaľovacia komoda Parvati s rustikálnym nádychom. Zdroj: Sconto
Výber konkrétneho typu postieľky či pultu závisí aj od toho, či budú umiestnené priamo v detskej izbe alebo v spálni pri rodičovskej posteli, prípadne – ak ide o prebaľovací pult – v priestrannejšej kúpeľni, čo vám uľahčí sušenie a obliekanie bábätka po kúpeli. Postieľku pre najmenších i prebaľovaciu komodu si môžete kúpiť ako samostatný kus alebo ako súčasť nábytkového programu, vďaka ktorému budú všetky kúsky v detskej izbe pekne zladené.
Prebaľovací pult a postieľka z nábytkového programu Parvati. Zdroj: Sconto

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Postele s úložným priestorom

Lôžko zaberá veľkú plochu, a tak využitie miesta pod ním na odkladanie vecí je rozhodne praktické najmä v malých bytoch. Postele s úložným priestorom bývajú riešené …

Posedenie vonku – aký je ideálny nábytok na terasy či do záhrad?

Časy, keď sme záhradný či terasový nábytok vnímali iba ako sezónny doplnok vonkajších priestorov, sú dávno preč. V súčasnosti sa „exteriérovej obývačke“ venuje rovna…