Na stenách: Fotografie majú osobité čaro

V počítači určite máte desiatky, možno i stovky fotografií z dovoleniek, výletov, rodinných osláv či viac alebo menej významných životných udalostí. Myslíme si, že také nádherné spomienky si nezaslúžia byť ukryté pred svetlom sveta a mali by sa hrdo týčiť vystavené niekde na stene. Skrášlite si bývanie vašimi zážitkami a vytvorte si vlastnú galériu umenia. Vaše bývanie sa vám za to odvďačí hrejivou a útulnou atmosférou.

Cenné rady na úvod

Skôr, ako sa rozhodnete oživiť váš interiér vybranými fotografiami, je potrebné zistiť ich kvalitu. Iba tá vám napovie, v akých rozmeroch ich môžete vytlačiť. Ak by ste chceli na stene vytvoriť mozaiku alebo koláž fotiek, je dobré si to vždy vyskúšať na nečisto. Vystrihnite si z tvrdšieho papiera požadované veľkosti a skúste si ich na stenu nalepiť. Takto uvidíte, či koláž nezaberá veľa miesta a či je rozmiestnenie v poriadku. Ak vám chýba cit alebo si jednoducho na takéto odvážne riešenie netrúfate, môžete fotky rovnakej veľkosti zavesiť symetricky vedľa seba.

Kombinovanie štýlu a fotografií na stenách

Či už zariaďujete svoje prvé bývanie, alebo potrebuje vaša domácnosť reštart, jedno je isté – z domu sa stane domov iba vtedy, keď doň vložíte srdce a čosi z vášho osobitého vkusu. Zariaďovať alebo pretvárať domácnosť treba začať vždy od najväčších kusov nábytku. K nim potom pridávajte doplnky, ktoré dotvoria celkovú atmosféru interiéru a dodajú mu šmrnc.  

Fotografie na stenách skombinujte so štýlom celej miestnosti. Ak máte napríklad obývačku zariadenú v škandinávskom štýle, ideálnou voľbou môžu byť čiernobiele zábery. Ak sa vám páči námornícky štýl bývania, na stenu zaveste vaše obľúbené fotky z dovoleniek pri mori, ktoré ešte viac podčiarknu daný štýl. Celkový dojem môžu výrazne umocniť aj vhodne zvolené fotorámiky.

Menej je viac

Zlaté pravidlo, ktoré platí aj v zútulňovaní interiéru. Dávajte pozor na počet a rozmery fotiek. V interiéri musí stále vyniknúť ich prirodzená krása. Stena nad sedačkou síce zíva prázdnotou, ale myslite na to, že pohovka je už sama o sebe dominantný kúsok, a preto treba vyzdvihnúť jej krásu menšími formátmi fotografií, ktoré na seba nebudú pútať priveľkú pozornosť. Komoda na chodbe ako menší kus nábytku môže mať nad sebou väčší formát fotky, poprípade koláž menších aj väčších rozmerov, ktorá zaberie väčšiu plochu steny.

Fotka ako súčasť dekoračného kútika

Ak vás láka vystaviť si fotky v rámikoch iba tak na poličke či komode, skúste ich zladiť s inými dekoráciami a doplnkami, nech spolu tvoria harmonické zátišie. Máte obľúbené kvetinové fotografie? Postavte k nim vázu s kyticou a nejaké drobné doplnky.  

Tip: Ako stojan vyzerajú na komode veľmi štýlovo aj poukladané časopisy alebo knihy, na ktoré položíte zarámovanú fotku.
Originálne nápady pre kreatívnych

Ak vás nudia klasické zarámované fotografie a hľadáte niečo viac kreatívne, tu ste na správnom mieste.


Fotky na brezovej vetve 

Čítate správne. Prírodná brezová vetva má špecifické čaro vďaka svojej štruktúre a farbe. Na zavesenie fotiek vám bude stačiť obyčajný špagátik a štipce. Brezovú vetvu môžete na stenu prichytiť tenkým lankom, pretože nie je až taká ťažká. Nemusíte však použiť len konár z brezy. Dobre vám poslúži aj vetva z iných drevín.


Obraz z fotiek 

Zábery si nechajte vytlačiť v klasickom rozmere 13 x 18 cm a na stenu ich poukladajte do nejakého pútavého tvaru. Medzi tie ľahšie patrí napríklad srdiečko, štvorec alebo kruh. Takto usporiadané fotky budú na stene pôsobiť sviežo a moderne.

Pekné a praktické v jednom

Fotografie ako dekorácie stien majú viacero výhod. Nielenže skrášlia príbytok – sú praktické po viacerých stránkach. Vybrané motívy a farebnosť sa dajú ľahko zladiť so štýlom interiéru, ak vás omrzia, môžu sa rýchlo a jednoducho zameniť za iné, a navyše ide o originálne kúsky „obrazov“, ktoré nenájdete v žiadnej inej domácnosti. Doplniť ich môžete aj rôznymi nápismi, citátmi, ktoré vás pozitívne nalaďujú, či majú pre vás nejaký špeciálny význam. Ak ste sa rozhodli pre dekorovanie fotografiami, len smelo do toho... Určite dodajú bytu vytúženú atmosféru.