Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Odpočinok v záhrade

Odpočinok v záhrade

27. 04. 2021, SCONTO Nábytok
Záhrada je pre mnohých synonymom odpočinku. Pohojdávanie sa v sieti, opaľovanie sa na ležadle, leňošenie pri záhradnom jazierku či večera v exteriéri si vyžadujú aj kvalitný a odolný nábytok, ktorý s vami prežije viac ako len jednu letnú sezónu. Čo všetko nám môže v záhrade poslúžiť, aby sme si vychutnali čas, ktorý v nej trávime?
Odpočinok v záhrade sa nám spája predovšetkým s príjemným leňošením. Pri výbere nábytku myslite na to, že kúsky v exteriéri by mali odolať vplyvu slnečných lúčov, vlhkosti, vetra aj rôznych nečistôt. Presunúť nevyužité kusy z interiéru na terasu preto nie je dobrý nápad. Drevo, ktoré nie je určené a špeciálne ošetrené na použitie v exteriéri, by sa časom degradovalo. Okrem toho výrobcovia dnes ponúkajú krásne kusy nábytku z odolných materiálov, ktoré sú určené špeciálne do exteriéru a dizajnom sa vyrovnajú aj interiérovému nábytku. 

Leňošenie v záhrade

Rannú kávu na terase či večerné leňošenie s výhľadom na západ slnka si vychutnáte zo záhradných súprav a kresiel. Extrémne pohodlné sú aj závesné kreslá a hojdačky, ktoré vytvárajú pocit, akoby ste sa vznášali nad zemou. Na trhu nájdete dokonca modely závesných kresiel pre viac ako jednu osobu, relax si teda takýmto spôsobom môžete vychutnať aj vo dvojici. Pri ich výbere si všímajte materiál, nosnosť a aj hmotnosť, aby ste v prípade potreby mohli s nábytkom ľahko manipulovať a prenášať ho. Pri hojdačkách je dôležitá aj výška a hĺbka sedenia, aby sa vám z nich pohodlne vstávalo. Veľkej obľube sa okrem záhradných ležadiel tešia aj záhradné postele. Majú ich radi malí aj veľkí, skvele sa hodia k bazénom, poskytujú ochranu pred slnkom a zároveň môžu byť aj modulárne – vďaka výsuvnej časti fungujú ako lôžko alebo ako sofa s opierkou, podľa potreby.

Ochranu pred slnkom zabezpečia slnečníky

Pred horúcim slnkom vás v lete ochráni tienenie. Záhradné slnečníky môžu mať podobu klasického skladacieho slnečníka, špeciálneho polkruhového modelu alebo štýlovej slnečnej clony a plachty. Okrem ochrany pred poludňajším slnkom ochránia nábytok pred ľahkým dažďom. Netradičným, ale vizuálne pútavým riešením budú prírodné slnečníky z korún stromov. Podľa expertov na exteriér z Račických záhrady sú v kurze prírodné slnečníky z javora alebo platana. „Radi ich v našom záhradníctve vysádzame do obrovských kvetináčov a korunu potom striháme naplocho. Koruna po čase zhustne a vytvorí krásny zelený slnečník. Kvetináč sa dá v tomto prípade vždy premiestniť podľa potreby, aby počas horúcich dní vrhal v záhrade príjemný tieň.“ Takéto riešenie má aj iný benefit. Je totiž dokázané, že ľudia, ktorí žijú v blízkosti stromov, v sebe majú menej stresových hormónov a ich krvné bunky sa obnovujú rýchlejšie.

Záhrada ako jedáleň

S rastúcim trendom vonkajších obytných zón získavajú na popularite exteriérové kuchyne a jedálenské priestory na terase. Niekomu na takéto alfresco postačí malý stolík, jednoduché stoličky a jedlo na drevených lopároch, pre iných alfresco symbolizuje veľký exteriérový stôl a pohostenie pre rodinu aj priateľov na krásnej jedálenskej súprave. Ak chcete, aby bola jedálenská časť terasy a záhrady perfektná, prestrite stôl ako v najlepšej reštaurácii. Chýbať nesmú taniere, misky, príbor, sklenené poháre a rôzne druhy váz so živými kvetmi zo záhrady – vizuálne dodajú výšku aj hĺbku. Priestor terasy pekne doplnia aj obrovské kvetináče a zaujímavé stojany na kvety s výsadbou trvaliek alebo letničiek. S pohostením v záhrade sa neodmysliteľne spája aj grilovačka či príprava mäsa na ohni v záhradnom kozube. Fenoménom posledných rokov sa stala dokonca zimná grilovačka, ktorá si našla priaznivcov aj v našich končinách.

Vodné prvky v záhrade

Záhradné trendy naznačujú aj návrat k nadčasovým biokúpacím jazierkam, ktorých prvotná investícia je možno vyššia, ale postupom času – vďaka ich samoúdržbe – aj návratná. Vyhnete sa totiž ďalším nákladom na chémiu a udržiavanie bazéna. Alternatívou ku klasickým bazénom môžu byť aj bazény so slanou vodou. „Podľa nás sú však najväčšou vychytávkou vodné prvky ako spády, potôčik s rôznymi vodnými mlynmi a aktivitami na hru s vodou. Oba prvky vrelo odporúčame doplniť o absolútne ‚nadčasovky‘ ako corten, drevo či antikorové doplnky. Zaujímavo pôsobia aj vodné spády, ktoré potešia nielen vizuálne, ale aj zvukom. Zároveň je vhodné umiestniť ich v záhrade tam, kde chcete eliminovať zvuk od cesty alebo od suseda,“ radia odborníci z Račických záhrady.

Doplnky vytvoria atmosféru

Či už má váš pozemok takú výmeru, že do niektorého z jeho zákutí môžete umiestniť záhradný pavilón či altánok, alebo máte len maličkú mestskú záhradku, ktorá si vystačí s jednoduchou záhradnou lavičkou, nezabúdajte, že celkovú atmosféru tvoria doplnky. Okolo miesta na sedenie umiestnite na zem záhradné lampáše, ktoré sa večer postarajú o príjemnú atmosféru, na konštrukciu altánku zase môžete zavesiť dekoračnú girlandu so svetielkami. Chýbať nesmú ani rôzne dekoračné vankúše, teplé deky na chladnejšie letné večery a dekorácie, ktoré vytvoria tú správnu kulisu na odpočinok v záhrade.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Aká je tá naj a aké vybavenie do detskej postieľky je vhodné?

Snívate o tom, že postieľka vášho bábätka bude mäkká, s množstvom hračiek a baldachýnom? Je to síce pekná predstava, ale v tomto prípade platí, že menej je viac. Mal…

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…