Populárne sú drevené aj kovové postele

Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Populárne sú drevené aj kovové postele
Publikováno: 14. 05. 2020
Výber postele podlieha viacerým atribútom, nevynímajúc ani samotný materiál. Veľkej obľube sa už niekoľko desaťročí tešia najmä drevo a kov, otázkou však zostáva, ktorý z nich zvoliť?

POSTEĽ NA DLHÉ ROKY

Drevo je nadčasový materiál a pokiaľ je kvalitné, výrobky z neho dokážu slúžiť niekoľkým generáciám. Postele vyrobené z dreveného masívu sú pevné a stabilné, spoľahnúť sa však môžete aj na posteľné rámy z lacnejšieho dreveného materiálu. Drevo je prírodný materiál, vďaka čomu pôsobí nábytok v interiéri mäkko a hrejivo. Je príjemné na dotyk, hygienické aj bezpečné – v prípade potreby ho možno opracovať do oblých hrán.

Výhodou drevených postelí je široký výber tvarov a štýlov, ako aj nespočetné množstvo dekorov. Ľahko ho prispôsobíte akémukoľvek trendu. Ponúka totiž výraznú i nenápadnejšiu kresbu a desiatky odtieňov. Ak chcete dosiahnuť dramatický vzhľad, siahnite po tmavom dreve, ako sú čerešňa alebo orech, prípadne tmavé odtiene duba. Svetlé tóny, napríklad buk alebo jaseň, zasa priestor opticky rozjasnia. Drevo je často povrchovo upravené lakom, ktorý má ozdobnú i ochrannú funkciu. Výhodou je aj to, že tento materiál môže vyzerať moderne i tradične, historicky aj minimalisticky.

Posteľ REBECA
Posteľ TIMONA
Mínusom môže byť cena, kvalitné výrobky z dreveného masívu sú totiž drahšie a je potrebné venovať im náležitú starostlivosť. Počítajte aj s tým, že drevená posteľ z tvrdších druhov dreva (napríklad dub), bude robustnejšia, a teda aj ťažšia. Ľahšou a lacnejšou alternatívou môžu byť postele z dreveného materiálu, všetko však závisí od prevedenia konkrétneho modelu postele.

INDUSTRIÁLNE AJ ROMANTICKY

Keď sa povie kovová posteľ, mnohým sa pred očami vybavia vojenské lôžka z kasární. V tomto prostredí sa kov využíval najmä preto, lebo je relatívne ľahký, nenáročný z hľadiska údržby, trvácny a zároveň pevný. Spomenuté vlastnosti si tento odolný materiál, samozrejme, zachoval dodnes, avšak, jeho uplatnenie je oveľa širšie. So stúpajúcou popularitou industriálneho štýlu dokonca hlási veľký návrat do interiéru. Výhodou je, že rám, ako aj detaily kovového nábytku možno zhotoviť v subtílnych tvaroch, pričom si zachovajú svoju pevnosť. Kovová posteľ teda bude pôsobiť vzdušne a ľahko i pri väčšej hmotnosti. 

Kov vôbec nemusí pôsobiť „surovo“, výrobcovia totiž radi odhaľujú jeho skrytú romantickú povahu – kovový rám formujú do podoby rozličných ozdobných ornamentov, kvetín či ďalších motívov, ktoré podčiarkujú celkovú jemnosť nábytkového solitéru. Umeleckí kováči dokážu vytvoriť naozaj majstrovské filigránske detaily, na ktorých vynikne posteľná bielizeň s kvetinovými vzormi, čipka alebo transparentný textilný baldachýn.

Posteľ MARIANA
Posteľ DARJA
Nevýhodou kovových postelí sú spoje, ktoré po čase môžu dlhodobým namáhaním začať vŕzgať. Takže čím bude posteľ staršia, tým intenzívnejšie zvuky môže vydávať, najmä pri prevracaní sa na lôžku. Vyberajte si preto modely od osvedčených výrobcov, ktoré si zachovajú pevnosť aj s pribúdajúcim vekom.
Publikováno: 14. 05. 2020
Autor článku: SCONTO Nábytok

MAGAZÍN

Zariaďujete, alebo len skrášľujete bývanie? Inšpirácie nie je nikdy dosť. V našom magazíne nájdete množstvo zaujímavých tipov a praktických rád, ako vylepšiť a zútulniť akúkoľvek časť vášho domova.
všetky články
Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Zariadili ste krásnu izbičku pre vašu princezničku či malého nezbedníka, ale dnes už vášho potomka akosi neoslovuje? Keď sa z dieťaťa stane tínedžer, objavia sa indi…
Čítať ďalej
Toppery – kedy sa vám zídu?

Toppery – kedy sa vám zídu?

Ak ste si kúpili nový matrac, určite vám ležalo na srdci, aby bol nielen pohodlný, ale aj trvácny. Možno netušíte, že komfort počas spánku a životnosť matraca môže z…
Čítať ďalej
Cookies Táto stránka používa cookies. Ďalším prehliadaním stránky vyjadrujete Váš súhlas. Viac informácií