Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Populárne sú drevené aj kovové postele

Populárne sú drevené aj kovové postele

14. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Výber postele podlieha viacerým atribútom, nevynímajúc ani samotný materiál. Veľkej obľube sa už niekoľko desaťročí tešia najmä drevo a kov, otázkou však zostáva, ktorý z nich zvoliť?

POSTEĽ NA DLHÉ ROKY

Drevo je nadčasový materiál a pokiaľ je kvalitné, výrobky z neho dokážu slúžiť niekoľkým generáciám. Postele vyrobené z dreveného masívu sú pevné a stabilné, spoľahnúť sa však môžete aj na posteľné rámy z lacnejšieho dreveného materiálu. Drevo je prírodný materiál, vďaka čomu pôsobí nábytok v interiéri mäkko a hrejivo. Je príjemné na dotyk, hygienické aj bezpečné – v prípade potreby ho možno opracovať do oblých hrán.

Výhodou drevených postelí je široký výber tvarov a štýlov, ako aj nespočetné množstvo dekorov. Ľahko ho prispôsobíte akémukoľvek trendu. Ponúka totiž výraznú i nenápadnejšiu kresbu a desiatky odtieňov. Ak chcete dosiahnuť dramatický vzhľad, siahnite po tmavom dreve, ako sú čerešňa alebo orech, prípadne tmavé odtiene duba. Svetlé tóny, napríklad buk alebo jaseň, zasa priestor opticky rozjasnia. Drevo je často povrchovo upravené lakom, ktorý má ozdobnú i ochrannú funkciu. Výhodou je aj to, že tento materiál môže vyzerať moderne i tradične, historicky aj minimalisticky.

Posteľ REBECA
Posteľ TIMONA
Mínusom môže byť cena, kvalitné výrobky z dreveného masívu sú totiž drahšie a je potrebné venovať im náležitú starostlivosť. Počítajte aj s tým, že drevená posteľ z tvrdších druhov dreva (napríklad dub), bude robustnejšia, a teda aj ťažšia. Ľahšou a lacnejšou alternatívou môžu byť postele z dreveného materiálu, všetko však závisí od prevedenia konkrétneho modelu postele.

INDUSTRIÁLNE AJ ROMANTICKY

Keď sa povie kovová posteľ, mnohým sa pred očami vybavia vojenské lôžka z kasární. V tomto prostredí sa kov využíval najmä preto, lebo je relatívne ľahký, nenáročný z hľadiska údržby, trvácny a zároveň pevný. Spomenuté vlastnosti si tento odolný materiál, samozrejme, zachoval dodnes, avšak, jeho uplatnenie je oveľa širšie. So stúpajúcou popularitou industriálneho štýlu dokonca hlási veľký návrat do interiéru. Výhodou je, že rám, ako aj detaily kovového nábytku možno zhotoviť v subtílnych tvaroch, pričom si zachovajú svoju pevnosť. Kovová posteľ teda bude pôsobiť vzdušne a ľahko i pri väčšej hmotnosti. 

Kov vôbec nemusí pôsobiť „surovo“, výrobcovia totiž radi odhaľujú jeho skrytú romantickú povahu – kovový rám formujú do podoby rozličných ozdobných ornamentov, kvetín či ďalších motívov, ktoré podčiarkujú celkovú jemnosť nábytkového solitéru. Umeleckí kováči dokážu vytvoriť naozaj majstrovské filigránske detaily, na ktorých vynikne posteľná bielizeň s kvetinovými vzormi, čipka alebo transparentný textilný baldachýn.

Posteľ MARIANA
Posteľ DARJA
Nevýhodou kovových postelí sú spoje, ktoré po čase môžu dlhodobým namáhaním začať vŕzgať. Takže čím bude posteľ staršia, tým intenzívnejšie zvuky môže vydávať, najmä pri prevracaní sa na lôžku. Vyberajte si preto modely od osvedčených výrobcov, ktoré si zachovajú pevnosť aj s pribúdajúcim vekom.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Postele s úložným priestorom

Lôžko zaberá veľkú plochu, a tak využitie miesta pod ním na odkladanie vecí je rozhodne praktické najmä v malých bytoch. Postele s úložným priestorom bývajú riešené …

Posedenie vonku – aký je ideálny nábytok na terasy či do záhrad?

Časy, keď sme záhradný či terasový nábytok vnímali iba ako sezónny doplnok vonkajších priestorov, sú dávno preč. V súčasnosti sa „exteriérovej obývačke“ venuje rovna…