Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / RADÍME: Ako si vybrať manželskú posteľ

RADÍME: Ako si vybrať manželskú posteľ

13. 01. 2022, SCONTO Nábytok
Potrebujete novú manželskú posteľ a neviete, čo je dôležité pri jej výbere? Tento manuál, ako si vybrať posteľ, vás oboznámi so všetkým potrebným.
Zaobstarať si manželskú posteľ je o niečo náročnejšie, ako sa zdá na prvý pohľad. Posteľ do spoločnej spálne nekupujeme na rok ani na dva, preto pri jej výbere netreba konať unáhlene. Mala by spĺňať potreby a požiadavky životného štýlu partnerov, dôležitá je jej veľkosť i zosúladenie s ostatným zariadením a veľkosťou spálne. Nemáte jasno v tom, ako postupovať? Prečítajte si tipy, ktoré vám proces voľby dokonalej postele značne zjednodušia. 

Manuál, ako si vybrať dobrú manželskú posteľ

1. Veľkosť postele prispôsobte sebe aj rozmerom spálne

Jedným z dôležitých kritérií výberu manželskej postele je veľkosť spálne. Od nej sa odvíjajú parametre postele. Ak máte malú spálňu a zvolíte manželskú posteľ v rozmere 200 x 200 cm, zrejme vám nezostane dostatočný priestor okolo postele na pohodlné chodenie, poprípade otváranie šatníkových skríň s dvierkami. Dobrým riešením nie je ani malá manželská posteľ vo veľkej miestnosti, a to z prozaického dôvodu – manželská posteľ má byť dominantou spálne.

Štandardné rozmery manželských postelí sú: 160 x 200 cm, 180 x 200 cm a 200 x 200 cm. Vo všeobecnosti platí, že posteľ by mala presahovať výšku vyššieho z partnerov aspoň o 20 cm. Na dosiahnutie pohodlného spánku by mal mať každý k dispozícii plochu so šírkou 90 cm. To znamená, že optimálne je voliť postele so šírkou od 180 cm. Menšie rozmery sa odporúčajú do ozaj malých priestorov, prípadne do hosťovských izieb.

Pri výbere postele si však všímajte nielen veľkosť plochy na ležanie, ale aj celkové rozmery postele. Tie bývajú často väčšie než plocha na ležanie – záleží na tom, ako je riešený rám postele. Do úvahy berte aj výšku postele – z vyššieho lôžka sa najmä starším ľuďom vstáva ľahšie ako z nízkych lôžok. A napokon nezabúdajte ani na nosnosť postele – tá by mala byť väčšia ako sčítaná hmotnosť oboch partnerov.
Posteľ Saga s plochou na ležanie 180 x 200 cm a s celkovými rozmermi 198 x 222 cm. Zdroj: Sconto

2. Vyhotovenie postele

S charakterom miestnosti úzko súvisí aj vyhotovenie postele. Už na pohľad môžete vidieť, že niektoré postele sú jednoduché a pôsobia vzdušným dojmom, iné sú masívne a mohutné, hoci oba typy majú rovnakú veľkosť plochy na ležanie. Pre menšie miestnosti sa lepšie hodia subtílnejšie postele, ktoré opticky nezmenšia priestor, tým väčším pristanú aj robustnejšie modely.

Klasikou medzi manželskými posteľami sú štandardné postele s čelom alebo bez neho. K dispozícii je množstvo alternatív, z ktorých si vyberú nároční i menej nároční zákazníci. Tieto postele sa umiestňujú obyčajne čelom k stene. Tu je dôležité dbať najmä na to, ako je vyhotovené čelo. Na jeho výšku treba dávať pozor najmä v podkrovných izbách, kde by čelo vzhľadom na sklon strechy mohlo byť prekážkou. V každom prípade platí, že čelo má svoje výhody – chráni spiaceho od chladu zo steny a bráni dotyku lôžkovín s ňou. Niektoré majú zabudované aj nočné stolíky, čo posteli pridáva na celkovej šírke.
Posteľ Elodie II bez čela. Zdroj: Sconto
Postele bývajú vybavené roštami a matracmi alebo sú vo „váľandovom“ vyhotovení. Rošty a matrace treba obvykle dokúpiť samostatne. Výhodou však je, že ich výber môžeme prispôsobiť našim preferenciám a v prípade potreby sa dajú poľahky vymeniť za nové. Plusom váľandových postelí je, že dodatočne netreba nič riešiť, posteľ už obsahuje všetko potrebné, a teda jej cena je konečná. Druh matraca je však fixne daný, treba preto sledovať aj jeho parametre, aby vám vyhovoval.
Posteľ Reagan vo váľandovom vyhotovení, t. j. bez nutnosti dokúpiť samostatne rošt a matrac
Majitelia atypických či malých spální často riešia otázku, ako umiestniť posteľ, aby splnila svoj účel a napriek obmedzeným priestorom bola dominantou spálne. Jednou z možností je kúpa rohovej manželskej postele. Posteľ umiestnená v rohu, ktorý je prázdny, ušetrí priestor. Nevýhodou je, že jeden z partnerov bude mať zhoršený prístup do postele a okrem toho nebude mať poruke nočný stolík. Riešením je polica umiestnená nad posteľou, ktorá môže tento nedostatok čiastočne vykompenzovať.
Manželská posteľ Apolonie pravá. Zdroj: Sconto
V jednoizbových bytoch a garsónkach je praktickým riešením sklápacia manželská posteľ. Výklopná posteľ je zárukou maximálnej úspory miesta a jej výhodou je, že v čase, keď neplní svoju funkciu, je „odložená“ v skrini a vy máte v byte dostatok priestoru na iné činnosti. Oceníte to aj pri návštevách. Dnes sú tieto modely doplnené o mechanizmy, vďaka ktorým je vyklápanie veľmi jednoduché, a v zloženom stave bývajú zaistené bezpečnostným mechanizmom, ktorý bráni náhodnému otvoreniu.
Okrem spomínaných vyhotovení môžete siahnuť aj po tzv. boxspringovej posteli. Jej základ tvorí obyčajne masívny rám s vystuženou konštrukciou. Nad ním sa nachádza spodný matrac s pružinami, ktoré sa ľahko prispôsobia tlaku. V strede je nosný matrac, zabezpečujúci podporu jednotlivých častí tela. Navrchu je topper, vrchný matrac, ktorý býva vyhotovený napríklad zo studenej či gélovej peny. Tieto vrstvy zabezpečujú spiacemu vysoký komfort. K tomu môže prispieť aj možnosť polohovania lôžka.

3. Materiál postele

Manželská posteľ je vo väčšine spální ústredným prvkom miestnosti. Býva zhotovená z rôznych materiálov, v rozmanitých dekoroch či povrchoch. Posteľ môže buď ladiť s ostatným nábytkom v spálni, alebo, naopak, byť s ním v kontraste. V tomto ohľade pri výbere zohráva kľúčovú rolu váš vkus a osobné preferencie. Čo sa týka materiálu, na výber máte z masívneho dreva, drevného materiálu, kovu či postele s čalúnením. Prípadne z ich kombinácií.

Ak preferujete prírodné materiály, pevnosť, odolnosť a dlhú životnosť, tým pravým orechovým sú pre vás postele z masívu. Typická je pre ne vyššia cena. Samozrejme, závisí aj od druhu dreva (veľmi dobré ceny mávajú obyčajne postele zo smreka či z borovice, viac zaplatíte zvyčajne za postele z buka, duba či exotických drevín). Ich lacnejšou náhradou sú postele z drevného materiálu či drevotriesky. Robia sa v rôznych dizajnoch a tie v drevodekore bývajú často na nerozoznanie od masívu. Údržba oboch materiálov je veľmi jednoduchá, stačí vlhkou handričkou utrieť prach. Drevo môžete ošetrovať aj špeciálnymi prípravkami na drevo. Jeho výhodou oproti drevným materiálom je, že v prípade poškodenia sa dá relatívne jednoducho zrenovovať.
Milovníci rustikálneho a industriálneho štýlu, ale aj moderného dizajnu ocenia kovové postele. Vyznačujú sa dlhou životnosťou, vysokou nosnosťou a tiež vyžadujú len minimálnu starostlivosť. Medzi nevýhody oproti drevu a drevnému materiálu patrí chlad konštrukcie na dotyk a tiež to, že obyčajne ide o jednoduché modely, ktoré nedisponujú úložným miestom či inými pridanými funkciami, ktoré sú typické skôr pre postele z iných materiálov.
Na trhu nájdete aj pestrú paletu čalúnených manželských postelí. Potiahnuté bývajú kožou alebo textilom. Sú obľúbené pre množstvo farebných a vzorových variácií, ako aj pre hrejivý dojem, ktorý vzbudzujú. V závislosti od čalúnenia a rôznych funkcií môže ísť o lacné aj luxusné modely, ktoré sa vyznačujú rôznou úrovňou komfortu. Moderné textílie a ani koža obyčajne nevyžadujú veľkú starostlivosť, platí však, že v porovnaní s ostatnými materiálmi je údržba o čosi náročnejšia. Pokiaľ nechcete umiestniť posteľ k stene, je potrebné všímať si, či je čelo celočalúnené alebo nie.
Čalúnená posteľ Lotte. Zdroj Sconto

4. Úložné priestory

Obzvlášť v malých bytoch, kde je vzácny každý štvorcový centimeter, sú vhodnou voľbou postele s úložným priestorom na odkladanie lôžkovín alebo aj sezónneho šatstva, či rôznych potrieb do domácnosti. Na výber máte z dvoch základných úložných riešení. Tým prvým je možnosť otvárať posteľ zhora vyklopením plochy na ležanie. Takéto úložné systémy sú veľkorysé na miesto a nepotrebujú žiadny manipulačný priestor okolo postele. Vyklápa sa buď celá plocha určená na ležanie (vtedy býva obyčajne pod posteľou jeden veľký úložný priestor bez rozdelenia na menšie časti), alebo zvlášť pravá a zvlášť ľavá strana lôžka (vtedy býva úložný priestor rozdelený na dve časti, prípadne aj viac). Otváranie zboku postele umožňuje dobrý prístup k celej úložnej ploche, pri otváraní z prednej časti býva trochu horší prístup k miestu pri čele postele.
Posteľ Paloma s výklopným roštom. Zdroj: Sconto
Druhým úložným systémom sú zásuvky umiestnené v bočnej a/alebo prednej časti postele. Pri tomto riešení treba rátať s tým, že na ich otvorenie potrebujete dostatočný priestor v okolí postele a koberce môžu byť pri ich otváraní prekážkou. Neposkytujú toľko úložného miesta ako pri otváraní zvrchu, ale k veciam, ktoré ste do nich odložili, sa dostanete veľmi ľahko a aj vtedy, keď váš partner spí. Počet zásuviek býva rôzny a zvyknú sa kombinovať dokonca aj s otvoreným úložným priestorom. Pokiaľ chcete do nich ukladať väčšie veci, pri výbere postele sa uistite, aký veľký odkladací priestor zásuvky poskytujú. Pozor! Ak je zásuvka umiestnená zboku postele, všímajte si, aký veľký priestor je od zásuvky po čelo postele, a podľa toho voľte nočný stolík. Ten by totiž mohol byť prekážkou pri otváraní zásuvky.

Menej často, ale predsa sa môžete stretnúť aj s doplnkovým úložným miestom v záhlaví postele
Posteľ Maestro s odkladacím priestorom v podobe zásuvky. Zdroj: Sconto
Na trhu nájdete veľa modelov postelí aj bez úložného priestoru. Obyčajne ide o postele na nožičkách a ich výhodou býva vzdušnosť, resp. lepšia cirkulácia vzduchu medzi plochou na ležanie a okolím. Posteľ teda nie je taká náchylná na zadržiavanie vlhkosti, matrac sa lepšie prevetráva, čo je ideálne na zabezpečovanie zdravého prostredia na spanie.

5. S nožičkami aj bez nich

Modely s nožičkami pôsobia odľahčene a sú vzdušnejšie, modely bez nich zas robustnejšie a stabilnejšie. Pri výbere konkrétneho modelu treba mať na pamäti, že výška nožičiek určuje, ako pohodlne sa vám bude pod posteľou utierať prach. Ak máte malú spálňu, umývanie podlahy pod posteľou môže byť vzhľadom na obmedzené miesto okolo postele náročné. Tento nedostatok však môže vykompenzovať model s odnímateľnými roštami, takže sa k podlahe pod posteľou dostanete zvrchu – samozrejme, nie je to práve praktické riešenie situácie. Preto je vhodnejšie voliť model bez nožičiek, čo zabezpečí, že sa prach pod posteľou držať nebude.
Posteľ Vanesa 2 s nožičkami. Zdroj: Sconto

6. Voliteľné vybavenie

Veľmi dôležité pri výbere postele je všímať si, či je jej súčasťou rošt a matrac alebo ide o príslušenstvo, ktoré sa dokupuje zvlášť. Ak ho treba dokúpiť, určujúce pri výbere sú rozmery postele, prípadne odporúčania výrobcu postele k typu roštu, nosnosti a podobne. Výber roštu a matraca nepodceňujte, práve tie sú určujúce pre celkový spánkový komfort.

Okrem toho podľa osobných preferencií môžete zvážiť aj rôzne nadštandardné vybavenie, ako je napríklad zabudované svetlo či možnosť elektronického polohovania roštov.

Nielen funkčná, ale aj pekná

Vyššie sme opísali základné parametre, na ktoré by ste mali prihliadať pri výbere postele. Aby ste sa však vo vlastnej spálni cítili dobre, dôležité je aj to, ako na vás pôsobí posteľ na pohľad. Tu sa treba riadiť predovšetkým vlastným vkusom. V tomto ohľade by s výberom nemal byť žiadny problém – na trhu je k dispozícii široká škála dizajnových vyhotovení, ktoré zapadnú do rôznych štýlov bývania a odzrkadľujú rôzne estetické nároky zákazníkov.

Posteľ môže byť solitérom, ktorý dodá spálni špeciálny šmrnc, ale tiež môže byť súčasťou nábytkového programu, vďaka ktorému si k posteli bez problémov vyberiete aj ostatný nábytok, ako sú šatníkové skrine, komody a nočné stolíky. Vyberajte si uvážlivo a myslite aj na budúcnosť. Neutrálne zostavy a farby zaručia nadčasovosť a ľahké ladenie s doplnkami, výraznejšie trendové kúsky sa zas postarajú o jedinečný charakter, no môže byť náročnejšie zmeniť štýl spálne, keď vás začne nudiť.
Zhrnutie na záver:

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Objavte výhody lavíc do predsiene

Predsieň je ako obal knihy. Je to prvý priestor, ktorý uvidia vaši hostia pri vstupe do bytu. Predsieň by ich mala privítať vrelou a príjemnou atmosférou, preto je j…

Ako si vybrať písací stôl

Pracovný stôl je dôležitý kus nábytku, ktorý ovplyvňuje vašu prácu. Pred kúpou je nutné premyslieť si, na čo presne ho potrebujete, aké pomôcky musíte mať poruke, al…