Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Rohové sedačky – veľkorysé sedenie pre všetkých

Rohové sedačky – veľkorysé sedenie pre všetkých

09. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Sedačka v tvare písmena L alebo U je snom mnohých majiteľov bytov alebo domov. Má viacero výhod, nie je však ideálnym riešením do každého priestoru. Čo by ste pred návštevou predajne mali o rohových sedačkách vedieť?
Na jednej strane môžu byť obavy, že sedačka takýchto rozmerov zaberie veľa priestoru a bude v miestnosti pôsobiť ako „slon v porceláne“. Na druhej strane je presvedčenie mnohých dizajnérov, že práve rohová sedacia súprava dokáže perfektne zjednotiť priestor a vymedziť zónu pre samotné posedenie.

VÝHODY ROHOVÝCH SEDAČIEK

Dnes je k dispozícii obrovská škála takýchto sedacích súprav, ktoré majú nielen rozličné farebné a materiálové vyhotovenie, ale aj tvary a štýly. K ich spoločným výhodám patrí:

 • Poskytujú viac miesta na sedenie, najčastejšie pre 5 až 7 osôb – v prípade väčších modelov v tvare písmena U kapacita, samozrejme, stúpa.
 • Pôsobia kompaktnejšie než obyčajné pohovky s dvoma samostatnými kreslami.
 • Vytvárajú prirodzený deliaci prvok v otvorených dispozíciách, napríklad medzi kuchyňou a obývačkou.
 • Udržujú spolusediacich v družnejšej konverzácii vďaka „uzatvorenému“ sedeniu.
 • Sú perfektné pre rodiny, ktoré rady trávia čas spoločne.
 • V prípade, že ich možno rozkladať, ponúkajú oveľa veľkorysejšiu ložnú plochu.
 • Sú ideálne práve pre problémové miesta, ako sú rohy miestností.
 • Rohové sedacie súpravy často ponúkajú viac skrytého úložného priestoru.
 Rohová sedacia súprava BRAVEN
Sedacia súprava BRAVEN

SKLADACÍ SYSTÉM

Ak sa obávate toho, že veľký dizajnový solitér vám nevojde do bytu, môžete sa upokojiť. V súčasnosti sa už takéto kúsky predávajú v demontovanom stave – doma si teda jednotlivé diely „skladačky“ ľahko zložíte do svojej vysnívanej sedačky. Navyše, niektoré sa dajú zmontovať dokonca zrkadlovo, sami si tak môžete zvoliť, či vám bude viac vyhovovať pravé alebo ľavé riešenie. Výrobcovia tiež počítajú s tým, že rohové sedacie súpravy budú používatelia umiestňovať voľne v priestore, preto častejšie venujú pozornosť pekne vypracovanej chrbtovej časti.
Vedeli ste, že...?

Za určitých okolností môžete aj rohovú sedačku umiestniť k francúzskemu oknu, resp. k zasklenej fasáde, ktorá je riešená od podlahy až po strop. Voľte však radšej riešenia s otomanom, ktorý nemá opierku chrbta, nebude tak pri okne prekážať a nepokazí celkový dojem z miestnosti.

MÍNUSY ROHOVÝCH SEDAČIEK

Túžbu po rohovej sedačke môže zmariť niekoľko prekážok. Takéto sedenie sa napríklad nehodí do veľmi úzkych priestorov alebo stiesnených miestností, kde by mohla súprava úplne obmedziť prístup k dverám, k oknu alebo zakryť vyhrievacie teleso miestnosti. Pred kúpou súpravy si preto všetko dôkladne premerajte.
Sedacia súprava Landshut v tvare písmena L
 
Sedacia súprava LANDSHUT

SEDACIE SÚPRAVY V TVARE PÍSMENA L

Často predstavujú akúsi nadstavbu klasickej dvoj- alebo trojmiestnej sedačky, ktorá je plynule spojená s otomanom bez opierky. V porovnaní s bežnou sofou sú sedačky v tvare písmena L teda oveľa flexibilnejšie, pretože používateľom ponúkajú širšie možnosti na sedenie či relax. Rozšírená časť hravo poslúži na vystretie nôh, zdriemnutie alebo na usadenie väčšieho počtu ľudí. Patria k preferovanejším modelom sedačiek aj preto, že nemajú natoľko náročné priestorové požiadavky ako sedenie v tvare písmena U – z jednej strany vždy zostávajú otvorené do priestoru.

SEDACIE SÚPRAVY V TVARE PÍSMENA U

Takéto pohovky patria k najluxusnejším modelom sedačiek, ponúkajú minimálne dvojnásobnú sedaciu plochu než klasická pohovka – a prakticky až s dvoma priestormi na ležanie alebo vystretie nôh. Dizajnéri sa pri ich návrhu často hrajú s variabilitou – napríklad, jedna predĺžená časť môže byť bez opierky, zatiaľ čo druhá ponúka aj opierku chrbta. Sedačka vtedy pôsobí ako plnohodnotná rohová sedacia súprava s doplneným otomanom.
Sedacia súprava Flexi v tvare písmena U
Sedacia súprava FLEXI XL

 
Niektoré modely sú pre zmenu riešené asymetricky – jednu rozšírenú časť majú dlhšiu, zatiaľ čo druhá je kratšia a funguje iba ako nenútené pomyselné „uzatvorenie“ komunikačného polkruhu. Takýto typ pôsobí oveľa vzdušnejším dojmom. Prípadne, stretnúť sa môžete aj s modelmi, kde má jedno z „krídel“ sedačky štandardnú hĺbku, zatiaľ čo druhé je rozšírené a funguje ako akási pohovka. Otoman, ktorý uzatvára krídlo súpravy, môže byť riešený s rovnými líniami alebo môže mať zaoblený tvar.
Rohová sedačka Bravo-U
Sedacia súprava BRAVO-U

ZOPÁR TIPOV NA ZÁVER

 • Modely s oblúkovými líniami priestor opticky zjemnia.
 • Súčasťou rohových sedacích súprav bývajú aj zladené chrbtové a dekoračné vankúše. Sedačku však môžete doplniť najrozličnejšími textíliami a vankúšmi podľa svojho gusta.
 • Na veľkých sedačkách krásne vynikne výrazne štruktúrovaná tkanina, výrazné štepovanie či kontrastné plochy rozličných materiálov a farieb. Nikdy však nekombinujte všetko súčasne.
 • Ak nechcete, aby priestorovo náročné sedenie pôsobilo príliš masívne, voľte modely s nízkou opierkou chrbta – oporu tu zvyknú tvoriť ležérne nízke chrbtové vankúše.
 • Ak túžite po dokonalom pohodlí, hľadajte modely s polohovateľnou či sklápateľnou opierkou hlavy. Takto si každý člen rodiny môže nastaviť sedenie podľa svojich vlastných predstáv.
 • Určité typy súprav ponúkajú polohovateľné podložky nôh, ktoré sa vysúvajú zo spodnej časti sedenia.
 • Niekedy aj vaše lakte potrebujú viac komfortu – na otomanoch určitých modelov preto určite oceníte praktické polohovateľné podrúčky.
 • Skvelú kombináciu predstavuje spojenie sedačky L spolu s taburetom alebo samostatným kreslom v úplne inom štýle. Kreslo alebo mäkký „pouf“ stačí prehodiť kožušinou alebo pletenou prikrývkou a máte postarané o úžasnú hygge atmosféru.
 • Veľkú sedačku nemusíte za každú cenu doplniť klasickým konferenčným stolíkom. Môžete použiť aj veľký taburet, na ktorý položíte podnos. Skvelý dojem urobí aj skupinka menších príručných stolíkov, ktoré rozložíte po obvode sedačky.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Výbava každej kuchyne: hrnce a panvice

Hrnce a panvice sú základným riadom do kuchyne, bez nich si v podstate teplé jedlo nenavaríme, ak teda nerátame instantné polievky, ktoré stačí zaliať horúcou vodou.…

Na príjemný spánok: paplóny, vankúše a matracové chrániče

Spánok je dôležitý na regeneráciu tela a pre zdravie organizmu. Na jeho kvalitu má vplyv viacero faktorov vrátane svetla, tepla či samotného vybavenia postele. Ako s…