Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Rohové sedačky – veľkorysé sedenie pre všetkých

Rohové sedačky – veľkorysé sedenie pre všetkých

14. 12. 2022, SCONTO Nábytok
Rohová sedačka v tvare písmena L alebo U je snom mnohých majiteľov bytov alebo domov. Má viacero výhod, nie je však ideálnym riešením do každého priestoru. Čo by ste mali vedieť o rohových sedačkách ešte pred kúpou?

Výhody rohových sedačiek

Hoci mávame obavy, že veľká rohová sedačka bude v miestnosti pôsobiť ako „slon v porceláne“, mnohí dizajnéri poukazujú na to, že práve tento typ dokáže perfektne zjednotiť priestor a vymedziť zónu na samotné sedenie. Dnes je k dispozícii obrovská škála rohových sedacích súprav, pričom majú nielen rozličné farebné a materiálové vyhotovenie, ale aj tvary a štýly. K ich spoločným výhodám patrí:
 • Poskytujú viac miesta na sedenie, najčastejšie pre 5 až 7 osôb.
 • Pôsobia kompaktnejšie než obyčajné pohovky s dvoma samostatnými kreslami.
 • Vytvárajú prirodzený deliaci prvok v otvorených dispozíciách, napríklad medzi kuchyňou a obývačkou.
 • Sú ideálne práve pre problémové miesta, ako sú rohy miestností.
 • Udržujú spolusediacich v družnejšej konverzácii vďaka „uzatvorenému“ sedeniu.
 • perfektné pre rodiny, ktoré rady trávia čas spoločne.
 • Často ponúkajú viac skrytého úložného priestoru.
 • V prípade, že ich možno rozkladať, ponúkajú veľkorysejšiu plochu na ležanie.
Čo sa týka rozmerov, i keď ide o priestornejší kus nábytku, aj rohové sedačky možno kúpiť v kompaktnejších, resp. subtílnejších vyhotoveniach, ktoré dobre zapadnú aj do menších priestorov. Na výber je z množstva dizajnov – od jednoduchých, čistých tvarov až po detailne prepracované modely.

Skladanie sedačky

Ak sa obávate toho, že veľký dizajnový solitér nebudete mať ako dostať do bytu, môžete sa upokojiť. V súčasnosti sa už takéto kúsky predávajú v demontovanom stave – doma si teda jednotlivé diely „skladačky“ ľahko zložíte do svojej vysnívanej sedačky. Navyše niektoré sa dajú zmontovať dokonca zrkadlovo, takže si môžete zvoliť, či vám bude viac vyhovovať pravé alebo ľavé riešenie. Výrobcovia počítajú aj s tým, že rohové sedacie súpravy budú používatelia umiestňovať voľne v priestore, preto častejšie venujú pozornosť pekne vypracovanej chrbtovej časti.
Vedeli ste, že...?

Za určitých okolností môžete aj rohovú sedačku umiestniť k francúzskemu oknu, resp. k zasklenej fasáde, ktorá je riešená od podlahy až po strop. Voľte však radšej riešenia s otomanom, ktorý má nízku opierku chrbta alebo ju nemá vôbec, a tak nebude pri okne prekážať a nepokazí celkový dojem z miestnosti.

Mínusy rohových sedačiek

Túžbu po rohovej sedačke môže zmariť niekoľko prekážok. Takéto sedenie sa napríklad nehodí do veľmi úzkych priestorov alebo stiesnených miestností, kde by mohla súprava úplne obmedziť prístup k dverám, k oknu alebo zakryť vyhrievacie teleso miestnosti. Pred jej kúpou si preto všetko dôkladne premerajte. Okrem toho treba zmieniť, že rohová sedačka je menej variabilná v priestore ako klasická pohovka. Ak sa vám teda bude žiadať nejaká zmena, najmä v menších miestnostiach môže byť ťažšie nájsť jej nové miesto. Keďže rohová sedacia súprava obyčajne predstavuje skôr ležérnejšie sedenie, nehodí sa veľmi do formálnych priestorov.
Vedeli ste, že...?

Mnohé sedačky môžete prispôsobiť presne svojmu vkusu a požiadavkám miestnosti. Stačí si vybrať model z plánovaných sedacích súprav. Dajú sa pri nich navoliť rôzne parametre, ako napríklad počet rôznych elementov, materiál a farba čalúnenia, tuhosť sedadla, hĺbka sedu, polohovanie podhlavníkov a opierok rúk, úložné miesto, tvar a materiál nožičiek a podobne. Možnosti úprav vždy závisia od konkrétneho modelu.

Sedacie súpravy v tvare písmena L

Často predstavujú akúsi nadstavbu klasickej dvoj- alebo trojmiestnej sedačky, ktorá je plynule spojená s otomanom bez opierky. V porovnaní s bežnou sofou sú teda sedačky v tvare písmena L oveľa flexibilnejšie, pretože používateľom ponúkajú širšie možnosti na sedenie či relax. Rozšírená časť hravo poslúži na vystretie nôh, zdriemnutie alebo usadenie väčšieho počtu ľudí. Patria k preferovanejším modelom sedačiek aj preto, že nemajú natoľko náročné priestorové požiadavky ako sedenie v tvare písmena U – z jednej strany vždy zostávajú otvorené do priestoru.

Sedacie súpravy v tvare písmena U

Patria k najluxusnejším modelom sedačiek, ponúkajú minimálne dvojnásobnú sedaciu plochu oproti klasickej pohovke a dva priestory na ležanie alebo vystretie nôh. Dizajnéri sa pri návrhu sedačiek do U často hrajú s variabilitou – napríklad jedna predĺžená časť môže byť bez opierky, zatiaľ čo druhá ponúka aj opierku chrbta. Sedačka vtedy pôsobí ako plnohodnotná rohová sedacia súprava s doplneným otomanom.
Niektoré modely sú pre zmenu riešené asymetricky – jednu rozšírenú časť majú dlhšiu, zatiaľ čo druhá je kratšia a funguje iba ako nenútené pomyselné „uzatvorenie“ komunikačného polkruhu. Takýto typ pôsobí oveľa vzdušnejším dojmom. Prípadne sa môžete stretnúť aj s modelmi, kde má jedno z „krídel“ sedačky štandardnú hĺbku, zatiaľ čo druhé je rozšírené a funguje ako taburet. Otoman, ktorý uzatvára krídlo súpravy, môže byť s rovnými líniami alebo môže mať zaoblený tvar.
Tip pre vás

Pri vybraných luxusnejších modeloch sedačiek sa môžete stretnúť s doplnkovou výbavou, ktorá zvyšuje komfort sediaceho, ako napríklad elektricky ovládaná hĺbka sedu, motorizované relaxačné funkcie, integrovaná nabíjacia stanica USB či zabudovaný stolík.

Zopár tipov na záver

 • Modely s oblúkovými líniami priestor opticky zjemnia.
 • Súčasťou rohových sedacích súprav bývajú aj zladené chrbtové a dekoračné vankúše. Sedačku však môžete doplniť najrozličnejšími textíliami a vankúšmi podľa svojho gusta či sezóny.
 • Na veľkých sedačkách krásne vynikne výrazne štruktúrovaná tkanina, výrazné štepovanie či kontrastné plochy rozličných materiálov a farieb. Nikdy však nekombinujte všetko súčasne.
 • Ak nechcete, aby priestorovo náročné sedenie pôsobilo príliš masívne, voľte modely s nízkou opierkou chrbta – oporu tu zvyknú tvoriť ležérne nízke chrbtové vankúše.
 • Ak túžite po dokonalom pohodlí, hľadajte modely s polohovateľnou či sklápateľnou opierkou hlavy. Takto si každý člen rodiny môže nastaviť sedenie podľa svojich predstáv.
 • Určité typy súprav ponúkajú polohovateľné podložky nôh, ktoré sa vysúvajú zo spodnej časti sedenia.
 • Niekedy aj vaše lakte potrebujú viac komfortu, na otomanoch vybraných modelov preto určite oceníte praktické polohovateľné podrúčky.
 • Skvelú kombináciu predstavuje spojenie sedačky do L spolu s taburetom alebo so samostatným kreslom v úplne inom štýle. Kreslo alebo mäkký „pouf“ stačí prehodiť kožušinou alebo pletenou prikrývkou a máte postarané o úžasnú hygge atmosféru.
 • Veľkú sedačku nemusíte za každú cenu doplniť klasickým konferenčným stolíkom. Môžete použiť aj veľký taburet, na ktorý položíte podnos. Skvelý dojem urobí aj skupinka menších príručných stolíkov, ktoré rozložíte po obvode sedačky.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Poznáte najnovšie trendy v interiérovom osvetlení?

Svietidlá v interiéri sú nielen funkčným prvkom, ale svojimi tvarmi, veľkosťou a farbou sa podieľajú aj na celkovom vzhľade miestnosti a pomáhajú vytvoriť jej atmosf…

Žltá sedačka prežiari interiér. Prečo sa táto farba hodí do obývačky?

Žltá farba väčšinou nie je prvým odtieňom, ktorý zvažujeme pri výbere sedačky. A je to škoda. Obývačku totiž dokáže presvetliť a rozžiariť. Ak práve uvažujete o kúpe…