S vlhkosťou v byte vám pomôžu tieto rastliny

Ak máte neustále zarosené okná, ťažko sa vám dýcha, trápia vás nádchy či alergie, pôvodcom môže byť vysoká vlhkosť vzduchu. Tá praje predovšetkým plesniam. Našťastie existujú izbové rastliny, ktoré vám pomôžu vlhkosť v byte regulovať. Ktoré to sú?

Papraď je nenáročná a vďačná rastlina

Paprade patria k nenáročným izbovým rastlinám, majú rady vlhkosť a nevyžadujú veľa svetla. Ideálne miesto pre papraď je práve vo vlhkých kútoch, kúpeľni, kuchyni či pri oknách.

Tilandsia

Ďalšia rastlina, ktorá vlhkosť priam miluje, je tilandsia. Táto exotická kráska nepoteší len vaše oči. Jej listy absorbujú vlhkosť priam ako špongia. Podobne ako papraď, aj tilandsia si užije prostredie v kúpeľni. Potrebuje však skutočne veľa svetla, preto do kúpeľní bez okien nie je vhodnou alternatívou.

Brečtan

Brečtan je skôr exteriérovou rastlinou, ktorá zdobí vonkajšie steny. Hodí sa však aj do interiéru a môže sa spúšťať zo závesného kvetináča. Jeho listy pohlcujú vlhkosť, je preto vhodné umiestniť ho k stenám, kde vlhkosť stúpa vyššie. Brečtan má rád teplo a vďaka svojim úžasným vlastnostiam chráni pred vznikom plesní.

Lopatkovec

Lopatkovec je izbová rastlina s nádhernými bielymi kvetmi. Pochádza pôvodne z Kolumbie, aj preto je zvyknutý na teplo a vlhkosť. Lopatkovec absorbuje vodnú paru z ovzdušia, vďaka čomu je skvelým kvetom do kúpeľne alebo kuchyne. Má rád polotieň, priame slnko a prievan mu, naopak, nevyhovuje.

Chamédorea

Chamédorea je exotická palma, ktorá je v slovenských interiéroch mimoriadne populárna. Na prežitie vlhkosť vyslovene potrebuje. Ak chcete, aby sa jej darilo, umiestnite ju do kúpeľne, kde si môže užívať vodné výpary. Odmení sa vám za to krásnymi listami aj elimináciou plesní.

Dypsis

Ďalšia palma, ktorá si vlhkosť vyslovene vyžaduje. Dypsis pochádza z Madagaskaru, nepotrebuje veľa svetla, má veľmi rada teplo a vlhkosť. Údajne z ovzdušia odbúrava aj formaldehyd.

Máte doma niektorú z týchto rastlín? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti na Facebooku.