Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Spravte si z terasy druhú obývačku

Spravte si z terasy druhú obývačku

17. 05. 2021, SCONTO Nábytok
Trend navrhovania vonkajších plôch v štýle, ktorý komfortom ani dizajnom nezaostáva za interiérom, sa tento rok ešte viac posilňuje. Záhradu využívame ako rozšírený obytný priestor viac a viac. Ako teda prakticky zariadiť terasu a čo ju dokáže premeniť na letnú obývačku?
Terasa sa v letných mesiacoch nielenže stáva druhou obývacou izbou, ale mala by s ňou aj ladiť, ak sú tieto priestory prepojené. Harmonické prepojenie interiéru a exteriéru dosiahnete predovšetkým prostredníctvom podlahy. Ak máte radi klasické vzory, sú pre vás ideálne podlahy inšpirované kameňom a odtieňmi pieskovca, ušľachtilého mramoru či sivej žuly. Exteriérová dlažba by mala byť trvanlivá, odolná voči poveternostným podmienkam, náhlym zmenám teploty aj chemikáliám. Na terasy v modernom štýle je ideálna dlažba pripomínajúca architektonický betón.

Začnite od podlahy

Ak túžite po vzhľade dreva a zároveň po odolnosti, dobrým kompromisom sú terasové palubovky potiahnuté tenkou vrstvou polyméru, ktorá drevoplast chráni pred poškriabaním a škvrnami najrôznejšieho pôvodu. Slnko si na nich môžete užívať plnými dúškami – bez obáv zo škvŕn z grilovania. Takúto terasu stačí dvakrát ročne opláchnuť slabým mydlovým roztokom. Príliš časté čistenie nie je vhodné, pretože by spôsobilo vyleštenie zámerne zdrsneného povrchu. Pri výbere WPC terasových dosiek sa okrem pomeru dreva a plastu pýtajte dodávateľa na vodoodolnosť, nehorľavosť a protišmykový test.

Doprajte si súkromie na terase

Užiť si horúce dni na terase a zároveň si dopriať odpočinok bez slnka? Jedine vďaka tieneniu. Obľúbené vonkajšie látkové markízy si nevyžadujú náročné stavebné úpravy. Aby ste nemuseli neustále strážiť počasie, môžete markízu doplniť o slnečný, veterný alebo otrasový senzor. Trendom sú aj hliníkové pergoly montované k domom či pavilóny v priestore, ktoré sú v porovnaní s drevenými nenáročné na údržbu. Najčastejšie plnia funkciu vonkajšej obývačky, ale aj kuchyne či herne. Ak ich doplníte o bočné clony, ochránia vás pred slnkom a vetrom aj zboku. Zvislé fasádne clony zaručia úplné súkromie na terase. Ovládajú sa manuálne alebo na elektrický pohon. Nebránia výhľadu von, keďže je cez ne vidno, uchránia vás však od nechcených pohľadov.
Tip pre vás
Kvôli získaniu väčšieho pocitu súkromia môžete na pergolu zavesiť aj závesy; toto riešenie pôsobí vzdušne a navodí útulnú atmosféru. Textilné závesy môžete upevniť aj na nevyužité staré trámy alebo kovovú konštrukciu.

Záhradné sedenie – toľko štýlov na výber

Ak kupujete hotovú záhradnú zostavu, riaďte sa veľkosťou terasy. Terasa s menšou výmerou si vyžaduje nábytok subtílnych tvarov. Štýlovo ho zlaďte k okoliu. K modernej architektúre sa hodí komfortný nábytok s čistými líniami a kontrastom bielej, sivej alebo čiernej, vidiecka záhrada si zase pýta drevené lavice a ratanové záhradné kreslá. Obývačkovú atmosféru navodia najmä záhradné pohovky, ktoré si môžete vyskladať z viacerých kúskov nábytkového programu. Pomocou rôznych vankúšov dodáte sedeniu požadovaný šmrnc. Ak vám to priestor dovolí, pridajte k zostave s jedálenským či konferenčným stolom aj záhradné kreslo alebo hojdačku.

Atmosféra obývačky na terase

Aj keď sa hovorí, že v jednoduchosti je krása, neznamená to, že svojej terase nemôžete dopriať viac ako len záhradnú zostavu. Nebojte sa outdoorových kobercov. Sú vyrobené z odolných materiálov a dostupné v rôznych farbách aj s pestrými vzormi. Atmosféru obývačky na terase dotvoria vankúše, deky, veľkorozmerné kvetináče, lampáše na zemi, svetielka na reťazi či dokonca prenosné ohnisko. Element ohňa na terase je pôsobivý, zakomponovať ho môžete aj prostredníctvom krbových stolov s plynovým ohniskom, ktoré predĺžia počas chladnejších chvíľ vaše posedenie na čerstvom vzduchu. V takto zariadenej exteriérovej obývačke chýba už len dobré jedlo, pitie a príjemná spoločnosť...
Tip pre vás
Dopyt po autentických materiáloch a jednoduchom dizajne sa prejavuje aj na zariadení terás. Dizajnéri sú inšpirovaní organickými tvarmi a farbami, aké bežne nájdeme v prírode. K
trendom na rok 2021 patria biela a monochromatické farby na terase.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…

5 dôležitých bodov pri výbere šatníkovej skrine do detskej izby

Výber skrine do detskej izby si vyžaduje starostlivý prístup. Najdôležitejšia je bezpečnosť a zdravotná neškodnosť. Nasleduje variabilita, vďaka ktorej sa bude skriň…