Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Stolné lampy – zázrak v interiéri na počkanie

Stolné lampy – zázrak v interiéri na počkanie

06. 05. 2021, SCONTO Nábytok
Niektorí ľudia hľadajú pekné miesto na bývanie, iní dokážu každý obytný priestor urobiť pekným. Takíto ľudia totiž vedia, aké prvky a doplnky použiť, aby aj ten najmenej zaujímavý interiér získal nový šmrnc. Kúskom, ktorý vám vždy pomôže pozdvihnúť atmosféru, sú aj stolné lampy.
Stolné lampy síce primárne fungujú ako doplnkové svetlo, majú však zvláštnu moc premeniť každý tmavý kút na príjemné a útulné miestečko. Často si ich kupujeme práve na vytvorenie pohodovej atmosféry. Ako plnohodnotné funkčné svietidlo dopĺňajú obyčajne kancelárske a písacie stoly, prípadne čitateľské kútiky. Na čo pamätať pri ich výbere do interiéru?

Správna výška

Kamkoľvek ju postavíte, či na nočný, písací, alebo príručný stolík, prípadne komodu, vrchná časť tienidla by sa nemala nachádzať vyššie ako 150 – 160 cm od podlahy. V tejto výške sa svetlo príjemne rozlieva po miestnosti a vytvára správne „ambientné“ podsvietenie.
 
Kancelárske stolné lampy by mali dosahovať približne výšku monitora počítača, prípadne ju mierne prevyšovať. Pracovnú plochu musia osvetľovať tak, aby vás neoslňovali, prípadne nevytvárali nepríjemné odrazy na monitore. Svetlo by malo pokrývať najmä tú časť pracovnej plochy, ktorú využívate najčastejšie, čiže klávesnicu alebo priestor určený na písanie či kreslenie. Situovanie lampy na stole by ste mali prispôsobiť aj tomu, či ste ľaváci alebo praváci.

Vhodné proporcie

Tento bod sa týka hlavne dekoračných stolných lámp, ktoré sa kladú na nočné alebo príručné stolíky. Ak je stolná lampa robustnejšia, zaslúži si ideálneho „partnera“ v podobe masívnejšieho stolíka. Za každých okolností by mala merať maximálne jedenapolnásobok výšky podstavca, na ktorom bude stáť, a jej tienidlo by nemalo presahovať plochu samotného stolíka.

Farba svetla

V prípade stolných lámp s ambientným charakterom sa môžete spoľahnúť na teplejšie svetlo okolo 2 700 Kelvinov. Musíte však počítať s tým, že miestnosti prepožičia žltkastý nádych. V prípade kancelárskych lámp je lepšie spoľahnúť sa na neutrálne biele svetlo s hodnotou okolo 3 000 Kelvinov alebo na „ostrejšie“ chladné svetlo okolo 4 000 Kelvinov, ktoré stimuluje koncentráciu. Veľmi vhodné sú stolné LED lampy, ktoré vám umožnia meniť farbu aj intenzitu svetla a navyše sú úsporné.

Stabilita

Výber lámp závisí aj od toho, aká veľká „premávka“ je zvyčajne vo vašej domácnosti. Ak máte doma večne pobehujúce deti či štvornohých miláčikov, umiestňujte stolné lampy na bezpečné miesta, ako sú kúty a nábytok pri stenách. Podstavec, na ktorom je lampa umiestnená, by mal byť dostatočne stabilný a aj samotná lampa by mala mať pevnú konštrukciu.

Typ miestnosti alebo účel

Pokiaľ hľadáte stolnú lampu do obývačky, máte na výber z naozaj pestrej palety lámp s nádhernými tienidlami, ale aj originálnymi podstavami. Najčastejšie máva tienidlo kužeľovitý či okrúhly tvar. Praktické sú kĺbové lampy, vďaka ktorým môžete svetlo natočiť želaným smerom. Takéto modely sú vítané najmä na miestach, kde sa venujete čítaniu alebo prácam vyžadujúcim dostatok svetla. Medzi veľmi obľúbené patria v súčasnosti i rôznorodo tvarované LED pásiky.
Stolná lampa v podobe LED pása v tvare kruhu na komode Merida. Zdroj: Sconto
Náš tip
Upokojujúcu náladu vytvorí lampa s tienidlom, cez ktoré jemne prestupuje svetlo žiarivky do celej miestnosti. Nepriehľadné tienidlo zasa vytvára dramatický „reflektorový“ efekt, pretože svetlo nasmeruje do konkrétnej časti miestnosti.
Kĺbová „kancelárska“ stolná lampa vedľa kresla Gunar. Zdroj: Sconto
Ak máte v miestnosti viac stolných lámp, nemusia byť nevyhnutne z jednej súpravy. Z hľadiska dizajnu je dokonca vítané, ak si vyberiete rozličné modely lámp. Vždy však dodržiavajte základné pravidlo: vyberajte si ich tak, aby mali jeden spoločný atribút, či už ide o materiál, štýl, farbu, alebo o tvar. Ak chcete ladiť viacero lámp s kovovou podstavou či konštrukciou, je dobré zjednotiť farbu kovu. Samozrejme, môžete skombinovať aj dve rôzne kovové úpravy, napríklad zlato so striebrom, bronz s meďou či chróm s poniklovanými modelmi.
Stolná lampa na komode a skrinke pod televízorom vzájomne ladiace farebnosťou tienidla aj drevenou podstavou. Zdroj: Höffner
Stolná lampa sa v obývačke najčastejšie umiestňuje na príručný stolík či komodu. Neurobíte však žiadnu chybu, ak ju postavíte vedľa televízora. Tlmené svetlo totiž odľahčí modrú žiaru obrazovky. Skvelé osvetlenie vám stolná lampa poskytne aj pri kresle, v ktorom si radi čítate. 
Skúste to aj netradične
Drobnú stolnú lampu môžete postaviť aj do regálu či knižnice s dostatočne vysokými policami.
Stolné lampy do spálne nájdete v katalógoch výrobcov aj ako nočné lampy. Zvyčajne si ich môžete kúpiť ako súpravu dvoch rovnakých kúskov, ktoré umiestnite na nočné stolíky vedľa postele. Nemusíte sa však obmedzovať iba na štandardné riešenia. Pokojne zvoľte dve odlišné lampy podľa toho, aký typ osvetlenia preferuje každý z partnerov. Ak si jeden z vás pred spaním rád číta, bez obáv zvoľte model podobný kancelárskej stolnej lampe. Ak potrebujete iba nepatrné podsvietenie (napríklad vtedy, ak si len potrebujete odskočiť do kúpeľne či na toaletu), môžete zvoliť lampu pripomínajúcu tlejúcu sviečku, prípadne svietidlo, ktoré vytvára mäkký rozptyl svetla v blízkosti nočného stolíka.
V detskej izbe a pracovni sa v podstate využíva rovnaký typ stolných lámp, ak hovoríme o osvetlení písacieho stola. V prípade detí, ktoré majú citlivejší zrak, je naozaj kľúčové dodržať princípy správneho osvetlenia pracovnej plochy. V tomto prípade by nemal byť na prvom mieste dizajn, ale kvalita žiarovky a veľká flexibilita tienidla.
Náš tip
V detskej izbe si svoje miesto ľahko nájdu aj zábavnejšie modely stolných lámp, ktoré spríjemnia atmosféru počas hier alebo pri zaspávaní.
Pokiaľ v pracovni či vo vlastnom kancelárskom kútiku netrávite veľa času, môžete písací stôl doplniť aj dizajnovými stolnými lampami, ktoré sú typické skôr pre spoločenské priestory. Aktuálne sú v kurze aj lampy s nádychom vintage či retro, ako je napríklad ikonická „bankárska“ lampa s typickým farebným skleným tienidlom, ktorá vznikla na začiatku 20. storočia.
Vedeli ste, že...?
Pôvodnú bankársku lampu si dal patentovať Američan Harrison D. McFaddin, pričom tienidlá pre jeho spoločnosť exkluzívne vyrábala česká skláreň Schreiber a synovci z moravského Rapotína.
Štýlová vintage „bankárska lampa“ na písacom stole TicoMuddy. Zdroj: Sconto
Stolné lampy dávajú používateľom veľký priestor na zapojenie fantázie a vytvorenie neopakovateľnej atmosféry. Samozrejme, pri výbere nikdy nezabudnite zohľadniť typ miestnosti a účel, akému má svietidlo slúžiť.

Prečítajte si aj článok o farbe a teplote svetla a inšpirujte sa ako s nimi správne pracovať pri osvetľovaní Vašej domácnosti.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Kvetinové vzory: nechajte izbu rozkvitnúť

Kvetinové vzory nikdy nevyjdú z módy a uplatnenie nájdu v každej miestnosti od spálne až po kúpeľňu. Nedajte sa pomýliť prvým dojmom, že sa hodia len do rustikálne l…

7 + 1 rád, ako na štýlovú predsieň

Priestor, ktorý zbadáme ako prvý, keď vstúpime do akéhokoľvek bytu či domu, hrá omnoho dôležitejšiu úlohu, než si možno myslíme. Nejde iba o štvorcové metre, kde sa …