Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Taburety – funkčné, ale aj efektné doplnky interiéru

Taburety – funkčné, ale aj efektné doplnky interiéru

06. 12. 2020, SCONTO Nábytok
Taburet, taburetka, podnožka a najnovšie dokonca „pouf“ – všetky tieto názvy označujú nízke multifunkčné sedenie zvyčajne bez operadla, ktoré slúži ako náhrada kresla či stoličky, ale aj na vyloženie nôh či ako úložný priestor. Avšak záleží iba na vás, akú funkciu mu nakoniec prisúdite. Pri tomto interiérovom kúsku sa fantázii naozaj medze nekladú.
Taburety sú súčasťou interiérov už vyše dvoch storočí. Prvýkrát sa objavili údajne v 18. storočí v Turecku, v niekdajšej Osmanskej ríši. Vďaka rozkvetu obchodných ciest, ktoré križovali Európu, Blízky aj Ďaleký východ, sa postupne udomácnili aj na kráľovských dvoroch starého kontinentu. Aj dnes môžete nájsť kúsky, ktoré majú orientálne vyhotovenie s množstvom originálnych ornamentov či vybíjaných prvkov.
Vedeli ste, že?

Predpokladá sa, že najstaršie taburety boli akousi vylepšenou verziou sedacích vankúšov a mäkkých trónov. Umiestňovali sa do priestoru, ale často aj k stene, ktorá plnila funkciu opierky.

Aké sú najväčšie výhody taburetov?

 • Možno ich kedykoľvek ľahko voľne premiestňovať v priestore.
 • Sú skladné, takže ich ľahko skryjete a v prípade potreby zasa vyberiete.
 • Nezaberajú priestor ani vizuálne, pretože sú nízke a nemajú opierku.
 • Môžete ich využívať veľmi mnohostranne – na taburet stačí napríklad položiť väčší podnos a razom sa premení na praktický príručný stolík.
 • Veľakrát sú v ponuke zladené s príslušnou pohovkou alebo výrazným kreslom, napríklad ušiakom.
 • V miestnosti môžu figurovať ako sebavedomý solitérny prvok či originálny kontrastný kúsok, ktorý dáva interiérovej zostave príjemnú bodku. Nebojte sa vzorov, farieb či netradičných tvarov.
 • Hodia sa nielen do obývačiek, ale aj do spální (napríklad namiesto stoličky k toaletnému stolíku), predsiení, pracovní či detských izieb.
Taburet Willandra
Posteľ Karlonie

Koľko ľudí, toľko chutí

Šikovné funkčné sedenie má v súčasnosti veľmi pestré dizajnové vyhotovenie, nespočetné množstvo tvarov a veľkostí. Taburety môžu byť okrúhle i hranaté, nenápadné aj extravagantné, vyrobené z dreva, ratanu, kovu, plastu, potiahnuté kožou, úpletom, ale takisto čalúnené textíliou či kožušinou, aby čo najlepšie zapadli do komfortného prostredia obývačiek. Vyberajte si ich však predovšetkým podľa toho, ako ich budete využívať:
 • Ak ich budete často presúvať po miestnosti, zvoľte radšej menšie odľahčené modely, s ktorými sa jednoduchšie manipuluje.
 • V prípade pravidelnej manipulácie si môžete vybrať aj modely s praktickými rúčkami alebo úchytkami.
 • Ak si vyberáte podnožku ku kreslu, zrejme najviac oceníte stabilný kúsok, ktorý poskytuje nohám dostatok priestoru a zároveň má primeranú výšku.
 • Priestranný interiér vám umožňuje vybrať si aj veľké obdĺžnikové modely, ktoré pripomínajú otoman či pohovku.
 • Do malého interiéru sú, naopak, vhodné subtílnejšie taburety na vysokých nožičkách či s priehľadnou kovovou podstavou – nebudú v priestore pôsobiť ťažkopádne.
 • Nemusíte sa báť použiť ani viac taburetov naraz, trebárs modely rozličných veľkostí, farieb či vzorov, ale v jednotnom dizajne.
 • Deťom môžete zaobstarať špeciálne taburety s rôznymi zvieracími či rozprávkovými motívmi.
Taburet Taco
Taburet Etro

Taburet s tajomstvom

menších interiéroch nájdu najväčšie uplatnenie taburety, ktoré majú otvárateľné veko a pod ním skrytý úložný priestor. Sem si môžete odkladať prikrývky, deky, časopisy, detské hračky, knihy či ďalšie veci, ktoré potrebujete mať rýchlo poruke, no zároveň nechcete, aby sa povaľovali po izbe. Samozrejme, vnútorný odkladací priestor príliš nezaťažujte, pretože potom ich budete presúvať s väčšou námahou.
Taburet Nevis
Taburet Papua

Keď sa o slovo hlásia nohy

Nožičky sú síce najmä funkčnou oporou taburetu, výrazne však vstupujú do celkového dizajnu tohto nenáročného sedenia. Masívne čalúnené modely s nízkymi nožičkami predstavujú taburety, ktoré poslúžia pomerne dobre aj na každodenné sedenie. Stačí cez ne rozšafne prehodiť prikrývku či kožušinu a miestnosti hneď prepožičajú oveľa elegantnejší či útulnejší ráz. Taburety s tenkými vysokými alebo filigránsky tvarovanými nohami, ako aj so zlatými, medenými či mosadznými nohami a podstavcami dajú priestoru hravý či luxusný nádych.
 
Taburet Voss
Tip na záver: Na čerstvom vzduchu

Taburety nevyužijete iba v interiéri, ale aj vonku – napríklad na terase, pri bazéne alebo počas záhradnej slávnosti. Rovnako ako v interiéri sú vhodné nielen ako doplnkové sedenie, ale aj ako podložka pod nohy, úložný priestor či náhrada príručného stolíka.

 

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Aká je tá naj a aké vybavenie do detskej postieľky je vhodné?

Snívate o tom, že postieľka vášho bábätka bude mäkká, s množstvom hračiek a baldachýnom? Je to síce pekná predstava, ale v tomto prípade platí, že menej je viac. Mal…

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…