Domov / MAGAZÍN / INŠPIRÁCIA / Tipy na typy: Jedálenský stôl

Tipy na typy: Jedálenský stôl

25. 04. 2021, SCONTO Nábytok
Rôzne priestory si vyžadujú aj rôzne typy jedálenských stolov na spoločné stolovanie a atmosféru rodinného pokoja. Vybrať si ten ideálny môže byť niekedy náročné, našťastie, v súčasnosti máte okrem obdĺžnikovej klasiky na výber aj z množstva iných tvarov a z rozličných štýlov a materiálov. Padne vám do oka niektorý stôl z našich tipov?

Jedálenský stôl z masívneho dreva

Jedálenský stôl z masívneho dreva nikdy nebude krokom vedľa. Pôsobí teplo a útulne, má charakteristickú vôňu aj kresbu. Vrchná doska z akáciového dreva bude „starnúť“ spolu s vami. Prirodzené nedostatky dreva, ktoré zostali ponechané, sú dôkazom jeho prvotriedneho ručného opracovania a prípadné nové, ktoré by predsa len mohli vzniknúť, budú zase záznamníkom rodinných spomienok a detských šibalstiev.

Rozkladací stôl do jedálne

Ak hľadáte niečo praktické, nenápadné a zároveň uprednostňujete lesklé materiály v interiéri, rozkladací jedálenský stôl v bielej farbe a vo vysokom lesku je tým správnym riešením. Vďaka lesklému nábytku sa priestor bude zdať jasnejší a väčší, pretože čím svetlejšie farby, tým väčší bude odraz svetla. Funkcia rozkladania vám zase dodá až dve miesta na stolovanie navyše, prípadne zvýši komfort stolovania počas slávnostných chvíľ pre stálych členov rodiny.

Jedálenský stôl bez hrán

Klasikou v jedálňach sú stoly oválneho tvaru. Okrúhly stôl je síce náročnejší na priestor, ale pôsobí prívetivo a jeho výhodou je aj pocit spojenia. Takýto jedálenský stôl vynikne vo veľkej štvorcovej miestnosti. Jeho doska by mala mať priemer aspoň 100 cm, aby ho mohli plnohodnotne využívať štyri osoby. Jedálenský stôl Rund ponúka 120 cm, stabilnú základňu a vďaka jeho rozkladaciemu mechanizmu z neho môžete vytvoriť oválny stôl s dĺžkou až 160 cm. Laminovaný stôl je cenovo dostupnejšou verziou masívneho stola a jeho dekor – dub sägerau – pôsobí nenápadne, ale príjemne.

Na štýlové stolovanie

Pri výbere jedálenského stola treba zohľadniť viaceré aspekty. Patria medzi ne počet osôb, ktoré budú pravidelne za stolom sedávať, aj veľkosť jedálne. Ďalším faktorom je preferovaný štýl. Ak máte výhodu veľkého priestoru a nemusíte sa obmedzovať veľkosťou a tvarom stola, zostáva vám zamerať sa na použitý materiál, farbu a detaily. Nadčasovo bude pôsobiť stôl Manhattan s jednou nohou. Jeho mohutná stredová noha poskytuje dostatok priestoru na umiestnenie jedálenských stoličiek. Dekor duba doplnený o tmavosivé prvky zase pôsobí štýlovo a robí z neho dokonalý solitér jedálne.

Stôl do malých priestorov

Do stiesnených priestorov sa hodí úzky jedálenský stôl. Priestor ušetríte, ak k nemu z jednej strany namiesto stoličiek umiestnite lavicu na sedenie, ktorú prisuniete k stene. Do menších kuchýň a jedálenských kútov sa hodí aj dvoj- až štvormiestny jedálenský stôl, ktorý bude vhodnou alternatívou veľkých stolov. V tomto prípade voľte bledé farby, napríklad bielu dosku, ktorú oživí kombinácia s nožičkami v drevenom dekore. V takejto jedálni sa vyvarujte výrazných farieb, pretože môžu opticky zaťažiť priestor a ešte viac ho zmenšiť.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Očami dizajnéra: Zariadenie izby pre tri deti

Zariaďovanie detskej izby pre tri deti môže byť náročné, najmä ak vezmeme do úvahy ich rozdielny vek, pohlavie a záujmy. Začať treba od nevyhnutných prvkov, bez ktor…

Vyrobte si s deťmi motýľa z papiera

Či už vám sychravé počasie nedovoľuje vybehnúť s deťmi von, alebo len tak dostanete chuť niečo si spolu vyrobiť a zabaviť sa pri tom, tieto jednoduché origami motýli…