Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / Vyberáme si farbu sedačky – aký odtieň je ten pravý

Vyberáme si farbu sedačky – aký odtieň je ten pravý

01. 03. 2021, SCONTO Nábytok
Sedacia súprava zvyčajne býva kľúčovým kusom nábytku, dokonca srdcom obývačky. Akú farbu pohovky však zvoliť? Ak chcete nájsť ideálny odtieň, musíte si ozrejmiť niekoľko základných pravidiel.
Interiéroví dizajnéri odporúčajú zamyslieť sa v prvom rade nad tým, či si želáte svetlý alebo tmavý odtieň sedacej súpravy. Niektoré odtiene totiž viac pohlcujú svetlo, takže obývačka môže pôsobiť tmavšie. Pri výbere sedačky sa opierajte aj o farebné ladenie podlahy, prípadne koberca, ak je riešený na ploche celej izby.

Tmavé farby potrebujú kontrast

Trošku netypickým spôsobom je zladenie sedačky s farbou stien. Pohovka tak istým spôsobom splynie s izbou, takže interiér bude pôsobiť hlbšie a priestrannejšie. Podobný efekt má pohovka v tmavom odtieni na tmavej podlahe, pozor však, aby to sedačku opticky „neutopilo“. V takomto prípade je dobré, ak zvolíte model na drevených či kovových nožičkách, ktoré telo pohovky mierne nadvihnú od zeme. Prípadne pred ňu umiestnite svetlý koberec alebo konferenčný stolík vo svetlejšom dekore.
Sedacia súprava Zonda
Sedacia súprava Zonda

Svetlé sedačky sa „boja“ zvieratiek a detí

Pri svetlých odtieňoch musíte, celkom logicky, dávať väčší pozor na škvrny a fľaky. Preto sa vždy zamyslite aj nad tým, kto bude pohovku využívať. Ak máte deti alebo domáce zvieratká, prípadne oboje, vyberajte si najmä neutrálne (zmiešané) farby alebo drobné textúry, na ktorých špina nie je natoľko viditeľná. Alebo zvoľte sedačku so snímateľnými poťahmi, ktoré sa dajú jednoducho oprať v práčke.
 
Ľudia zabúdajú aj na to, že výber farebného odtieňa by malo podmieňovať aj umiestnenie sedačky. Ak bude pohovka vo výraznom tóne situovaná napríklad pri okne a bude denne vystavená priamemu slnečnému žiareniu, farba môže po čase vyblednúť. V tomto ohľade hrajú prím neutrálne ladené čalúnenia.

Sedacia súprava Papira

Extravagancia na sedenie

Výrazné farby a vzory automaticky urobia zo sedačky dominantný kus nábytku, ktorý pritiahne všetku pozornosť. Nepôsobia sterilne, ale, naopak, veľmi „komunikatívne“ a pohostinne. Sú vhodnou voľbou aj vtedy, ak majú steny a podlaha neutrálne farby. Elegantne pôsobia sedačky vo farbách vzácnych kameňov, ako rubín, nefrit či zafír, ktoré môžu získať ešte luxusnejší charakter v zamatovej úprave. Sedačke pomôžu dostať sa do popredia aj nápadné, veľké vzory.

Sedačka Point

Prečo zaradiť „neutrál“?

Neutrálne farby sú vhodné pre ľudí, ktorí majú radi čistotu alebo často menia dizajn svojej obývačky. K takýmto tónom patria béžová, sivá (vrátane tmavých antracitových tónov), krémová, hnedá, ba niekedy aj tmavomodrá či vojenská zelená, tzv. kaki. Ak stavíte na neutrálne tóny, stačí vám prezliecť obliečky dekoračných vankúšikov, pridať nové doplnky a miestnosť okamžite nadobudne úplne iný ráz.

Sedačky v neutrálnych farbách majú navyše väčšiu šancu zachovať si nadčasový vzhľad. Znamená to, že vám s veľkou určitosťou poslúžia aj vtedy, keď sa presťahujete alebo zmeníte štýl. Ak v izbe plánujete tráviť naozaj veľa času, neutrálne tóny sú optimálne, nezunujú sa totiž tak rýchlo ako iné odtiene. Pokiaľ chcete, aby neutrálne čalúnenie pôsobilo predsa len okázalejšie, zamerajte sa na zaujímavú textúru, ktorá celkový vzhľad ozvláštni, prípadne sa orientujte na lesklú úpravu materiálu, ako je zamat.

Sedačka Belissa

Zábava či oddych?

Na výber farby môže vplývať aj charakter miestnosti. Ak plní najmä zábavnú funkciu, nemusíte sa báť ani červenej či fialovej. Ak plánujete najmä oddychovať, sú vhodnejšie nenápadné a upokojujúce svetlé odtiene, ako svetlozelená či béžová. Tušili ste, že sedačka môže farebne skvelo ladiť aj s exteriérom? Napríklad vďaka zeleným, hnedým či pieskovým odtieňom, ktoré vyniknú pri veľkých oknách s výhľadom na záhradu. Ak máte veľké zasklené fasády a obývačku zaliatu slnečnými lúčmi, môžete ju osviežiť za pomoci chladnejších tónov, ktoré lepšie odrážajú svetlo.

Sedacia súprava Point

Tip pre vás: Farby, ktoré nevyjdú z módy

  • Sivá – môže na prvý pohľad pôsobiť nudne, je však neuveriteľne kombinovateľná. Pohovkám prepožičiava dotyk ležérnosti, pohodlia, ale aj istej rafinovanosti. Takúto sedačku môžete ozdobiť vankúšmi v rôznych farbách a zakaždým bude pôsobiť zaujímavo. Mix sivej a žltej je aktuálne vyhlásený za farebnú kombináciu roka.
  • Modrá – jediná z „klasických“ farieb dokáže fungovať aj ako neutrálny odtieň. Je totiž modernou verziou neutrálnej palety tónov. Americkí dizajnéri ju dokonca prezývajú „bluetral“ (spojenie slov blue a neutral). Je príjemná, upokojujúca a v interiéri má tendenciu pôsobiť nenápadne. Často sa kombinuje práve so sivou.
  • Béžová – nazýva sa aj „pravá neutrálna“, pretože univerzálnym tónom kraľuje už celé roky. Len ťažko bude v nejakom priestore pôsobiť zle. Je to maximálne prispôsobivá farba, ktorá miestnosti prepožičiava váženosť a dôstojnosť. V prípade, že sa vám zdá príliš fádna, zvoľte radšej jej teplé odtiene.
  • Biela – táto farba sa stala populárnou najmä s nástupom minimalizmu, v rebríčku obľúbenosti však stúpla aj zásluhou škandinávskeho štýlu. Hoci pôsobí nenápadne, sedačkám dodáva nádych elegancie, sofistikovanosti a triezveho luxusu. Nevýhodou je podstatne výraznejšia potreba pravidelnej údržby.
  • Zelená – patrí k výrazným a sebavedomým odtieňom, nie je však natoľko výrazná či agresívna, ako napríklad červená či žltá. Interiéroví dizajnéri tvrdia, že má dokonca lepšiu „osobnosť“ než modrá. Zelená je totiž „biofilická“ – na ľudí pôsobí príjemne, pretože im podvedome pripomína zeleň a všetko spojené s prírodou.

Dve pohovky v odlišnej farbe? Prečo nie!

Zaujímavým riešením je sedenie, ktoré vzniklo spojením dvoch identických pohoviek v odlišných farbách alebo motívoch. Môžu byť umiestnené do pravého uhla a vytvárať tak akoby rozdelenú rohovú sedačku alebo môžu stáť „tvárou v tvár“. Dajú sa ladiť do príbuzných odtieňov, ako sú napríklad biela a sivá.

Sedačka Sofia v tmavomodrej a zelenej farbe
Sedačka Sofia v tmavomodrej a zelenej farbe. Zdroj: Sconto
Ak majú vytvárať kontrast, je dobré pomôcť si farebnou schémou (tzv. farebným kolesom), kde najlepší efekt vytvárajú tóny ležiace oproti sebe. Takto hravo zistíte, ktoré farebné odtiene budú tvoriť harmonické protipóly; modrá pohovka sa hodí napríklad k oranžovej, zelená sedačka k ružovej.

Ukážka farebného kolesa a vzájomných vzťahov medzi farbami
Ukážka farebného kolesa a vzájomných vzťahov medzi farbami

Rozhodnite sa podľa vlastného gusta

Zladiť dve identické sedačky v rôznych farbách môžete aj za pomoci doplnkov, napríklad vankúšov či diek, v tónoch alebo motívoch náprotivnej pohovky. Najdôležitejšie však je, aby farebné ladenie sedacej súpravy alebo dvoch rovnakých modelov sedačiek pôsobilo príjemne a pohostinne. Nemusíte slepo nasledovať trendy ani názory známych. Jediné správne riešenie je to, ktoré sa páči vám.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Typy postelí: z akých máte na výber?

Dobrá pohodlná posteľ je na nezaplatenie. Každý deň v nej strávime aspoň šesť až osem hodín, čo nie je zanedbateľný čas. Kvalitný spánok totiž človeku dáva energiu d…

Čo by ste mali vedieť, ak si vyberáte taštičkový matrac?

Taštičkový matrac je skvelou voľbou pre väčšinu ľudí. Je dokonale priedušný, preto sa v ňom netvoria plesne a vy si užijete spánok na maximálne hygienickom lôžku. Ďa…