Z akých typov postelí máte na výber?

Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Z akých typov postelí máte na výber?
Publikováno: 23. 04. 2020
Dobrá pohodlná posteľ je na nezaplatenie. Každý deň v nej strávime aspoň šesť až osem hodín, čo nie je zanedbateľný čas. Kvalitný spánok totiž človeku dáva energiu do nového dňa, schopnosť sústrediť sa a zvládať každodenný nápor stresu. Posteľ však musí zodpovedať aj parametrom a dizajnu miestnosti. Ako si teda vybrať tú ideálnu? Na výber máte z viacerých možností.

JEDNOLÔŽKOVÉ POSTELE A VÁĽANDY


Najjednoduchšie modely postelí sú vhodné do detských alebo hosťovských izieb, prípadne garsónok alebo menších spální. Niektoré majú šírku 85 cm, iné ponúkajú nadštandardnú ložnú plochu so šírkou až 120 cm. Takéto postele dokážu prechodne poslúžiť aj dvom osobám naraz. Niektoré jednolôžkové postele dokonca ľahko rozložíte, univerzálne vyhotovenia umožňujú pravé aj ľavé zloženie.
Z akých typov postelí máte na výber?
Z akých typov postelí máte na výber?

V otvorených dispozíciách, v ktorých sa na jednom mieste stretávajú a prelínajú rôzne funkcie, nájdu uplatnenie jednolôžkové postele s čalúneným chrbtom. Nemusia byť totiž postavené výlučne pri stene, ale vyniknú aj v priestore. Praktické sú takisto prevedenia, ktoré zastúpia funkciu váľandy i pohovky. Okrem toho, postele a váľandy bývajú na chrbte vybavené účelnými textilnými vreckami, do ktorých sa dajú vložiť noviny a časopisy, diaľkový ovládač či iné veci, ktoré potrebujete mať vždy poruke. Takýto variant je v obmedzených dispozíciách takisto veľkou pomocou.
Skrytá, keď ju netreba

V prípade malých priestorov sú vhodným riešením výklopné postele, ktoré sa na stenu upevňujú pomocou držiakov. Vďaka pružinovému mechanizmu a kovovým relingovým úchytkám sa dajú ľahko sklopiť. Keď je posteľ zložená, jej náhodnému otvoreniu zabraňuje špeciálny bezpečnostný mechanizmus.
Výklopná posteľ CONCEPT PRO CP-01

DETSKÉ POSTELE


Samostatnou kapitolou sú postele pre najmenších a dospievajúce deti. Stále obľúbené sú aj poschodové postele – pri ich výbere dbajte na pohodlný a bezpečný výstup na horné lôžko, zábranu proti prepadnutiu z hornej postele, zaoblené hrany a dostatok úložných priestorov. Atypické poschodové postele v univerzálnom dizajne majú dokonca rozšírené spodné lôžko, vďaka čomu poslúžia aj trom osobám naraz, napríklad mladému páru s väčším dieťatkom.
Poschodová posteľ HANNA

POSTELE S ÚLOŽNÝM PRIESTOROM

Posteľ s nočnými stolíkmi PARVATI

V bytoch, kde zaváži každý centimeter, sú takéto modely veľmi vítané. Úložné priestory môžu byť umiestnené v čelnej časti, ale aj na bočných hranách, vybavené zásuvkami či otvorenými policami. Manipuláciu so zásuvkami vám uľahčí mechanizmus na kolieskach – v tom prípade sa nemusíte báť uložiť pred takúto posteľ koberec. Na rovnakom princípe bývajú do postelí zabudované aj praktické výsuvné nočné stolíky.

POSTELE PRE NÁROČNÝCH

Do klasických spální či väčších hosťovských izieb sú vhodné dvojlôžkové, resp. manželské postele. Najvyššiu triedu kompletných posteľových programov predstavujú postele typu boxspring. Na rozdiel od štandardných modelov pozostávajú z niekoľkých vrstiev, aby dokázali vyvážiť tlak tela a anatomicky sa dokonale prispôsobili líniám spiacej osoby v akejkoľvek polohe. 
Posteľ boxspring FENDY
Z akých typov postelí máte na výber?

Spodnú časť postele zvyčajne tvorí takzvané jadro – matrac s bonelovými pružinami, ktoré zabezpečujú pevnosť a pružnosť. Nasleduje nosný taštičkový matrac, starajúci sa o rovnomerné rozloženie tlaku tela. Poslednú vrstvu uzatvára krycí penový matrac, prezývaný topper. Ide o vzdušný matrac s poťahom, ktorý ľahko vyperiete. Vďaka niekoľkovrstvovému riešeniu majú boxspring postele vyvýšenú ložnú plochu, čo uľahčuje vstávanie. Nezriedka ponúkajú aj elektrické ovládacie prvky, pomocou ktorých sa dá pohodlne nastaviť poloha lôžka, ale aj veľkorysé a ľahko dostupné úložné priestory.

Pri výbere postele do spálne, detskej či hosťovskej izby nezabudnite myslieť v prvom rade na komfort a zdravie, na dispozičné riešenie miestnosti, ako aj štýl, v ktorom je interiér zariadený. Kvalitná posteľ vám bude slúžiť celé roky.

Publikováno: 23. 04. 2020
Autor článku: SCONTO Nábytok

MAGAZÍN

Zariaďujete, alebo len skrášľujete bývanie? Inšpirácie nie je nikdy dosť. V našom magazíne nájdete množstvo zaujímavých tipov a praktických rád, ako vylepšiť a zútulniť akúkoľvek časť vášho domova.
všetky články
Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Zariadili ste krásnu izbičku pre vašu princezničku či malého nezbedníka, ale dnes už vášho potomka akosi neoslovuje? Keď sa z dieťaťa stane tínedžer, objavia sa indi…
Čítať ďalej
Toppery – kedy sa vám zídu?

Toppery – kedy sa vám zídu?

Ak ste si kúpili nový matrac, určite vám ležalo na srdci, aby bol nielen pohodlný, ale aj trvácny. Možno netušíte, že komfort počas spánku a životnosť matraca môže z…
Čítať ďalej
Cookies Táto stránka používa cookies. Ďalším prehliadaním stránky vyjadrujete Váš súhlas. Viac informácií