5x inak: V pracovni

Domov / MAGAZÍN / INŠPIRÁCIA / 5x inak: V pracovni
Publikováno: 23. 06. 2021
Rozmýšľate, kde sa vám bude doma najlepšie pracovať? Najlepšie v samostatnej izbe, ktorú si zariadite podľa seba a budete v nej mať dostatok súkromia. Ak ju nemáte, o to kreatívnejší musíte byť pri zariaďovaní pracovného kútika. Home office môže mať mnoho tvárí, je len na vás, akú mu dáte.

Stôl ako základ home officeu

Pri zariaďovaní pracovne v byte sa zamerajte na kvalitný písací stôl, ideálne výškovo nastaviteľný do polohy optimálnej pre vaše telo. Možnosť jeho polohovania vás ochráni pred preťažením trapéz a syndrómom karpálneho tunela. Zároveň za ním môžete pracovať aj v stoji, čo podľa vedcov zvyšuje výkonnosť. Elektronicky ovládané modely majú zväčša jednoduchý, minimalistický dizajn v bielej, čiernej a sivej farbe, prípadne s vrchnou doskou v dekore dreva. Pripravte sa aj na vyššiu cenu stola, ktorú však môžete brať ako dobrú investíciu do svojho zdravia, najmä ak trávite za písacím stolom 8 hodín denne.

Ergonomická stolička v pracovni

Pri práci s počítačom je najfunkčnejšie sedenie. Na prácu postojačky si musí telo postupne zvyknúť. V tejto polohe spotrebováva viac kalórií. Traduje sa, že v stoji pracoval aj Winston Churchill. Či to budete občas „robiť na Winstona“, alebo nie, investujte aj do kvalitnej kancelárskej stoličky alebo kresla. Kancelárska stolička sa používa približne 40 hodín týždenne. Kvalitná ergonomická stolička podľa jednej štúdie pomôže zvýšiť produktivitu práce o viac ako 17 %.

Police a regály na lepšie sústredenie sa

Štúdia Harvardovej univerzity potvrdila, že pracovný priestor môže ohroziť vytrvalosť pri plnení úloh. Pracovníci s uprataným stolom sa dokázali sústrediť na úlohu o 7,5 minúty dlhšie. Udržiavať vo vašej pracovni poriadok pomôžu rôzne regály a kontajnery. Zariadenie a veci by mali byť usporiadané podľa frekvencie používania. V pracovni s dostatočným priestorom využijete aj skriňu. Na výber máte z rôznych štýlov, veľkostí a kombinácií otvorených políc a zatvorených zásuviek.
Regály, skrine, kontajner z kancelárskeho programu Muddy. Zdroj: Sconto

Pracovňa zladená do detailu

V súvislosti s kanceláriami sa čoraz viac hovorí o tzv. feel-good nábytku. Vytvára domácu atmosféru, ktorá pomáha dosahovať lepšie pracovné výkony. Dizajnéri siahajú po tapetách, farebných kobercoch, malých pohovkách a kreslách na chvíľkový oddych. Ak chcete podobný pocit navodiť v domácej pracovni, zariaďte si ju nábytkom z jedného programu namiesto zhromažďovania nevyužitých kúskov pozbieraných z iných miestností alebo po rodine. Neutrálne pôsobí kombinácia betónovej štruktúry a bielej vo vysokom lesku – tá je dobrým základom pre pracovňu, v ktorej sa máte cítiť príjemne.
Kancelársky program Tico. Zdroj: Sconto

Keď je na pracovňu málo miesta

Najväčším problémom práce z domu je vedieť si určiť hranice medzi prácou a súkromím. Tým, že počas dňa sa nezmenilo prostredie, ale len činnosť, ktorá je uskutočňovaná, strácame pojem o čase. Túto situáciu ešte zhoršuje nedostatok miesta. Najjednoduchším spôsobom maximalizácie malých priestorov je využiť vertikálnu časť miestnosti. Steny majú k dispozícii vždy väčšiu plochu, ako je tá podlahová. Umiestnite na ne v maximálnej možnej miere police a nástenné policové regály. Na optické predelenie priestoru a pracovného kútika použite paraván, záves, knižnicu s knihami a so zakladačmi alebo kvetinovú stenu.
Regál Synergy Plus ideálny na vytvorenie predelovej steny. Zdroj: Sconto
Tip na záver: 2 v 1
V malej miestnosti môže byť praktickým riešením aj využitie písacieho stola so zabudovaným regálom.
Písacie stoly s regálom – SambaMelis. Zdroj: Sconto
Publikováno: 23. 06. 2021
Autor článku: SCONTO Nábytok

MAGAZÍN

Zariaďujete, alebo len skrášľujete bývanie? Inšpirácie nie je nikdy dosť. V našom magazíne nájdete množstvo zaujímavých tipov a praktických rád, ako vylepšiť a zútulniť akúkoľvek časť vášho domova.
všetky články
Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Zariadili ste krásnu izbičku pre vašu princezničku či malého nezbedníka, ale dnes už vášho potomka akosi neoslovuje? Keď sa z dieťaťa stane tínedžer, objavia sa indi…
Čítať ďalej
Toppery – kedy sa vám zídu?

Toppery – kedy sa vám zídu?

Ak ste si kúpili nový matrac, určite vám ležalo na srdci, aby bol nielen pohodlný, ale aj trvácny. Možno netušíte, že komfort počas spánku a životnosť matraca môže z…
Čítať ďalej
Cookies Táto stránka používa cookies. Ďalším prehliadaním stránky vyjadrujete Váš súhlas. Viac informácií