Pohovky s úložným priestorom

Hľadáte šikovné sedenie do obývacej izby, ktoré by zároveň doplnilo úložné kapacity vášho malého bytu? Pohovky s úložným priestorom patria k multifunkčným kusom nábytku, ktoré vyriešia dva problémy naraz – nedostatok miesta i odkladacích plôch. Využijete ich nielen v obývačke, ale aj v hosťovskej či detskej izbe. Čítať ďalej
Zobraziť 77 produktov podle Máme pro vás 77 produktov
1 3

Ako si vyberať pohovky s úložným priestorom 

Pohovky s úložným priestorom sú vítaným sedacím nábytkom najmä v malých priestoroch, ako sú byty s limitovanou metrážou či komplikovanou dispozíciou. Poskytnú subtílne, no zároveň komfortné sedenie pre dve až tri osoby a bonusový priestor na odkladanie rozličných vecí, či už ide o knihy, magazíny, CD a DVD, sezónne oblečenie, spoločenské hry, alebo o rozličné doplnkové lôžkoviny, ako sú vankúše, deky, prikrývky alebo posteľná bielizeň pre hostí. 

Plusom je, že úložný priestor majú takéto pohovky zvyčajne integrovaný priamo pod sedadlom, takže odkladacia plocha zostáva šikovne zakamuflovaná vnútri rámu. Niektoré typy pohoviek majú úložný priestor zakomponovaný ešte nenápadnejšie – ak sa napríklad celý rám nesie na malých nožičkách, navonok môžu pôsobiť, akoby ani žiadnym odkladacím priestorom nedisponovali.

Pohovky si vždy vyberajte podľa veľkosti úložného priestoru a jeho dostupnosti, resp. podľa spôsobu otvárania. Z hľadiska umiestnenia, samozrejme, rozhoduje aj samotný dizajn pohovky. Ak ide o reprezentatívny sedací prvok v hlavnej spoločenskej zóne bytu, potom je potrebné, aby ukladací priestor zbytočne nezaťažoval dizajn sedačky, napríklad príliš masívnym vzhľadom. 

Ak potrebujete viac odkladacích plôch, potom si vyberte pohovku, v ktorej sa úložný priestor nachádza pod celou sedacou časťou – do boxu sa vám teda hravo zmestí aj väčší paplón s dvomi vankúšmi pre návštevy. Takýto typ pohovky bude dobrým pomocníkom aj do detskej izby vašich ratolestí. Úložný box môže slúžiť ako miesto na sezónne oblečenie, cestovné tašky, ale aj hračky a športové potreby. Niektoré typy pohoviek však ponúkajú aj minimalistický úložný priestor, ktorý využijete len na pár nevyhnutností, ako sú deky či prikrývky. Zvyčajne sa nachádza pod vyklápacím roštom sedadla. 

Typ otvárania môže ovplyvniť celkový komfort pri manipulácii či prístup k úložnému priestoru. Ak predpokladáte, že budete odkladací box využívať častejšie, prípadne aj denne, zvoľte si pohovku s úložným priestorom pod výklopným roštom. Všetko z neho ľahko vytiahnete, kedykoľvek budete potrebovať. Pomerne ľahký prístup ponúka aj zásuvný systém umiestnený pod sedadlom. Zásuvky bývajú na čelnej ploche čalúnené, takže vôbec nenarúšajú celkový dizajn pohovky. Kvôli ľahšej manipulácii bývajú vybavené pútkom. Avšak v tomto prípade treba dať pozor, aby zásuvke nič neprekážalo pri pohybe, napríklad koberec s vysokým vlasom, konferenčný alebo príručný stolík. 

Úložný priestor pohoviek sa môže, vcelku netypicky, nachádzať aj v zadnej časti pohovky, ku ktorej sa dostanete po vysunutí celej sedacej časti smerom dopredu. Takýto typ pohovky zvoľte len vtedy, ak ste si istí, že odkladací box nebudete často otvárať.

V neposlednom rade sa ubezpečte, či úložný priestor pohovky zostáva aj v uzatvorenom stave dobre vetraný. V opačnom prípade by sa v ňom zbytočne nahromadila vlhkosť, ktorá by sa mohla stať  živnou pôdou pre plesne a baktérie. Takisto sa oplatí nezapĺňať odkladací priestor pohovky „na prasknutie“, ale nechať priestor na voľné prúdenie vzduchu.