Domov / MAGAZÍN / INŠPIRÁCIA / Očami dizajnéra: Moderná kuchyňa v bielom vyhotovení

Očami dizajnéra: Moderná kuchyňa v bielom vyhotovení

02. 05. 2023, SCONTO Nábytok
Biele kuchyne sú trendom, ktorý len tak neomrzí. Majú viacero výhod, hodia sa do rôznych štýlov bývania a dajú sa ľahko dotvoriť decentnými aj výraznými doplnkami. Na inšpiráciu sme pre vás pripravili ukážku toho, ako moderne zariadiť kuchyňu, v ktorej hrá hlavnú úlohu biela farba.
Bielou sa dá v každom interiéri navodiť mnoho emócií. Svojím minimalizmom dokáže vyvolať chlad a strohosť, svojou éterickou sviežosťou zase nevinnosť, dokonalosť a čistú eleganciu. Kombinovaním bielej s rôznymi odtieňmi je možné vzájomne spájať viacero rôznorodých štýlov alebo trendov a zároveň vytvárať súdržný a harmonický interiér.

Máte napríklad malý a tmavý priestor? V tom prípade určite siahnite po bielej kuchyni. Nielenže priestor očividne zosvetlí, ale ho aj opticky zväčší. Táto farba vytvorí neutrálne pozadie, na ktorom vyniknú rôzne doplnkové prvky a detaily. Výhodou je aj všeobecne známy fakt, že biela farba ladí so všetkým. A ak vás zvolený doplnkový odtieň omrzí, ľahko ho vymeníte za iný. 

Ukážka toho, ako na elegantnú bielu kuchyňu

Do nášho návrhu sme vybrali kuchyňu v bielom vyhotovení, pričom lesklá úprava jej dodáva luxusný vzhľad. Jednoduché rovné línie pôsobia chladne a stroho, no zároveň vytvárajú dojem usporiadanosti a čistoty. Na zjemnenie a ako akcent sme vybrali teplý drevodekor. Použili sme ho na kuchynskej zástene, rámovej lište, sokloch aj na sedacej ploche lavice. Na akcenty sa okrem drevených motívov mimoriadne hodia aj sklenené a čierne prvky, ktoré v kombinácii s bielou vytvárajú akúsi farebnú a pocitovú vyváženosť. Do priestoru kuchyne sme ich zakomponovali najmä v podobe spotrebičov.
Pracovnú dosku sme vybrali v „slim“ vyhotovení, čo znamená že je tenšia oproti bežne používaným doskám. Aj to dodáva kuchyni celkovo jemnejší nádych. Zo spodnej strany je podsvietená LED pásom, čím sa oddeľuje horizontálna línia kuchyne od vertikálnej. Vďaka takejto malej hre so svetlom sa z jednoduchého a strohého kuchynského kútika stane útulný priestor. Nezabudli sme ani na podsvietenie vrchných skriniek. To uvíta každý, kto trávi v kuchyni veľa času. Využíva sa ako doplnkové svietenie na vytvorenie atmosféry, ale aj ako dôležitý zdroj svetla pri varení, keďže osvetľuje priamo pracovnú dosku.
Aby kuchynská linka pôsobila uhladene a čisto, zvolili sme bezúchytkové riešenie, aby úchytky zbytočne nezasahovali do priestoru a nerušili minimalistický dizajn.
Kuchynský kút sme ukončili lavicou, ktorá presahuje do jedálenskej časti kuchyne. Ide o dizajnový, ale aj praktický kus nábytku. Svojím ladením nepôsobí ako cudzí prvok v priestore a poskytuje viac miesta na sedenie než klasické jedálenské stoličky. Navyše slúži ako ďalší úložný priestor v kuchyni. 
Ak vám lavicové vyhotovenie nevyhovuje, dobrou voľbou sú aj pohodlné čalúnené stoličky, ktorými môžete celý priestor oživiť a zároveň zjemniť. V ukážke sú použité stoličky s čiernymi nohami, ktoré vytvárajú s polárnou bielou akcent a zároveň ladia s ostatnými čiernymi doplnkami v kuchyni. Čo sa týka čalúnenia, vybrali sme upokojujúce zelené, vhodné by však boli aj iné, živšie farby.
Aj biely jedálenský stôl sa nesie v jednoduchom a elegantnom štýle, pričom na vyššiu, luxusnejšiu úroveň ho posúvajú chrómové podnože striebornej farby v tvare U. Lesklý kov v striebornej úprave sme zvolili aj pri svietidlách, ktorých línie podčiarkujú čistý a jemný vizuál priestoru. Nad jedálenským stolom je vhodné a praktické použiť visiace svietidlo, ktoré lepšie upriamuje svetlo na požadované miesto.

Ako akcent celého priestoru sme vybrali drevený regál, ktorý obsahuje aj veľmi žiaduce čierne prvky. Takýmto kusom nábytku sa prepojila kuchynská časť s jedálenskou a vytvoril sa pekný uhladený celok. Ide o dobrý nábytok na kuchárske knihy alebo vázy, či iné dekorácie.

Na záver sme roh kuchyne doplnili stojanmi na kvety, tiež v čiernej farbe, aby sme priestor skrášlili a ešte viac zútulnili. Podobný efekt majú aj textilné doplnky v podobe záclony, závesov a dekoračných vankúšov na lavici.
V návrhu sme vám ukázali, že biela kuchyňa nemusí pôsobiť stroho a nudne. Práve naopak, vytvára priestor na rôzne štýly a ladenie interiéru. Dôležité je zapamätať si, že doplnky rozhodujú o pocitoch, ktoré samotná kuchyňa vyvoláva. Ak máte záujem o viac fotoinšpirácií, môžete navštíviť stránku Kuchyne na mieru.

Na záver vám ponúkame prehľad produktov, ktoré sme použili v ukážke:
  Ukážku pre čitateľov magazínu Sconto vytvorila Mgr. art. Ľudmila Lešánek z LL design interior.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Tohtoročné terasové trendy nie sú len o nábytku a vonkajšom sedení

Vždy, keď sa blíži letná sezóna, začne sa riešiť údržba nábytku na terase, príp. nákup nového. Čo keby ste sa tento rok pozreli na celkový vzhľad vašej terasy? Tohto…

Očami dizajnéra: Zariadenie izby pre tri deti

Zariaďovanie detskej izby pre tri deti môže byť náročné, najmä ak vezmeme do úvahy ich rozdielny vek, pohlavie a záujmy. Začať treba od nevyhnutných prvkov, bez ktor…