Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / Akú kuchynskú pracovnú dosku si vybrať?

Akú kuchynskú pracovnú dosku si vybrať?

03. 12. 2020, SCONTO Nábytok
Pracovná doska je jedným z pilierov, na ktorých stojí funkčnosť kuchyne. Namáhaná kuchynská linka si zaslúži materiál, ktorý vyniká vzhľadom aj odolnosťou. Dôležitým kritériom pri výbere kuchynskej pracovnej dosky je aj jednoduchá údržba a hygienickosť. Akú kuchynskú pracovnú dosku si vybrať, ak...

Chcete, aby kuchyňa pôsobila nadčasovo

Zástancovia drevenej pracovnej dosky z masívu argumentujú, že je voľbou srdca a životnej filozofie. Na jednej strane ide o nadčasové a dlhodobé riešenie, ktoré je ukážkou remeselnej poctivosti a vizuálneho pôžitku, na druhej strane takáto pracovná doska potrebuje pravidelnú opateru, aby zostala krásna celé desaťročia. Dôležité je už samotné správne osadenie a dokonalé utesnenie spojov.
 
K bežnej údržbe patrí natieranie masívnej pracovnej dosky prípravkom na báze rastlinného oleja – ideálne štyrikrát do roka. Takéto ošetrenie dosku hĺbkovo ochráni. Aj tak však treba dávať pozor, aby v okolí drezu nikdy nestála voda, doska je totiž nasiakavá. Na každodenné umývanie postačí handrička namočená v teplej vode a ďalšia na vytretie dosucha. Pri správnej starostlivosti dostane pracovná doska z masívu patinu používaného dreva. Veľkou výhodou tohto riešenia je ľahká oprava škrabancov a zárezov – postačí ich len jemne prebrúsiť a znova napustiť prírodným olejom. Vyššiu odolnosť pracovnej dosky zaručia exotické dreviny.

Kuchyňa Nobilia Cascada

Nemáte veľký rozpočet

Kuchynské pracovné dosky z aglomerovaných materiálov (napríklad drevotrieskové alebo drevovláknité dosky) sú kompromisným riešením, ktoré je na trhu už desiatky rokov a ponúka nespočetné možnosti. Ako sa hovorí, veľa muziky za málo peňazí. Dokážu pôsobiť ako drevo, kameň alebo betón, pritom však sú cenovo dostupné a nenáročné na údržbu. Postačí vám švédska utierka a teplá voda. Drevotriesková pracovná doska s laminátovým povrchom má vyššiu mechanickú odolnosť ako drevo a je relatívne odolná aj voči vyšším teplotám.
 
Ani táto pracovná plocha nemá rada dlhý kontakt s vodou. Hoci jej upravený povrch odoláva stojatej vode, hrozí, že zatečie do spojov. Nasiaknuté hrany a spoje napučia a môžu ich ohroziť plesne. Ak je na doske nalepená dyha, deformuje sa. Toto skracuje životnosť dosky. Pri spájaní pracovných dosiek s drevotrieskovým jadrom do tvaru písmena L alebo U sa kedysi zvykla používať na spoj lišta. Zakryla síce medzeru medzi doskami, ale bola náchylná na zachytávanie nečistôt a prekážala v plynulom pohybe. Modernejším a lepším riešením je zámkový spoj so špeciálnym kovaním zo spodnej strany dosky. Takýto spoj je pevný a dizajnovo kompaktný.

Kuchyňa Nobilia Chalet

Potrpíte si na dizajn aj funkčnosť

Výnimočný dizajn a vynikajúce funkčné vlastnosti vnesú do kuchyne prírodné a umelé kamene. Vďaka nim už viac nebudete musieť hľadať miesto, kam položiť horúci hrniec. Na pracovnej doske z prírodného kameňa môžete dokonca krájať alebo klepať mäso. Ľahko sa udržiava, nepohlcuje tekutiny ani mastnotu a je chemicky odolná. Štandardne si svoje miesto v kuchyniach našla žula, ktorá je dostupná s lesklou alebo plastickou povrchovou úpravou.
 
Umelý kameň je jedným z najlepších materiálov na pracovnú dosku. Je tvrdý, odolný a bezpórový, takže niečo vydrží a ľahko sa čistí. Zároveň je to najlepšia voľba do dizajnových kuchýň, pretože ponúka širokú paletu farieb (aj čistobielu) a svojou odolnosťou voči teplote sa vyrovná prírodnému kameňu. Ako jeho najväčšiu výhodu architekti vnímajú možnosť spájania bez škár a integrovania kuchynského drezu bez viditeľných spojov. Drobné poškodenia a škrabance sa dokonca dajú opraviť prebrúsením. Nevýhodou pracovnej dosky z umelého kameňa je jej vysoká cena. 

Kuchyňa Nobilia York

Hľadáte extra tenkú pracovnú dosku

Keramické pracovné dosky sú hitom posledných rokov. Vnesú do kuchyne vizuálnu ľahkosť – dajú sa totiž realizovať aj ako extrémne tenké. Zároveň nie sú problémom ani nadmerné dĺžky alebo hĺbky. Keramická pracovná doska je vyrobená z hliny, kremeňa a zo živca. Keďže jej póry sa v procese vypálenia uzatvárajú a vytvoria glazúru, je aj vysoko hygienická a nenasiakavá.
 
Medzi jej veľké výhody patrí tvrdosť, odolnosť voči poškriabaniu, teplu aj vode a jednoduché čistenie. Vďaka veľkému výberu vzorov a dizajnov si môžete vybrať od jednoduchej keramiky až po prírodné vzory napodobňujúce kameň, kov alebo betón. Úžitkové vlastnosti takejto pracovnej dosky sa vyrovnajú napríklad prírodnej žule, ale cenovo ju presahujú. Na druhej strane, z hľadiska dizajnu je trocha limitujúce, že keramické pracovné dosky sa vyrábajú len s matnou povrchovou úpravou, aj keď s rôznymi povrchovými štruktúrami (hladká, jemné zrno, výrazné zrno). Počítať musíte aj so spojmi s hrúbkou 1 až 2 mm.

Kuchyňa Nobilia Lux

Varíte ako šéfkuchár

Pracovné dosky z antikora si spájame skôr s profesionálnymi kuchyňami, ale svoje miesto si začínajú vydobývať aj v domácnostiach. Ich výhodou je ľahká údržba, neporézny a nenasiakavý povrch a hygienickosť. Nehrdzavejúca oceľ sa vyznačuje vysokou odolnosťou voči mechanickému poškodeniu, vysokým teplotám a dlhou životnosťou bez zmeny vzhľadu.
 
Svojou kvalitou sú pracovné dosky z nehrdzavejúcej ocele predurčené do kuchýň, ktoré sú vysoko zaťažené. Nie je problém umiestniť do nich drezy alebo varné centrá bez spojov a škár. Drobnou nevýhodou je, že na dokonalé vyleštenie takejto dosky potrebujete špeciálny prostriedok na antikoro, inak bude pôsobiť ako fľakatá. Zabudnúť môžete aj na drôtenku – na antikore by zanechala škrabance. Hoci je antikorová pracovná doska exkluzívnou záležitosťou, pôsobí chladne na dotyk a podľa niektorých aj na pohľad.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Typy postelí: z akých máte na výber?

Dobrá pohodlná posteľ je na nezaplatenie. Každý deň v nej strávime aspoň šesť až osem hodín, čo nie je zanedbateľný čas. Kvalitný spánok totiž človeku dáva energiu d…

Čo by ste mali vedieť, ak si vyberáte taštičkový matrac?

Taštičkový matrac je skvelou voľbou pre väčšinu ľudí. Je dokonale priedušný, preto sa v ňom netvoria plesne a vy si užijete spánok na maximálne hygienickom lôžku. Ďa…