Hotové záclony

Vyberajte záclony na okno s ohľadom na ich dekoratívne a praktické funkcie. Zaobstarávate ich kvôli ochrane pred ostrým vonkajším svetlom, pre vytvorenie pocitu súkromia a na tlmenie zvukov z ulice. Správne vybrané záclony miestnosť zútulnia a môžu ju opticky zväčšiť. Čítať ďalej
Dostupnosť
Štítky
Cena
Šírka
cm
cm
Výška
cm
cm
Závesný systém
Farba
Biela
Sivá
Strieborná

Ako vybrať záclony

Záclony môžu siahať až k podlahe. Tieto podlahové dĺžky opticky predlžujú miestnosť a pôsobia elegantne. Medzi zemou a záclonou by malo zostať cca 5 cm. Pri dĺžke musíte zohľadniť aj to, či sa látka zavesuje na krúžky, do pútok alebo do krúžkov v leme. Vybrať môžete aj krátke záclony, ktoré zakryjú iba rám okna.

Šírka záclony závisí od vašej predstavy o bohatosti riasenia. Minimálne odporúčané riasenie záclony je dvojnásobok šírky okna, lepšie ale vyzerá 2,5 až trojnásobok. Nezabudnite, že záclony by mali svojou šírkou presahovať cez okno, počítajte ešte s 20-30 cm navyše na každej strane okna.

Najčastejšie materiály záclon

V našom sortimente nájdete najčastejšie záclony z polyesteru. Záclony z tohto materiálu sú veľmi odolné voči opotrebovaniu a vyblednutiu. Jednoducho ich vyperiete v práčke a potom ich necháte uschnúť pri vyvesení na garniži. Žehliť nepotrebujú. Polyesterové tkaniny ponúkajú širokú škálu dizajnov, farieb a vzorov. Ich výhodou je aj cenová dostupnosť. Obvykle sa jedná o kusové záclony. K ďalším obľúbeným materiálom záclon patrí ľan, bavlna a hodváb.

Vzhľad záclon definuje miestnosť

Vzorov látok, z ktorých môžete záclony vyberať, je nepreberné množstvo. Myslite na to, že sa na ne budete pozerať každý deň a budú vám slúžiť najmenej niekoľko rokov. Preto odporúčame vyvarovať sa divokých farieb a vzorov (výnimku tvorí len záclona do detskej izby), a zamerať sa na jednoducho spracovanú látku.

Vitrážkové záclony

Ide o krátke dekoračné záclony, väčšinou sú vyrobené v šírkach od 30 do 90 centimetrov. Majú výraznejšie vzory a bondúry (špeciálne upravené okraje). Často sa používajú v páre. Hodí sa ako záclony do kuchyne k menším oknám. Využitie nájdu aj pre malé okná chalúp.

Voálové záclony

Moderné záclony s ktorými sa dnes v domácnostiach stretnete najčastejšie. Sú jemne tkané, môžu byť vzorované aj hladké. Voály sa vyrábajú v obrovskej šál vzorov, farieb a odtieňov. Obvykle dopad vonkajšieho svetla tlmí viac, preto sa hodí skôr pre väčšie okná. Bývajú z jedného kusu.

Vyberte si spôsob uchytenia záclon

V minulosti sa záclony na koľajnice pripevňovali pomocou žabiek. Dôležité (a často komplikované) bolo presné rozmiestnenie žabiek tak, aby medzi každou z nich bola rovnako dlhá medzera. Preto sa dnes využívajú ľahšie spôsoby uchytenia, medzi ktoré patria záclony s pútkami alebo tie so vsadenými kovovými očkami. Záclona sa potom jednoducho navlečie na celú tyč. Ak chcete zavesiť so záclonami aj závesmi, zvoľte dvojradové koľajnice alebo dvojicu garnižových tyčí.

Inspirujte se

Moderný nočný stolík: aký je pre vás ten pravý?

Moderný nočný stolík predstavuje pekný, no najmä praktický doplnok postele. Slúži totiž na odloženie vecí, ktoré máme pred spánkom alebo krátko po zobudení radi poruke. V súčasnosti si môžeme vyberať z rôznych moderných nočných stolíkov. Viete, aký je vhodný pre vás?

Objavte výhody lavíc do predsiene

Predsieň je ako obal knihy. Je to prvý priestor, ktorý uvidia vaši hostia pri vstupe do bytu. Predsieň by ich mala privítať vrelou a príjemnou atmosférou, preto je jej správne zariadenie kľúčové. Aby si mohli odložiť oblečenie a vyzuť topánky, nemala by tam chýbať lavic…

Koberec do kuchyne: čo sú plusy a mínusy tejto voľby

Otázka koberca do kuchyne rozdeľuje spoločnosť na dva tábory. Jeden naň nedá dopustiť, druhý by si nedal koberec do kuchyne za žiadnu cenu. Aby sme vám pomohli so správnym rozhodnutím, spísali sme výhody aj nevýhody kuchynského koberca. A pridáme praktické rady, na ktor…

Filtry

cm
cm
cm
cm
Biela
Sivá
Strieborná