Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Záclony a závesy v interiéri

Záclony a závesy v interiéri

21. 02. 2022, SCONTO Nábytok
Záclony a závesy sú nielen praktickým, ale aj estetickým doplnkom. Tlmia svetlo, bránia zvedavým pohľadom zvonka a dotvárajú atmosféru interiéru. Dobre poslúžia dokonca aj inde, nielen na oknách.

Rozdiel medzi záclonami a závesmi

Keďže slová záclona a záves mnohí používajú ako synonymá, hneď na úvod je potrebné uviesť, aké sú medzi nimi rozdiely. Záclony sú zvyčajne priedušnejšie, tenšie a niekedy zakrývajú len časť okna. Sú vyrobené z padavého materiálu, netienia, ale bránia pohľadu z exteriéru do interiéru. Môžu mať rôzne farby i motívy.

Závesy sú oproti záclonám väčšinou hrubšie. Ich hlavnou úlohou je tienenie, avšak majú aj dizajnovú funkciu. Obyčajne sa stretnete s dvomi druhmi závesov. Dimout závesy disponujú 70- až 75-percentnou nepriepustnosťou svetla. Výborne sa hodia do obývačiek i spální. Blackout závesy, známe ako zatemňovacie závesy, zatemnia svetlo na 95 až 100 percent. Okrem toho plnia aj tepelnoizolačnú funkciu. V lete zabraňujú prenikaniu tepla dovnútra a v zime znižujú jeho únik.

Závesy. Zdroj: Sconto

Je dôležité vešať ich v správnej výške a dĺžke

Záclona, ale aj záves vyzerajú elegantnejšie, keď sú nariasené. Zvoľte preto radšej väčšiu šírku. Ak je garniža široká jeden meter, šírka záclony by mala byť minimálne dvojnásobná. Pri kúpe látky treba rátať aj s niekoľkými centimetrami navyše na obšitie bokov. Ideálne riasenie predstavuje pomer 1 : 2. Ak si zvolíte menšiu šírku, záclona nemusí pôsobiť elegantne a na okne bude iba neforemne visieť. Na pravidelné riasenie môžete použiť aj tzv. riasiacu pásku. Šírku závesov vypočítate tak, že dĺžku koľajničky alebo garniže vynásobíte číslom 1,5.

Dĺžka záclony závisí od štýlu vášho interiéru. Do kuchyne alebo chaty môžete zvoliť vitrážky, teda krátke záclony, zakrývajúce len časť okna. Elegantnejším dojmom pôsobia dlhé záclony a závesy. Visieť by mali aspoň 3 cm nad zemou

Garniže vyberajte s presahom cez okno

Čo sa týka samotnej garniže, oproti šírke okna by mala mať presah 10 až 30 cm na každú stranu. Vďaka tomuto jednoduchému triku vizuálne zväčšíte okno a zároveň vám záclona nebude prekrývať výhľad, keď ju stiahnete na jednu stranu.
Pamätajte si: Hoci sa odporúča, aby závesy či záclony viseli niekoľko centimetrov nad zemou, toto pravidlo sa často nedodržuje. Mnohým sa páči, ak siahajú až po zem, resp. sú ešte dlhšie a ich dolná časť akoby „leží“ na podlahe. Ide o pekný efekt pre oko, avšak nepraktický na údržbu podlahy. Navyše platí, že záves sa v tejto časti prirodzene rýchlejšie znečistí.

Na materiáli záclon záleží

Existuje viacero typov záclon. Každý z nich môže byť vyrobený zo syntetickej tkaniny alebo z luxusnejšieho materiálu. Najčastejšie sa stretávame so záclonami vyrobenými zo 100 % polyesteru, a hoci neznejú ako lákavá možnosť, tento materiál má viacero výhod. Ľahko sa udržiava, rýchlo schne a je cenovo dostupný.

Voálové záclony sú mimoriadne obľúbené pre pocit ľahkosti, ktorý navodzujú. Okrem toho sú vzdušné. Tkanina je mriežkovaná a vyrába sa z priadze pochádzajúcej z vlny, hodvábu, bavlny alebo zo syntetických vlákien. 

Eleganciou disponujú organzové záclony, ktoré sa vyrábajú z hodvábu alebo umelých vlákien. Často sú farebné a vzorované. Hodváb je jemnejší a ľahší, ale aj drahší. Žakárové záclony sú väčšinou zhotovené z polyesterových hodvábnych vlákien. Sú hrubšie ako organza alebo voál. Vyznačujú sa výrazným vzorovaním a nemusíte ich pravidelne žehliť.

Závesy môžete zvoliť z rôznych typov látok

Pri SCONTO závesoch máte na výber, podobne ako pri záclonách, z viacerých materiálov, ktoré sa od seba odlišujú vzhľadom, vlastnosťami a cenou. Ak vás ruší zvuk zvonku, siahnite po hrubších materiáloch, ako sú zamat a ľan. Veľkú časť sortimentu závesov tvoria závesy vyrobené zo 100 % polyesteru alebo z kombinácie polyesteru s inými materiálmi. Záves zo zmesi polyesteru a viskózy pôsobí elegantne a očarí vás svojím padavým dojmom. Avšak problémy môže narobiť jeho zrážanlivosť.

Závesy zhotovené z bavlny a polyesteru sú príjemnejšie na dotyk než tie čisto polyesterové. Keďže bavlna je prírodný materiál, ktorý sa krčí, aj tento zmesový materiál sa vyznačuje vyššou krčivosťou. Ak uprednostňujete luxusnejšie závesy, dobrou voľbou môžu byť závesy s obsahom lesknúceho sa hodvábu. Mali by ste však vedieť, že sú náročné na údržbu a pohybujú sa vo vyšších cenových hladinách.

Závesy a záclony ako dizajnový prvok

Záclony a závesy sú v interiéri významným prvkom, ktorý dotvorí interiér akéhokoľvek štýlu. Vhodným výberom farby a vzoru môžete interiér opticky zväčšiť alebo zmenšiť. Záclony a závesy vo svetlých farbách, ktoré prepúšťajú dostatok svetla, s nenápadnými vzormi sú ideálne do malých izieb. Vďaka nim budú pôsobiť priestrannejšie. Naopak, tmavé a studené farby závesov z ťažkých materiálov veľkú miestnosť opticky zmenšia. Ladiť ich možno s ostatnými textíliami v miestnosti (koberec, poťahy, dekoračné vankúše), môžu však byť aj nenápadným spoločníkom okien (napríklad vo farbe stien), ktorý celkovo zjemní a zútulní miestnosť, no hlavne bude plniť účel tienenia či ochrany pred pohľadmi zvonka.

Využiť ich môžete aj inde, než len pri oknách

Závesy a záclony nemusia byť nevyhnutne len na oknách. Aj inde v interiéri môžu poslúžiť ako dekorácia či praktický doplnok. Použiť ich môžete napríklad ako baldachýny, na romantické skrášlenie stropov či stien, ako predelový prvok v otvorenom priestore, jednoduchú náhradu bytových či nábytkových dverí atď. Farebná a vzorová variabilita záclon a závesov je taká veľká, že určite nebude problém nájsť také, ktoré budú dizajnovo zodpovedať miestu použitia a splnia svoju funkciu na výbornú.

Záclony sa hodia do obývačky aj kuchyne

Záclony a závesy sú vďačným praktickým i dizajnovým kúskom v interiéri. Dajú sa použiť rôznymi spôsobmi a pri ich výbere môžete popustiť uzdu fantázii. Ak aj náhodou trafíte vedľa, ľahko ich vymeníte za nové. Hľadáte elegantné riešenie zatemnenia, ktoré schováte vtedy, keď ho nepotrebujete? Zamerajte sa na rolety.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Dekoračné vankúšiky pre štýlový domov

Ako samostatné doplnky sú v podstate nenápadné, ako dekorácie však vedia robiť veľké zázraky a úplne zmeniť atmosféru sedacieho kútika či celého interiéru. Dáme vám …

Stojaca lampa – tichý spoločník v domácnosti

Vybrať si dokonalé svietidlo je kumšt. V mnohých prípadoch totiž nejde iba o potrebu osvetlenia nejakého priestoru, ale o snahu vytvoriť určitú atmosféru. A práve tu…