Záclony a závesy v interiéri

Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Záclony a závesy v interiéri
Publikováno: 02. 05. 2020
Tlmia svetlo, tvoria atmosféru a bránia zvedavým očiam pri pohľade cez okno. Záclony a závesy sú nielen praktickým, ale aj estetickým doplnkom. Hrou s dĺžkou, farbou a materiálom ich dokážete zladiť bez problémov so štýlom vášho interiéru. Využiť ich viete nielen ako dekoráciu okien, ale aj inde v interiéri.

Aký je medzi nimi rozdiel?

Slová záclona a záves mnohí používajú ako synonymá, v skutočnosti však medzi nimi existuje rozdiel. Záclona je zvyčajne priedušnejšia, tenšia a niekedy zakrýva len časť okna. Je vyrobená z padavého materiálu, môže mať na sebe rôzne motívy a vidíte cez ňu. Môže byť biela, ale aj farebná. Záclona síce netieni, ale bráni pohľadu z exteriéru do interiéru. 

Záves je väčšinou hrubší a jeho hlavnou funkciou je tienenie. Poznáme dva druhy závesov, tzv. „dim out“ a „black out“. Dim out závesy majú 70 až 75 % nepriepustnosť svetla a výborne sa hodia do spální. Black out závesy zatemnia svetlo na 100 % a majú aj tepelno-izolačnú funkciu. V lete zabraňujú prenikaniu tepla dovnútra a v zime znižujú únik tepla. 

Aká šírka? 

Záclona, ale aj záves vyzerajú elegantnejšie, ak sú nariasené. Zvoľte preto radšej väčšiu šírku. Ak je garniža široká jeden meter, šírka záclony by mala byť minimálne dvojnásobná. Pri kúpe látky treba rátať aj s niekoľkými centimetrami navyše pre obšitie bokov. Ideálne riasenie je práve v pomere 1:2. Ak si zvolíte menšiu šírku, záclona už nemusí pôsobiť elegantne a skôr na okne neforemne visí. Pre pravidelné riasenie môžete použiť aj tzv. riasiacu pásku. 


Aký rozmer garniže?

Garniža by mala mať presah oproti šírke okna, ideálne 10 až 30 cm na každú stranu. Vizuálne tak zväčšíte vaše okno a zároveň vám nebude záclona prekrývať výhľad, ak ju stiahnete na jednu stranu.  

Aká dĺžka?

Dĺžka závisí od štýlu vášho interiéru. Do kuchyne alebo na chatu môžete zvoliť vitrážky, teda krátke záclony, ktoré zakrývajú len časť okna. Elegantnejšie zas pôsobia dlhé záclony a závesy. Visieť by mali najmenej tri centimetre nad zemou. 

Záclony a závesy v interiéri

Aký materiál? 

Celkový dizajn interiéru, umiestnenie, ale aj vaše finančné možnosti vplývajú na výber materiálu. Existuje viacero typov záclon a každý z nich môže byť vyrobený zo syntetickej tkaniny alebo z luxusnejšieho materiálu. Voálové záclony sú mimoriadne obľúbené pre pocit ľahkosti, ktorý navodzujú. Zvyčajne sú ľahké, vzdušné a dlhé. Tkanina je mriežkovaná a vyrába sa z priadze, ktorá pochádza z vlny, hodvábu, bavlny alebo syntetických vlákien.  

Elegantné sú aj organzové záclony, ktoré sa vyrábajú z hodvábu alebo umelých vlákien. Často sú farebné a vzorované. Hodváb je jemnejší a ľahší, ale aj drahší. Žakárové záclony sú väčšinou vyrobené z polyesterových hodvábnych vlákien a sú hrubšie ako organza alebo voál. Vyznačujú sa výrazným vzorovaním a nemusíte ich pravidelne žehliť. 

Tip: Aj napriek tomu, že polyester nepatrí k najlákavejším materiálom, má množstvo výhod. Dobre sa perie a rýchlo sa suší.

Záclony a závesy v interiéri

Podobne ako pri záclonách, aj pri výbere materiálu pre záves sa vám ponúkajú lacnejšie aj luxusnejšie alternatívy. Ak vás vyrušuje zvuk zvonku, siahnite po hrubších materiáloch, ako je zamat a ľan. Množstvo závesov je vyrobených zo 100 % polyesteru alebo z kombinácie polyesteru a bavlny, viskózy alebo hodvábu. Hodvábne závesy sa však nemôžu prať v automatickej práčke. Kombinácia bavlny a polyesteru je príjemnejšia na dotyk, no musíte rátať aj s krčivosťou a častejším žehlením. Závesy s prímesou viskózy sú padavé a elegantné, problémy však môže narobiť zrážanlivosť.

NIELEN NA OKNÁ

Závesy a záclony sa s obľubou využívajú nielen na oknách. V interiéri dokážu vytvoriť úžasnú atmosféru. Čo poviete na tieto nápady, necháte sa inšpirovať?

Baldachýn nad posteľou

So záclonami sa dokážete vyhrať napríklad v spálni. Môžete z nich vytvoriť štýlové baldachýny alebo jednoducho zavesiť za čelo postele.

Záclony a závesy v interiéri
Záclony a závesy v interiéri

Trochu súkromia

Oddeľte časť miestnosti záclonami. Vytvoríte tak podľa potreby súkromný priestor, bez potreby stavať priečky. Záves môže poslúžiť aj ako jednoduchá, no štýlová dekorácia.

Záclony a závesy v interiéri
Záclony a závesy v interiéri

Skryte, čo nechcete mať na očiach

Poličky alebo aj celú pracovňu. Elegantným závesom skryjete všetko, čo potrebujete.

      Záclony a závesy v interiéri
Publikováno: 02. 05. 2020
Autor článku: SCONTO Nábytok

MAGAZÍN

Zariaďujete, alebo len skrášľujete bývanie? Inšpirácie nie je nikdy dosť. V našom magazíne nájdete množstvo zaujímavých tipov a praktických rád, ako vylepšiť a zútulniť akúkoľvek časť vášho domova.
všetky články
Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Zariadili ste krásnu izbičku pre vašu princezničku či malého nezbedníka, ale dnes už vášho potomka akosi neoslovuje? Keď sa z dieťaťa stane tínedžer, objavia sa indi…
Čítať ďalej
Toppery – kedy sa vám zídu?

Toppery – kedy sa vám zídu?

Ak ste si kúpili nový matrac, určite vám ležalo na srdci, aby bol nielen pohodlný, ale aj trvácny. Možno netušíte, že komfort počas spánku a životnosť matraca môže z…
Čítať ďalej
Cookies Táto stránka používa cookies. Ďalším prehliadaním stránky vyjadrujete Váš súhlas. Viac informácií