Domov / MAGAZÍN / INŠPIRÁCIA / Očami dizajnéra: Študentská izba pre chlapca

Očami dizajnéra: Študentská izba pre chlapca

05. 02. 2024, SCONTO Nábytok
Každý dospievajúci chlapec túži mať izbu zariadenú podľa svojich predstáv a požiadaviek. Priestor by mal odrážať osobnosť tínedžera, no zároveň treba myslieť na to, že musí byť funkčný a mal by podporovať jeho efektivitu pri učení a celkovú produktivitu. Pozrite si na inšpiráciu ukážku, ako zariadiť študentskú izbu pre chlapca.
Na úvod treba poznamenať, že z dispozičného hľadiska je ideálne, ak je študentská izba situovaná v izolovanejšom priestore domu. To znamená, že ide o miestnosť niekde na okraji, kde je pokoj a menej ruchov ako vo zvyšnej časti domu. Izba by mala byť rozdelená na tri základné zóny – jedna je určená na prácu, druhá na oddych počas dňa a tretia na spánok.

Aký nábytok do študentskej izby?

Študentská izba by mala disponovať dostačujúcim úložným priestorom na oblečenie a osobné veci. K štandardnej výbave patrí šatníková skriňa a ako doplnkový nábytok sú veľmi praktické rôzne regály a police na knihy, dokumenty, hry či dekorácie. Do nášho návrhu sme zakomponovali základné kusy nábytku – skriňu, klasický aj nástenný regál, posteľ a nočný stolík, ktoré sú z jedného nábytkového programu, čím sme zabezpečili, že jednotlivé prvky spolu dokonale ladia a vnášajú do priestoru harmóniu. K posteli sme doplnili obklad v rovnakej farebnej kombinácii, čím sme vytvorili príjemný spací kút.
Ďalším dôležitým nábytkom v študentskej izbe je pracovný stôl. Keďže dospievajúci chlapci radi hrajú počítačové hry, vybrali sme ergonomicky tvarovaný herný stôl, ktorý poslúži na prácu aj na zábavu. K nemu sme doplnili i pohodlnú ergonomickú kancelársku stoličku, ktorá napomáha správnemu sedeniu.

Uistite sa, že okolo stola je dostatok miesta na pohyb študenta aj po odsunutí stoličky. Ideálne sedenie za stolom je chrbtom k stene a čelom k dverám. Existuje viacero dôvodov, prečo je práve táto pozícia najlepšia. Keď vidíme vchod, znižuje sa úzkosť a zvyšuje sa dôvera.

Úložný priestor pri stole možno vyriešiť buď klasickým kontajnerom, alebo regálom. My sme sa rozhodli pre závesný regál, ktorý poslúži aj ako dekorácia steny.

Celková farebnosť a doplnky

Na ľudské vnímanie majú veľký vplyv aj farby, preto je pri zariaďovaní dôležité nepodceniť ani tento aspekt. Na steny aj zariadenie do študentskej izby sú vhodné tlmené zemité a sivé odtiene, ktoré pôsobia upokojujúco, keďže mladiství sú náladoví a náchylní na stres. Navyše ide o neutrálne odtiene, ku ktorým sa dajú ľahko doladiť rôzne dekorácie a doplnky. Tie možno jednoducho meniť podľa aktuálnych preferencií tínedžera.
K vhodným a praktickým doplnkom patrí napríklad sedací vak na leňošenie počas dňa či pre návštevu, rebrina na domáce cvičenie alebo nástenný vešiak na odkladanie denne noseného oblečenia. Prípadne môžete využiť pánskeho sluhu. K útulnosti prispejete kobercom, ktorého vzor podporí celkový dizajn izby. Ideálne je vybrať taký, na ktorom nebude vidieť každú smietku.

V súvislosti so sústredenosťou a s pracovnými povinnosťami je veľmi dôležité aj správne osvetlenie. Preto je potrebné vybrať centrálne svietidlo s dostatočnou svetelnou intenzitou. Podporiť ho môžete stropným podsvietením po celom obvode miestnosti.
Študentská izba pre chlapca by mala byť praktická a s dostatkom miesta na učenie a hobby. Zbytočne ju neprepĺňajte nepotrebnými doplnkami, nech izba zostane vzdušná a z hľadiska poriadku ľahko udržiavateľná. Oživenie v podobe výraznejších dekorácií je vítané, myslite však na staré známe menej je niekedy viac.

Na záver vám ponúkame prehľad produktov, ktoré sme použili v ukážke:
  Ukážku pre čitateľov magazínu Sconto vytvorila Mgr. art. Ľudmila Lešánek z LL design interior.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Očami dizajnéra: 4 triky, vďaka ktorým bude malá obývačka vyzerať väčšia

Disponujete malou obývačkou a chcete z nej urobiť vzdušný a otvorený priestor? V tom prípade záleží na každom jednom centimetri a detaile. Je potrebné vytvárať akési…

Očami dizajnéra: Čierna farba spálni pristane

Nadčasová a sofistikovaná – taká je čierna farba a všetky jej odtiene. Hodí sa do každého štýlu bývania, dôležitá je len miera, v akej ju použijete. Interiéru dodáva…