Domov / MAGAZÍN / INŠPIRÁCIA / Očami dizajnéra: Ako zariadiť izbu pre tínedžerku

Očami dizajnéra: Ako zariadiť izbu pre tínedžerku

26. 06. 2023, SCONTO Nábytok
Zariadenie izby pre dospievajúce dieťa je neraz výzvou. Jednoznačne si vyžaduje spoluprácu a dohodu medzi deťmi a rodičmi. Do popredia sa dostávajú záujmy a osobnosť mladej tínedžerskej duše. V závislosti od veku tínedžera si izba môže ponechať aj isté prvky z detstva a určitú hravosť. Zároveň je dôležité zohľadniť aspekty dospievania. Izba by mala byť navrhnutá tak, aby sa v nej už nemuselo veľa meniť, až kým dieťa nevyletí z domáceho hniezda. Ako pristupovať k zariadeniu tínedžerskej izby? Pripravili sme ukážku, ktorá pre vás môže byť inšpiráciou.
Každá izba by mala spĺňať hlavne predstavy dieťaťa, aby sa v nej cítilo dobre. Vhodné je zariadiť ju tak, aby sa vedela prispôsobovať novým trendom alebo zmenám prislúchajúcim používateľovi. Najvhodnejšie je siahať po nadčasovom nábytku a prvkoch, ktoré sa ľahko ladia. K týmto sa dajú jednoducho prispôsobovať ostatné prvky, ktoré môžu byť nápadné či výrazné.

Tínedžerská izba na rozdiel od tej detskej už nemusí obsahovať napríklad detský kútik, ktorý slúži na hranie a odkladanie hračiek. Pri zariaďovaní izby je potrebné zamerať sa hlavne na koníčky dieťaťa. Rôzne aktivity možno zviditeľniť v určitých akcentoch, ktoré dotvoria celkovú atmosféru izby.

V našej ukážke sme sa zamerali na detskú izbu pre slečnu v tínedžerskom veku. Tá už má zväčša vlastné záujmy a aj potreby, ako sa o seba starať a skrášľovať sa. Čo by v jej izbe nemalo chýbať a ako ju nadizajnovať?

Farebné ladenie a základný nábytok

Každé dospievajúce dieťa sníva o rozmerovo väčšej posteli, ktorá vytvára kráľovstvo pohodlia v celej miestnosti. Takýto rozmer je nielenže pohodlnejší, ak ide o spánok a relax, ale aj praktickejší pri kamarátskej „prespávačke“ počas víkendov. Do ukážky sme vybrali posteľ v celočalúnenom vyhotovení s prešívaným čelom a bočnicami. V takomto dizajne posteľ pôsobí honosne, kráľovsky a zároveň hrejivo.
Či už ide o zariadenie izby pre dievča, alebo pre chlapca, dôležitá je hlavne použitá farebná schéma. Treba sa sústrediť na to, aby daná miestnosť nepôsobila detinsky, ale sofistikovane a do určitej miery aj dospelo. Hravosť a sviežosť dosiahneme kombináciami farieb, veľmi zaujímavé však je aj prepájanie rôznych vzorov, ktoré možno do izby dostať napríklad tapetami. V návrhoch môžete vidieť viaceré tapety zladené so stenami rozličných farieb. Cieľom je ukázať, že ak do izby vyberiete nadčasový nábytok v neutrálnom odtieni, nebudete mať problém zladiť ho s čímkoľvek a vzhľad izby dokážete jednoducho zmeniť, keď sa tínedžer rozhodne pre nový dizajn svojho kráľovstva.
Nadčasovosť nábytku je daná jeho bielou farbou a jednoduchým, elegantným dizajnom. Pôsobí vzdušne a príjemne. Do izby sme vybrali veľkú šatníkovú skriňu s kombinovanými dverami – posuvnými a otočnými –, ktorá poskytne dostatok miesta na oblečenie, prípadne aj ďalšie veci (posteľná bielizeň, kabelky, obuv a podobne). K nej sme zladili aj zásuvkovú komodu, ktorá je praktická najmä na menšie kúsky oblečenia, ako je spodná bielizeň, využiť sa však dá aj na odkladanie školských potrieb, osobných vecí atď.

Praktické doplnky a svietidlá

V minimalistickom štýle sme zvolili aj toaletný stolík s výklopným zrkadlom, ktorý sa montuje na stenu. Pôsobí veľmi elegantne a disponuje dostatkom úložného miesta na všetko potrebné na líčenie. Navyše ho možno použiť aj ako písací stolík. Tento skrášľovací kútik sme doladili svetloružovým taburetom v glamour štýle, aby sa pozdvihla ženskosť a elegancia v priestore.

Dôležitým prvkom, ktorý určite nemôže chýbať v žiadnej dievčenskej izbe, je veľké zrkadlo. To opticky zväčšuje priestor a dotvára elegantnosť izby. Celý „fashion kútik“ sme dotvorili svetelnou reťazou s fotografiami, ktorá sa večer postará o príjemnú atmosféru a cez deň je hravou dekoráciou.
Úložného nábytku nikdy nie je dosť. Mladí ľudia vlastnia ešte mnoho prebytočných vecí, ktoré radi zhromažďujú. Preto je dobrou alternatívou do tínedžerskej izby aj regál či knižnica, ktorá poslúži nielen na knihy, ale aj na vystavovanie rôznych drobností. Dobrú službu zaiste urobí aj rebríkový nemý sluha na práve nosené šatstvo či iné textilné doplnky. K posteli sme postavili biely nočný stolík, ktorý poslúži nielen ako stojan na nočnú lampu, ale aj ako miesto na odkladanie smartfónov, tabletov, rozčítaných kníh či iných cenností.

Aby izba pre mladú dospievajúcu slečnu pôsobila mladistvo a zároveň žensky, doladili sme ju bielymi kožušinami, ktoré sú elegantnejšou a mäkšou alternatívou klasického koberca. O celkové zútulnenie priestoru sme sa postarali dekoračnými vankúšmi a ďalšími textíliami, ktoré vzájomne ladia.
Pri svietidlách sme stavili na prírodný dizajn daný bambusovým opletením, ktorý je čistý a zároveň vzbudzuje dojem tepla. Okrem toho dobre pôsobí aj v tandeme s rastlinnými motívmi na tapetách. Je ľahko zakomponovateľný do glamour štýlu, ale aj o čosi jednoduchšie zariadeného interiéru. Vybrali sme dve závesné svietidlá v rozličných veľkostiach. Ich zavesením v rôznych výškach sme dosiahli pekný a štýlový efekt. V rovnakom dizajne sme zvolili aj stolnú lampu, ktorá dotvára nočný stolík.

Či už sa chystáte zariaďovať dievčenskú, alebo chlapčenskú izbu, hlavné znaky a pravidlá sú pre oba prípady rovnaké. Dôležité je, aby sa mladí ľudia cítili vo svojej izbe čo najlepšie a slúžila im na ich osobný rozvoj a dospievanie. Usmerňujte ich, ale ak sa dá, rozhodnutia týkajúce sa zariadenia nechajte na nich.
Na záver vám ponúkame prehľad produktov, ktoré sme použili v ukážke:
  Ukážku pre čitateľov magazínu Sconto vytvorila Mgr. art. Ľudmila Lešánek z LL design interior.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Očami dizajnéra: Študentská izba pre chlapca

Každý dospievajúci chlapec túži mať izbu zariadenú podľa svojich predstáv a požiadaviek. Priestor by mal odrážať osobnosť tínedžera, no zároveň treba myslieť na to, …

Očami dizajnéra: 4 triky, vďaka ktorým bude malá obývačka vyzerať väčšia

Disponujete malou obývačkou a chcete z nej urobiť vzdušný a otvorený priestor? V tom prípade záleží na každom jednom centimetri a detaile. Je potrebné vytvárať akési…