Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / Moderný nočný stolík: aký je pre vás ten pravý?

Moderný nočný stolík: aký je pre vás ten pravý?

27. 05. 2024, SCONTO Nábytok
Moderný nočný stolík predstavuje pekný, no najmä praktický doplnok postele. Slúži totiž na odloženie vecí, ktoré máme pred spánkom alebo krátko po zobudení radi poruke. V súčasnosti si môžeme vyberať z rôznych moderných nočných stolíkov. Viete, aký je vhodný pre vás?
Výber nočného stolíka sa v prvom rade odvíja od typu postele. Tento solitér by mal nielen ladiť s vaším lôžkom, ale aj spĺňať svoj účel. Vo všeobecnosti platí, že príručný stolík má svojou výškou aspoň približne zodpovedať výške lôžka – jednak preto, aby vytváral s posteľou príjemný celok, jednak preto, aby ste naň z postele pohodlne dočiahli. Vyberte si preto modely, ktoré sú v porovnaní s matracom nižšie či vyššie maximálne o 10 – 12 cm.
Náš tip
Ak máte problém zvoliť vhodný typ stolíka, hľadajte také modely postele, ku ktorým výrobca ponúka aj nočné stolíky, resp. postele, ktoré majú dizajnové záhlavie s postrannými odkladacími konzolami.
Biely nočný stolík vo vidieckom štýle
Moderná posteľ so zabudovanými stolíkmi

Odkladacie plochy stolíka k posteli

Kapacita úložných priestorov je azda tým najdôležitejším aspektom pri výbere nočného stolíka. Pred spaním si radi čítate? Chcete mať na stolíku veľkú stolnú lampu alebo budík? Na základe svojich potrieb a zvyklostí ľahko vyhodnotíte, či si musíte zaobstarať nočný stolík s väčším úložným priestorom a so zásuvkami alebo vám postačí aj jednoduchší model.

Myslite však aj na to, že každá plocha je miestom, na ktoré neustále sadá prach, čo je v prípade zdravého spánku neveľmi žiaduce. Nesnažte sa teda mať bezprostredne v okolí lôžka príliš mnoho otvorených odkladacích plôch a políc. Zvoľte radšej nočné stolíky s praktickými zásuvkami, kde budú vaše drobnosti a poklady dobre ukryté. Ideálne sú najmä na lieky či hygienické potreby, ktoré treba skladovať na suchom a tmavom mieste. Ak vám záleží na dekoráciách, vhodný bude nočný stolík s veľkorysejšou odkladacou plochou.
Biely nočý stolík so zásuvkami
Moderný čierny nočný stolík s prírodným dekorom
Zapamätajte si
Dôležitá je i stabilita nočného stolíka. Nemal by sa ľahko prevrhnúť, ak doň počas spánku či rozospatí nechtiac drgnete.

Dizajnový nočný stolík – s nožičkami alebo bez nich?

Nožičky tvoria na každom nábytku nenápadný, ale veľmi zaujímavý detail. Často ich majú modely, ktoré síce ponúkajú menej úložných priestorov, ale pri posteli pôsobia vzdušne a čisto.

Nožičky vyniknú na minimalistických moderných nočných stolíkoch ladených do škandinávskeho či industriálneho štýlu, ako aj na rustikálnych alebo historizujúcich modeloch. Praktickým riešením môžu byť aj nočné stolíky na kolieskach, ktoré hravo presuniete tam, kde sú práve nutné. Myslite však aj na to, že voľný priestor pod nožičkami je zároveň miestom, kde sa môžu hromadiť chuchvalce prachu, čomu sa pri stolíkoch bez nožičiek vyhnete.
Nočný stolík so zásuvkou a policou
Nočný stolík s čalúnením zamatového vzhľadu

Moderný nočný stolík – aj materiál je dôležitý

Okrem rozmerov a dizajnu stolíka môže byť pre vás dôležitý aj jeho materiál. Máte radi prírodné materiály? Voľte stolíky z masívu (či už z domácich drevín, ako sú dub, buk, borovica, alebo z exotických, ako je napríklad palisander, ktoré vynikajú krásnou kresbou). Obľúbené sú i kombinácie masívu či drevených materiálov s kovom. Pri výbere však záleží aj na tom, čo na stolík odkladáte. Ak je to napríklad voda, určite voľte hladké, neporézne a nenasiakavé materiály, ktoré sa v prípade potreby ľahko utrú. Radšej sa vyhnite čalúneným modelom a zvoľte napríklad laminovaný či fóliovaný drevený materiál, prípadne príručný stolík so sklenenou odkladacou plochou.
Nočný stolík z masívu
Moderný nočný stolík z laminovaného dreveného materiálu

5 otázok, ktoré si položiť pred výberom stolíka

Existuje nespočetné množstvo nočných stolíkov. Pred samotnou kúpou vám preto pomôže, ak si zodpoviete nasledujúce otázky:

  • Koľko vecí potrebujete mať bezpodmienečne pri posteli? Prejdite si v mysli svoje spánkové návyky, ranné a večerné rituály. Pri výpočte „must have“ doplnkov a nevyhnutností najľahšie zistíte, aký typ nočného stolíka bude ten správny.
  • Máte rovnaké potreby ako vaša polovička? Podobne ako v prípade matracov, aj v tejto veci môžu mať partneri rôzny pohľad na komfort, ktorý prináša nočný stolík. Ak vám to zariadenie spálne dovoľuje, pokojne vyberte iný nočný stolík sebe a iný partnerovi. 
  • Chcete, aby stolík dokonale ladil s posteľou? Potom hľadajte spálňové zostavy, v ktorých výrobca ponúka postele rovno s nočnými stolíkmi. Určite nešliapnete vedľa.
  • Patríte k ľuďom, ktorí oceňujú originalitu? Siahnite po dizajnovom nočnom stolíku, ktorý bude pri posteli pôsobiť ako zaujímavý doplnok. Prípadne vám možno postačí jednoduchšie riešenie s veľkým efektom, napríklad subtílny kovový stolík alebo klátik dreva. Rôzne príručné stolíky môžu byť pre vás vhodnejším riešením ako tie s prívlastkom nočné.
  • Mysleli ste na osvetlenie? Lampy môžu zabrať veľkú časť odkladacej plochy, vyberajte si ich preto podľa modelu stolíka či spôsobu vypínania, ktorý je pre vás najpohodlnejší. Súčasný dizajn dokonca povoľuje nielen stojace nočné lampy, ale aj závesné svietidlá, elegantne „sa vznášajúce“ nad nočným stolíkom. Takto získate zaujímavý prvok v spálni, ale aj viac odkladacieho priestoru na stolíku.
Spálňový program s prírodným dekorom duba artisan

Na každom detaile záleží

Hoci je stolík malým nábytkom, rovnako ako doplnky a dekorácie dotvára charakter spálne, ba čo viac, prispieva k celkovému komfortu počas odpočinku. Vyberajte si ho preto uvážlivo, nech vám prinesie želaný úžitok aj efekt.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Čo by ste mali vedieť, ak si vyberáte taštičkový matrac?

Taštičkový matrac je skvelou voľbou pre väčšinu ľudí. Je dokonale priedušný, preto sa v ňom netvoria plesne a vy si užijete spánok na maximálne hygienickom lôžku. Ďa…

Objavte výhody lavíc do predsiene

Predsieň je ako obal knihy. Je to prvý priestor, ktorý uvidia vaši hostia pri vstupe do bytu. Predsieň by ich mala privítať vrelou a príjemnou atmosférou, preto je j…