Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Pôsobivý škandinávsky štýl

Pôsobivý škandinávsky štýl

26. 04. 2020, SCONTO Nábytok
Škandinávsky alebo tiež severský štýl bývania je fenoménom posledných rokov a patrí medzi najobľúbenejšie v interiérovom dizajne. Jeho výhodou je cenová dostupnosť a pomerne veľká variabilita doplnkov. Ako dosiahnuť harmóniu farieb a materiálov na severský spôsob?
Škandinávsky dizajn vznikol v 30. rokoch 20. storočia naprieč piatimi severskými krajinami – Dánskom, Fínskom, Islandom, Nórskom a Švédskom. Jeho názov pochádza z dizajnovej prehliadky s rovnomenným názvom, ktorá bola v roku 1947 prezentovaná na výstave Triennale di Milano. Nábytok, sklo a doplnky, ktoré sa počas nej objavili, vyvolali doslova senzáciu. Vďaka svojmu úspechu sa výstava ako roadshow presunula v rokoch 1954 až 1957 do Spojených štátov a Kanady. Ukazovala diela severských dizajnérov a jednoduchý spôsob života, ktorý bol v protiklade s opulentnosťou vtedajšej Európy.
 

FUNKČNOSŤ A ČISTOTA ŠKANDINÁVSKEHO BÝVANIA

Minimalistická filozofia severského štýlu zdôraznila čisté línie, funkčnosť a jednoduché návrhy, ktoré boli inšpirované prírodou a klímou, aby vytvorili severský dizajn. Kvalitné a udržateľné produkty boli nielen cenovo dostupné, ale navyše aj krásne. Hlavnou úlohou škandinávskeho dizajnu bolo zlepšiť každodenný život. Drsná severská klíma, dlhé a kruté zimy a málo denného svetla spôsobovali, že ľudia sa viac zdržiavali v interiéroch. Preto bolo nevyhnutné, aby sa v nich cítili príjemne a útulne. Väčšina z nich žila v malých domoch, takže potreba vzdušnosti a interiéru plného svetla je pochopiteľná.
Posteľ KOLDING

NA VLNE HYGGE

Zlatá éra škandinávskeho dizajnu sa datuje od 30. do 70. rokov minulého storočia. Množstvo významných návrhárov malo obrovský vplyv na filozofiu dizajnu a štýl. Ich inovatívne návrhy sa zapísali do histórie, ich mená zase spomína každá kniha o severskom dizajne. Veď kto by nepoznal škandinávskych velikánov, ako boli Alvar Aalto, Arne Jacobsen, Verner Panton, Hans J. Wegner, Poul Henningsen či Maija Isola. V 80. rokoch popularita tohto štýlu mierne poklesla, ale v ďalšom desaťročí zase prudko stúpla. A tak je to dodnes. Aj Slováci si obľúbili harmóniu farieb a materiálov, ktoré severský dizajn ponúka. Jeho popularitu ešte viac podporila „hygge mánia“, ktorá nám ukazuje umenie dobrého života v pohodlí domova.
 

OD ŠVÉDSKEHO MINIMALIZMU PO FÍNSKE ČIERNOBIELE KONTRASTY

V škandinávskych interiéroch je cítiť silný vzťah medzi prvkami dizajnu a prírodou. Ich základom je vzdušnosť priestoru, dostatok svetla, neutrálna farebná paleta, jednota s prírodou, ale aj hravosť a bezstarostnosť. Svetlé a jasné farby nepôsobia studeno vďaka teplému odtieňu dreva. Povolené sú aj geometrické vzory a chýbať nesmú živé kvety. Skutočný severský domov je zmesou rôznych štýlov severských krajín – má minimalistický švédsky odtlačok, prináša romantický pôvab dánskeho dizajnu a nezabúda na hru čiernobielych kontrastov, typickú pre fínske domovy. Výsledkom je prostredie, ktoré kombinuje estetiku, pohodlie a praktickosť. Jedným zo znakov škandinávskeho dizajnu je aj rešpektovanie životného prostredia a používanie recyklovaných surovín.
Pôsobivý škandinávsky štýl

AKO VYTVORIŤ PERFEKTNÝ ŠKANDINÁVSKY INTERIÉR V 7 KROKOCH?

1. Vyberte si farebnú schému 

Na rozdiel od iných štýlov, ten severský nemieša veľa farieb. Kľúčom k minimalizmu škandinávskych interiérov je biela. K nej sa pridáva ako akcent ešte jedna ďalšia farba, napríklad šedá, čierna alebo hnedá. Moderný škandinávsky štýl sa nevyhýba ani pastelovým odtieňom, púdrovo ružovej, horčicovej či tmavozelenej na doplnkoch, napríklad vankúšoch.  

2. Vytvorte vhodný základ 

Interiér zariadený v severskom štýle má dlhú životnosť vďaka svojmu neutrálnemu základu. Jeho neodmysliteľnou súčasťou je štruktúra dreva na podlahe a nábytku prevažne bledých odtieňov ako breza, jaseň, javor či bielený dub.  

3. Zamerajte sa na svetlo 

Počas zimných mesiacov je svetlo v Škandinávii vzácne, sedem hodín jeho trvania denne na dobrej nálade veľmi nepridá. Aj preto sú pre škandinávske interiéry typické rôzne druhy osvetlenia, ktoré majú za úlohu presvetliť pochmúrne dni. Štýlovo sa neobmedzujte, pokojne použite jednofarebné moderné svietidlá, aj tie v industriálnom duchu. Doplňte ich sviečkami s príjemnými vôňami. 

4. Dekorácia stien nesmie chýbať 

Dekorácie tvoria domov. Škandinávsky interiér neuznáva holé steny – nezaobídete sa bez plagátov, grafík, čiernobielych skíc a umeleckých diel. Monochromatické ladenie (v rôznych tónoch jednej farby) dodá priestoru sofistikovanosť a eleganciu.  

5. Zapojte aj rustikálne prvky 

Severský dizajn má mnoho podôb, od rustikálneho dreveného nábytku až po elegantné línie v štýle mid-century. Rustikálne prvky (nie však príliš starožitné), napríklad zdedené stoličky, dodajú miestnosti charakter. Zároveň spĺňajú ideu trvalej udržateľnosti.  

6. Koberce sa postarajú o útulnosť 

V škandinávskom interiéri nájdete drevené podlahy vo všetkých izbách okrem kúpeľne. Koberce na celej ploche izby sa v severských krajinách nikdy neujali. Namiesto nich zvoľte radšej pekné kusové koberce a behúne, ktoré budú zodpovedať farebnej schéme vášho domova.  

7. Vyskúšajte vrstvenie 

Keďže tento štýl pochádza z krajín s chladnou klímou, nie je prekvapujúce, že významnú časť dekorácií tvoria textílie. Aby váš interiér pôsobil škandinávskym dojmom, majte v obývacej izbe vždy dostatok vankúšov a prikrývok. Navodia dojem tepla a pridajú priestoru ďalšiu vrstvu textúry. Ovčia koža, vlna či mäkká bavlna sú v interiéri vítanými materiálmi.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Posedenie vonku – aký je ideálny nábytok na terasy či do záhrad?

Časy, keď sme záhradný či terasový nábytok vnímali iba ako sezónny doplnok vonkajších priestorov, sú dávno preč. V súčasnosti sa „exteriérovej obývačke“ venuje rovna…

Je chybou zariaďovať ako prvé miestnosti, ktoré je vidieť. Prečo je to vo feng šuej naopak?

Feng šuej vnáša harmóniu do priestoru, ktorý obývame. Hoci jeho základy boli položené už pred tisíckami rokov, tieto princípy využívame v interiéroch i dnes. O tom, …