Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Štýl hygge má tri P – pokoj, pohodlie, potešenie

Štýl hygge má tri P – pokoj, pohodlie, potešenie

23. 02. 2021, SCONTO Nábytok
Aj keď hygge nie je v pravom význame slova samostatným interiérovým štýlom, za posledné roky je to toľko skloňovaný pojem, že si určite zaslúži pozornosť. Hygge sa stalo novodobou životnou filozofiou a fenoménom, s ktorým sa ľahko stotožní takmer každý z nás. Ako môže prispieť interiér k hľadaniu šťastia?
Hygge (čítaj hügä) znamená v preklade z dánčiny pocit útulnosti, do angličtiny sa často prekladá ako cosiness. Úzko súvisí s pocitom tepla, uvoľnenia a relaxu. Dánsky spôsob, ako sa vyrovnať so studenou zimou a tmou, neplatí len pre zimné mesiace, pretože miestni ním žijú prakticky po celý rok. Učí nás užívať si života a chvíľ pokoja, hľadať šťastie v maličkostiach a vyzdvihuje príjemné pocity i komfort, ktoré interiér v ľuďoch vzbudzuje.
 
Aj vďaka krajine svojho pôvodu je štýl hygge úzko spätý so škandinávskym dizajnom. Severské inšpirácie nájdeme v rámci zariadenia interiéru aj doplnkov. Podľa výskumu, ktorý prebehol v Dánsku, až 78 % obyvateľov potvrdilo, že najlepším miestom na realizovanie hygge je práve interiér. Domov je v Dánsku ústredným dejiskom spoločenského života. Niekomu v ňom príjemné chvíle navodí posedenie v ušiaku pri kozube, inému dekorácie pripomínajúce les, horúci kúpeľ so sviečkami alebo aj večera s priateľmi. Niečo pravdy na tom asi bude, keďže Dáni sa v rebríčku najšťastnejších národov podľa World Happiness Report pravidelne umiestňujú na prvom mieste.

Interiér v štýle hygge

Ak by sme chceli presne definovať interiér v štýle hygge, asi by sme nenašli jasné pravidlá, ktoré ho charakterizujú, skôr odporúčania. Interiér má mať podľa nich atmosféru, prinášať zážitok, byť zároveň jednoduchý, hrejivý a v súlade s prírodou. Dá sa to dosiahnuť použitím neutrálnej farebnej palety, prírodných materiálov, textúr a vrstvenia, ale aj relaxačnou hudbou ako zvukovou kulisou. Jedno pravidlo je však jasne dané – k interiéru v štýle hygge patrí tlmené a dekoračné osvetlenie v podobe vonných sviečok, svetelných reťazí, lampášov a iného doplnkového osvetlenia. Svetlo upozorní na priestor, v ktorom sa niečo odohráva, a zároveň dá do pozadia časť interiéru, ktorá nie je momentálne dôležitá. Zároveň je akýmsi upozornením, že prišiel čas na relax. Podľa vedcov automaticky cítime, aké svetlo nám robí v danej situácii dobre. A súkromné chvíľky sa spájajú práve s tlmeným a dekoračným osvetlením.

Pre zaujímavosť
Na rozdiel od iných krajín, kde sa ľudia stretávajú predovšetkým v reštauráciách, kaviarňach a baroch, Dáni uprednostňujú hjemmehygge, v preklade domáce hygge.

Teplo zvonka aj zvnútra

Na zmiernenie pocitu chladu v zime nie je nič lepšie ako teplý nápoj. Podľa filozofie hygge by ste si mali nájsť chvíľu na obľúbený nápoj – či už to bude teplý čaj, káva, alebo horúca čokoláda –, ktorý si vychutnáte pri praskajúcom ohni v kozube. Vysvetlenie, prečo sa s hygge spájajú aj teplé deky či horúci kúpeľ, prinášajú psychológovia – fyzikálne teplo je obvykle asociované s vnútorným teplom a hrejivým pocitom spájaným so sociálnou blízkosťou. V skratke môžeme povedať, že ľudia obklopení teplými objektmi pociťujú vyššiu mieru sociálnej blízkosti. Experiment dokonca ukázal, že zníženie teploty v miestnosti zvyšuje pocit osamelosti. Voľne pohodené deky v obývačke či interiér, ktorý nie je zarovnaný do posledného milimetra, nie sú pre dánsku filozofiu hygge problémom, skôr naopak. Vítaná je asymetria a pocit domácej pohody.

Pre zaujímavosť
Dáni neobľubujú vonné sviečky, ale skôr produkty na prírodnej báze. Ročná spotreba vosku na osobu je tu až šesť kíl.

Spoločné šťastie

Označiť hygge za recept na šťastie by bolo asi trocha zavádzajúce, pretože šťastie a spokojnosť musí nájsť každý vo svojom vnútri. Pointou tejto filozofie je vedomá pauza a vnímanie krásy prítomného okamihu a šťastia okolo nás. Každý by si mal nájsť v interiéri svoj hyggekrog – útulný kútik a miesto, kde mu bude dobre. A záleží len na vás, či tam budete posedávať v kresle s knihou, piť teplý nápoj zababušení v deke a s teplými ponožkami na nohách, venovať sa ručným prácam alebo rozhovorom s blízkymi.

Podľa Dánov má hygge aj množstvo ďalších významov. Okrem pohody znamená aj aktívny prístup a atmosféru, o ktorú sa podelíte s ostatnými – či už v domácnosti, s priateľmi a so známymi, alebo v pracovnom kolektíve. O hygge sa v Dánsku snažia všetci a je ich spoločným cieľom.

INFOGRAFIKA: Štýl hygge v skratke

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Populárne truhlice – nahádzať, zavrieť a je upratané

Kto by si nepamätal starodávne truhlice, ktoré mávali na povale naši prarodičia? Myslíte si, že im už odzvonilo? Práve naopak. Truhlice sa znova tešia veľkej popular…

Komoda do spálne. Ako si vybrať tú pravú?

Potrebujete v spálni úložný priestor, ktorý nezaberie veľa miesta? Stavte na komodu. Vyrába sa v najrôznejších rozmeroch a vždy vám poskytne dostatok priestoru na ve…