Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Vrstvenie v interiérovom dizajne. Čo to vlastne je?

Vrstvenie v interiérovom dizajne. Čo to vlastne je?

25. 02. 2021, SCONTO Nábytok
Vrstvenie je pojem, ktorý sa v rámci interiérového dizajnu spomína často, málokto mu však skutočne rozumie a trúfa si ho aj sám aplikovať. Čo je teda to „slávne vrstvenie“ a aké sú jeho princípy? Je naozaj tou čarovnou zložkou, ktorá oddeľuje profesionálne navrhnuté interiéry od tých zvyšných?
Vrstvenie je pojem, ktorý máme spojený predovšetkým s módou. Vrstvenie oblečenia má byť zábavné a praktické, každá z vrstiev má byť samostatne nositeľná a reprezentatívna, zároveň spolu všetky musia ladiť, a to farebne aj materiálovo. A čo je dôležité, jednotlivé vrstvy majú smerovať od najsvetlejšej po najtmavšiu – ktorýmkoľvek smerom. Dajú sa tie isté módne pravidlá uplatniť aj v rámci interiérového dizajnu, aby tak dodali domovu potrebnú dynamiku?

Interiérový dizajn funguje podobným spôsobom ako móda – každý kúsok zohráva v interiéri svoju vlastnú úlohu, ale v konečnom dôsledku musia všetky jeho prvky spolupracovať (aj keď budú vyberané v kontraste). Vrstvenie sa dá prirovnať k stavbe miestnosti od základu, priestoru pridáva hĺbku a robí ho mimoriadnym. Predstavte si prázdnu izbu ako prázdne plátno pre maliara. Ak chcete, aby vrstvenie fungovalo, musíte si ho uvedomovať pri každom prvku interiéru.

Z koľkých vrstiev sa skladá interiér?

Prvou vrstvou sú samotné architektonické prvky, napríklad aj otvory v stenách alebo zabudované prvky, ako napríklad vstavaný nábytok. Za druhú vrstvu môžeme označiť podlahu. Malý experiment s ňou môže úplne zmeniť vzhľad celej miestnosti. Na scénu sa vracajú mozaikové podlahy, vzorované obklady či drevené podlahy s rustikálnym vzhľadom. Treťou vrstvou je čalúnený nábytok; tvorí hlavný skelet miestnosti a jeho výberu by ste preto mali venovať pozornosť. Tu voľte skôr neutrálne farby, ktoré doplníte v ďalšom kroku.

Štvrtú vrstvu tvoria flexibilné prvky – textílie, ktoré sa ľahko zmenia s každou novou sezónou. Experimentovať môžete so záclonami, závesmi, s vankúšmi, kobercami, behúňmi a podobne. Ďalšou vrstvou je nábytok bez čalúnenia, ktorý slúži ako úložný priestor (knižnice a komody). Voľte praktické, ale zároveň estetické kúsky. Priestor spojí aj šiesta vrstva – dekorácia stien v podobe zrkadiel, malieb či fotografií a dekoračné predmety (kvetináč, svietnik, sošky, knihy). Poslednú, siedmu vrstvu tvorí osvetlenie vo všetkých jeho podobách a rastliny, ktoré dodajú každému priestoru sviežosť a živosť. Pri zariaďovaní miestností sa zamerajte na každú z týchto oblastí a pridávajte jednotlivé vrstvy jednu po druhej.

Viac je skutočne viac

Vrstvenie v interiérovom dizajne funguje najefektívnejšie, keď môžete jednotlivé vrstvy navzájom rozlíšiť. Dosiahnete to vďaka začleneniu kontrastu. Bez neho by vaše úsilie vyšlo nazmar a len s jedným materiálom by priestor pôsobil nevýrazne. Hoci neexistuje jeden univerzálny spôsob, ako naň, máme pre vás zopár tipov, ktoré dokážu vniesť kontrast do každej miestnosti. Neobmedzujte sa pritom len na jednu z týchto kategórií. Pri vrstvení naozaj platí, že viac je viac:
  1. Farby. Harmonický kontrast dosiahnete vďaka komplementárnej schéme. Tvorí ju kombinácia kontrastných odtieňov z kolesa spektra farieb. Farby v ňom ležia oproti sebe a tvoria protiklady, ktoré spolu ladia.
  2. Materiály. Na dosiahnutie rovnováhy používajte prírodné materiály a kovy v správnom pomere. Prírodné materiály doplňte kontrastnou, na čierno lakovanou oceľou, mosadzou alebo meďou.
  3. Textúry. Predstavte si, že vstúpite do miestnosti s kamennými podlahami, tehlovou stenou a nábytkom z juty. V takomto priestore by sa málokto cítil útulne. Kombinujte vedľa seba hladké a štruktúrované, jemné a drsné textúry a na dotyk tvrdé a mäkké povrchy. 
  4. Vzory. Vrstvite rôzne vzory, napríklad veľké geometrické motívy s inou drobnou potlačou. Vytvoríte tak očarujúcu kompozíciu.
  5. Veľkosť. Pri dekorovaní vytvárajte skupinky veľkých a malých predmetov v nepárnom počte, zo stropu zase nechajte visieť svietidlá v rôznych výškach.

Materiály s drsným povrchom nie sú v interiérovom dizajne atraktívne len na pohľad, ale aj na dotyk. Prenášajú sa aj do oblasti dekorácie stien – čoraz obľúbenejšie sú tapety s reliéfom, textilné alebo kožené tapety. Takéto drsné povrchy a organické tvary budú kontrastom k nablýskanej elegancii, zamatovému čalúneniu či ku konferenčnému stolíku s mramorovou doskou. Nezabúdajte, že kontrasty budú v rámci miestnosti fungovať len vtedy, ak budú mať niekoľko spoločných zjednocujúcich prvkov, ktoré ich prepoja. Ak ste si vybrali napríklad kontrastné tkaniny a vzorované látky, podobnú farbu použite v inej časti miestnosti. Podľa týchto jednoduchých pravidiel kontrastov môžete efektne zariadiť a „rozvrstviť“ akýkoľvek priestor.


Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Aká je tá naj a aké vybavenie do detskej postieľky je vhodné?

Snívate o tom, že postieľka vášho bábätka bude mäkká, s množstvom hračiek a baldachýnom? Je to síce pekná predstava, ale v tomto prípade platí, že menej je viac. Mal…

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…