Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / 7 pravidiel, ako zariadiť spálňu

7 pravidiel, ako zariadiť spálňu

28. 04. 2022, SCONTO Nábytok
Zdanlivo jednoduchá úloha sa v praxi môže zmeniť na obrovský problém, pokiaľ si nevyjasníte základné pravidlá zariaďovania a výberu nábytku do spálne. Keď sa ich budete držať, určite sa vo svojej krajine snov budete cítiť skvelo.

Pravidlo č. 1: Posteľ je srdcom spálne

Spálňa nie je miesto, ktoré budete svojim hosťom vystavovať na obdiv, z hľadiska vášho zdravia a dlhodobej duševnej pohody však patrí k najdôležitejším častiam interiéru. Preto jej zariadenie netreba brať na ľahkú váhu. Základnou funkciou tejto miestnosti je poskytnúť používateľom maximálne pohodlie na oddych a výdatný spánok. Posteľ je preto kľúčovým kúskom, ktorý si treba vyberať ako prvý v poradí. Až následne môžete riešiť zvyšný nábytok do spálne.

Pri kúpe postele vychádzajte predovšetkým z proporcií miestnosti. Známa interiérová dizajnérka Emily Henderson odporúča, aby ste medzi posteľou a ostatným nábytkom ponechali „komunikačný“ priestor aspoň 90 cm. V tom prípade budete môcť posteľ obchádzať pohodlne dokonca aj rozospatí, a to bez toho, aby ste zakopávali o jej rohy. Na príjemný spánok obidvoch partnerov sú optimálne modely manželských postelí s rozmermi 180 × 200 cm. Nezabúdajte však na to, že alfou a omegou dobrej postele je kvalitný matrac.
 

Menšie rozmery

Ak nemáte dostatok miesta, zvážte výber menšieho modelu (napríklad s rozmermi 140 × 200 cm alebo 160 × 200 cm) alebo presunutie postele do rohu izby. Prístup na lôžko síce pre jedného z partnerov nebude ideálny, ale priestor určite ušetríte a zvyšok miestnosti bude „dýchať“.

Najmä ak bývate v garsónke či jednoizbovom byte, dobrou možnosťou môže byť rozkladacie lôžko, ktoré cez deň nebude prekážať pri pohybe a večer poskytne dostatok miesta na spanie. V súčasnosti existujú rôzne typy pohoviek s možnosťou roztiahnutia – tu hľadajte model určený na každodenné používanie. Vynikajúcou voľbou môže byť aj zabudovaná posteľ, ktorá počas dňa „zmizne“ v skrini.

Okrem rozmerov však berte do úvahy aj dizajn postele. Nezabudnite, že je dominantou, no s ostatným zariadením spálne musí byť v harmónii. Ak teda túžite po rustikálnom drevenom lôžku, budete tomu musieť prispôsobiť aj šatníkovú skriňu, komodu či nočné stolíky. K dosiahnutiu vizuálnej aj pocitovej pohody vám pomôže, ak posteľ „orámujete“ trebárs veľkým kobercom alebo menšími behúňmi pozdĺž jej bočných častí a čela, prípadne obrazom zaveseným nad záhlavím postele.

Pravidlo č. 2: Nočné stolíky schovajú drobnosti

Malý odkladací priestor pri posteli sa zíde za každých okolností – na uloženie mobilu, náramkových hodiniek, budíka, pohára vody, časopisu či knihy. Pred voľbou nočného stolíka sa teda najprv zamyslite nad tým, na čo všetko by vám mal slúžiť. Niekedy je vhodné, ak obsahuje aj otvorené police, napríklad na knihy alebo študijný materiál, prípadne zásuvky, kde sa dajú ukryť lieky, vreckovky či iné drobnosti. Pokiaľ nechcete mať nočné lampy zavesené na stene, treba na stolíku rátať aj s dostatočnou plochou na toto nevyhnutné zariadenie. Prístup k vypínaču by mal byť pritom pohodlný – mali by ste ju vedieť zažať takpovediac poslepiačky.
Pri výbere stolíka myslite aj na to, že:
 
  • výška stolíka by mala byť na úrovni matraca, resp. stolík by nemal prevyšovať matrac či byť pod jeho úrovňou viac ako o 10 až 12 cm;
  • dizajn stolíka musí korešpondovať s posteľou. Masívnejšia si vyžaduje výraznejšie stolíky, k subtílnejším posteliam sa hodia jednoduchšie modely. Zároveň by mal stolík ladiť nielen s posteľou, ale aj s celým zariadením spálne. Dokonalé zladenie jednotlivých kúskov poskytujú najmä spálňové programy.
 
Náš tip
Nikde nie je napísané, že nočný stolík musí byť dokonale zladený s posteľou. Ak máte v spálni dostatok miesta a nie ste odkázaní na úložné priestory, môžete experimentovať. Ako príručný solitér teda môžu poslúžiť aj rôzne príručné stolíky či nevšedné taburety.

Pravidlo č. 3: Šatníková skriňa má byť priestranná a praktická

Keď vyriešite spánkovú zónu, na rade sú úložné priestory. Výber šatníkovej skrine je rovnako dôležitý ako voľba postele, a to predovšetkým vtedy, ak nemáte v byte alebo dome dostatok miesta. Pokiaľ potrebujete množstvo odkladacích plôch a dispozícia spálne to umožňuje, pokojne si vyberte širokú šatníkovú skriňu (napríklad s dĺžkou 3 m), ktorá vyplní jednu celú stenu. Spálňa bude pôsobiť ucelene a zároveň vám ponúkne veľa úložných priestorov. Vhodný je aj rohový model šatníka, ktorý vám pomôže šikovne vyriešiť hluché miesto v izbe.

Ak potrebujete miestnosť opticky zväčšiť, voľte šatník so zrkadlom. Zároveň tým ušetríte miesto, ktoré by ste museli obetovať zvlášť stojacemu či visiacemu zrkadlu.

 

Ladenie skrine s posteľou

Ideálne je, ak dekor šatníkovej skrine ladí so samotnou posteľou, nemusí to však byť pravidlo. Pamätajte hlavne na to, že v centre pozornosti je lôžko, šatník by preto nemal v priestore dominovať – ak sa rozhodnete pre výrazný model postele, zvoľte skrine v jednoduchšom dizajne.

Veľkú pozornosť venujte aj spôsobu otvárania dverí – otočné dvere zaberú v miestnosti viac miesta, skrine s posuvnými dverami ho, naopak, ušetria. Najdôležitejšia časť zariaďovacieho rébusu sa však ukrýva vnútri.

Organizácia a počet políc, závesných tyčí, zásuviek, vnútorných komôd či košov závisia len od vašich vlastných potrieb. Ujasnite si, čo všetko a akým spôsobom potrebujete do šatníka uložiť. Otvorte svoj terajší šatník a prezrite všetko oblečenie. Máte hlavne šaty, saká a blúzky? Siahnite po skrini s možnosťou zavesenia. Preferujete skôr tričká, nohavice a svetre? Vhodnou voľbou sú poličky a zásuvky. Na zjednodušenie celého procesu si neváhajte celú zostavu skrine aj rozkresliť. Takto si sami zadefinujete rozmery, tvar a usporiadanie šatníkovej skrine, ktorá bude pre vás optimálna.

Ak ste si už teraz istí, že budete potrebovať oveľa viac úložného priestoru, než vám ponúkne šatníková skriňa, vráťte sa k lôžku. Existujú totiž postele s úložným priestorom, ktoré pomáhajú riešiť problém s nedostatkom miesta. Aj pri nich však sledujte rozloženie priestoru a otváranie. Keď v okolí postele nie je dostatok miesta, určite si nevyberajte zásuvky. Lepším riešením je výklopný mechanizmus.

Pravidlo č. 4: Komoda – extra priestor na menšie oblečenie

Komody sú menšie sestry šatníkových skríň. V spálni sa najviac uplatňujú modely so zásuvkami, ktoré hravo a prehľadne zorganizujú drobné šatstvo, napríklad spodnú bielizeň, ponožky, šatky, ale aj hygienické potreby, kozmetiku, šperky alebo sezónne oblečenie, ako sú plavky a tuniky. Dizajn komody by mal ladiť so šatníkovou skriňou alebo s posteľou, resp. s nočnými stolíkmi. Perfektné je, ak sa vám podarí zohnať model z tej istej kolekcie.

Dôležitý parameter, ktorý je nutné sledovať, je hĺbka zásuviek. Ak by boli príliš plytké, nemuseli by vám na určitý typ vecí stačiť. Vhodnou voľbou môžu byť preto komody s menším počtom hlbších zásuviek ako komody s väčším počtom plytkých zásuviek. Myslite teda aj tu na to, čo do nich chcete uskladniť.
Tip:
Komoda je nielen praktické úložné miesto, ale ponúka aj skvelý priestor na vystavenie zberateľských kúskov, sošiek, fotografií, sviečok, parfumov, dekoratívnej kozmetiky alebo milých pamiatok z ciest. Ak nad ňu umiestnite zrkadlo, obľúbené umelecké dielo či čoraz populárnejšie makramé, vytvoríte si vedľa spánkovej zóny útulné zátišie.

Pravidlo č. 5: Pracovný alebo toaletný kútik

V spálni by sa najmä po večeroch nemalo pracovať. Ak však v byte niet inej možnosti, kde zriadiť pracovný kútik, potom je vhodné hľadať nenápadnejšie modely, ktoré spálňu neoberú o upokojujúcu atmosféru a ladia so zvyškom zariadenia. Dobrou alternatívou sú aj vyklápacie stolíky, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako komoda, ale ak potrebujete pracovať, ľahko ich premeníte na písací stôl. 
Funkciu pracovného stola však môžu zastať aj vybrané toaletné stolíky, ktoré využijete ako na kozmetické úpravy, tak aj na príležitostnú prácu. Obzvlášť dobre v tomto prípade poslúžia modely s vyklápacím zrkadlom ukrytým v pracovnej doske.
Toaletný stolík Make Up a Linda. Zdroj: Sconto

Pravidlo č. 6: Príležitosť na relax nielen v posteli

Myslite na to, že spálňa je miestom príjemného partnerského spolužitia. Nemusí preto slúžiť len na spánok a odkladanie šatstva. Pokojne ju môžete premeniť na miesto spoločných zážitkov či krátkeho relaxu v priebehu dňa. V spálňach luxusných rezidencií či v hotelových izbách sa aj z tohto dôvodu často využívajú leňošky či pohodlné kreslá – najmä ušiaky s taburetmi. Umožňujú svojim obyvateľom dopriať si trebárs popoludňajšiu siestu, a to bez toho, aby narušili úhľadný denný styling postele. Dĺžka kresla chaise longue by nemala presiahnuť dĺžku čela postele a ani výška sedacej časti by nemala prečnievať výšku posteľného matraca. Na variabilnú výšku objektov myslite aj pri výbere ďalších doplnkov, ako sú koše na deky, truhlice či taburety.

Ak vám leňoška či kreslo nevyhovujú, existuje ešte klasika vo forme hojdacieho kresla. Ide o skvelú a pohodlnú možnosť, v ktorej si výborne oddýchnete. Navyše často ide oproti ušiakom o ľahšie modely, ktoré nie je problém premiestniť v byte podľa potreby inam, napríklad do obývačky, keď sa zíde početnejšia návšteva. 

Pravidlo č. 7: So svetlom opatrne

Osvetlenie je pre spálňu síce dôležité, ale oveľa podstatnejšie je zabezpečiť v nej príjemné prítmie. Súvisí to s ľudským biorytmom a tvorbou hormónov, ktoré ovplyvňujú kvalitu nášho spánku. Odobranie sa do ríše snov v dostatočne tmavom priestore napomáha vylučovaniu melatonínu – hormónu spánku. Keď jeho vylučovanie funguje správne, váš organizmus si cez noc dokonale oddýchne.

Okrem centrálneho lustra sa zamerajte najmä na dobré tienenie okien, nočné lampy, prípadne aj na jemné podsvietenie hlavných častí postele. V spálni sa určite vyhnite studenému svetlu, ktoré tvorbu melatonínu narúša, pretože telu pripomína denné svetlo. V súčasnosti sú dizajnovým hitom aj visiace lampy spustené zo stropu po stranách postele.

Mäkké svetlo dokáže navodiť aj správnu intímnu atmosféru. Práve vďaka nej sa môžete v spálni uvoľniť a dobre si oddýchnuť.

Tip na záver: Farby mixujte rozvážne

Farebné riešenie spálne bude mať vplyv na celkový pocit pri zaspávaní i prebúdzaní sa, ako aj na kvalitu samotného spánku. Odborníci radia voliť pre tento typ miestnosti radšej neutrálne tóny, ktoré pôsobia upokojujúco a ľahko sa ladia s ostatnými. Čo by ste ešte mali vedieť?
 
  • K neutrálnym odtieňom sa radia biela, béžová, ale aj sivá a čierna. V spálni pôsobia nenápadne a ľahko sa kombinujú.
  • V spánkovej zóne sa nemusíte striktne riadiť pravidlami o bledých farbách, ktoré vytvárajú dojem vzdušnosti, a o tmavých farbách, ktoré miestnosti opticky zmenšujú. Tmavé odtiene spálni veľmi pristanú – vytvoria pocit väčšej útulnosti a pohodlia.
  • Vyhnite sa, naopak, výrazným odtieňom, nápadným kontrastom alebo do očí bijúcim vzorom, ktoré pôsobia príliš stimulujúco. Namiesto toho zvoľte radšej pastelové alebo svetlé zemité tóny.
  • Vedeli ste, že najintímnejšou farbou nie je ružová, biela ani červená, ale béžová? V ľuďoch vraj vyvoláva dokonalý pocit bezpečia, do spálne je preto podľa psychológov ako stvorená.
  • Skvelým spôsobom, ako spálňu ozvláštniť a zároveň jej ponechať decentný výraz, je namaľovať farebne iba stenu za posteľným záhlavím.
  • V rámci počtu farieb je dobré zvoliť maximálne tri odtiene.
Teraz, keď ste sa zoznámili s pravidlami zariaďovania spálne, nechajte sa uniesť inšpiráciou v našom ďalšom článku plnom pôvabných a štýlových spální.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…

5 dôležitých bodov pri výbere šatníkovej skrine do detskej izby

Výber skrine do detskej izby si vyžaduje starostlivý prístup. Najdôležitejšia je bezpečnosť a zdravotná neškodnosť. Nasleduje variabilita, vďaka ktorej sa bude skriň…