Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / 7 pravidiel, ako zariadiť spálňu

7 pravidiel, ako zariadiť spálňu

22. 04. 2020, SCONTO Nábytok
Zdanlivo jednoduchá úloha sa v praxi môže zmeniť na obrovský problém, pokiaľ si nevyjasníte základné pravidlá o zariaďovaní a výbere nábytku do spálne. Keď sa ich budete držať, určite sa vo svojej krajine snov budete cítiť skvelo.

PRAVIDLO Č.1: POSTEĽ JE SRDCOM SPÁLNE

Spálňa síce nie je miestom, ktoré budete svojim hosťom vystavovať na obdiv, z hľadiska vášho zdravia a dlhodobej duševnej pohody však patrí k najdôležitejším častiam interiéru. Preto jej zariadenie netreba brať na ľahkú váhu. Základnou funkciou tejto miestnosti je poskytnúť užívateľom maximálne pohodlie na oddych a výdatný spánok. Posteľ je preto kľúčovým kúskom, ktorý treba vyberať ako prvý v poradí. Až následne môžete riešiť zvyšný nábytok do spálne.

Pri kúpe postele vychádzajte predovšetkým z proporcií miestnosti. Známa interiérová dizajnérka Emily Henderson odporúča, aby ste medzi posteľou a ostatným nábytkom ponechali „komunikačný“ priestor aspoň 90 cm. V tom prípade budete môcť posteľ obchádzať pohodlne, dokonca aj rozospatí, a to bez toho, aby ste zakopávali o jej rohy. Oceníte to najmä vtedy, ak sa v noci vyberiete na toaletu alebo skontrolovať deti. Pre príjemný spánok obidvoch partnerov sú optimálne modely manželských postelí s rozmermi 180 × 200 cm. Nezabúdajte však na to, že alfou a omegou dobrej postele je kvalitný matrac.
Polohovacia posteľ GLORIA

Menšie rozmery

Ak nemáte dostatok miesta, zvážte výber menšieho modelu (napríklad s rozmermi 140 × 200 cm alebo 160 × 200 cm), alebo presunutie postele do rohu izby. Prístup na lôžko síce pre jedného z partnerov nebude ideálny, ale priestor určite ušetríte a zvyšok miestnosti bude „dýchať“.

7 pravidiel, ako zariadiť spálňu

Myslite na to, že štýl postele určí charakter celého zariadenia spálne. Ak teda túžite po rustikálnom drevenom lôžku, budete tomu musieť prispôsobiť aj šatníkovú skriňu, komodu či nočné stolíky. Na dosiahnutie vizuálnej aj pocitovej pohody vám pomôže, ak posteľ „orámujete“ trebárs veľkým kobercom alebo menšími behúňmi pozdĺž jej bočných častí a čela, prípadne dominantným obrazom zaveseným nad záhlavím postele.

PRAVIDLO Č.2: NOČNÉ STOLÍKY „UPRACÚ“ DROBNOSTI

Malý odkladací priestor pri posteli sa zíde za každých okolností – na uloženie mobilu, náramkových hodiniek, budíka, pohára vody, zápisníka, časopisu či knihy.


Pred voľbou nočného stolíka sa najprv zamyslite nad tým, na čo všetko by vám mal slúžiť. Niekedy je vhodné, ak obsahuje aj otvorené police, napríklad na knihy alebo študijný materiál, prípadne zásuvky, kde sa dajú ukryť lieky, šperky či iné drobnosti. Samozrejme, nesmie tu chýbať ani nočná lampa s pohodlným prístupom k vypínaču – mali by ste ju vedieť zažať takpovediac poslepiačky.
Nočný stolík IDEA

 

Náš tip

Nikde nie je napísané, že nočný stolík musí byť dokonale zladený s posteľou. Ak máte v spálni dostatok miesta a nie ste odkázaní na úložné priestory, môžete experimentovať. Ako príručný solitér tak môžu poslúžiť aj rôzne prístavné stolíky či nevšedné taburety.

7 pravidiel, ako zariadiť spálňu
Kvôli pohodlnému prístupu by mal vedľa postele stáť nočný stolík s primeranou výškou, čo znamená, že v porovnaní s výškou matraca by nemal mať viac ani menej než 10 – 12 cm. Jeho veľkosť by sa zároveň mala prispôsobiť objemu postele. Masívna posteľ si logicky pýta výraznejšie nočné stolíky a, naopak, menšia posteľ oveľa subtílnejšie solitéry. Ak si netrúfate kombinovať nábytok podľa vlastnej chuti, môžete si vybrať posteľ s nočnými stolíkmi, ktoré výrobca dodáva v rovnakom dizajne.

PRAVIDLO Č.3: ŠATNÍKOVÁ SKRIŇA MÁ BYŤ PRIESTRANNÁ A PRAKTICKÁ


Keď vyriešite spánkovú zónu, na rade sú úložné priestory. Výber šatníkovej skrine je rovnako dôležitý ako voľba postele, predovšetkým vtedy, ak nemáte v byte alebo v dome dostatok miesta. Pokiaľ potrebujete množstvo odkladacích plôch a dispozícia spálne to umožňuje, pokojne si vyberte širokú šatníkovú skriňu (napríklad s dĺžkou 3 metre), ktorá vyplní jednu celú stenu, spálňa bude pôsobiť ucelene a zároveň vám ponúkne veľa úložných priestorov. Vhodný je aj rohový model šatníka, ktorý vám pomôže šikovne vyriešiť hluché miesto v izbe.
Šatníková skriňa s osvetlením ARTI AR-01

Ladenie skrine s posteľou 

Ideálne je, ak dekor šatníkovej skrine ladí so samotnou posteľou, nemusí to však byť pravidlo. Pamätajte hlavne na to, že v centre pozornosti je lôžko, šatník by preto nemal v priestore dominovať – ak sa rozhodnete pre výrazný model postele, zvoľte skrine v jednoduchšom dizajne.

7 pravidiel, ako zariadiť spálňu

Veľkú pozornosť venujte aj spôsobu otvárania dverí – otočné dvere zaberú v miestnosti viac miesta, skrine s posuvnými dverami ho, naopak, ušetria. Najdôležitejšia časť zariaďovacieho rébusu sa však ukrýva vnútri. Organizácia a počet políc, závesných tyčí, zásuviek, vnútorných komôd či košov závisí len od vašich vlastných potrieb. Ujasnite si, čo všetko a akým spôsobom potrebujete do šatníka uložiť, prípadne si neváhajte celú zostavu skrine aj rozkresliť. Takto si sami definujete rozmery, tvar a usporiadanie šatníkovej skrine, ktorá bude pre vás optimálna.
Ak ste si už teraz istí, že budete potrebovať oveľa viac úložného priestoru, než vám ponúkne šatníková skriňa, vráťte sa naspäť k lôžku. Existujú totiž postele s úložným priestorom, vďaka ktorým vyriešite ďalší problém s nedostatkom miesta.
 

PRAVIDLO Č.4: KOMODA – EXTRA PRIESTOR PRE MENŠIE OBLEČENIE

Komody sú menšie sestry šatníkových skríň. Nevyužívajú sa iba v spálni, ale aj v detských izbách, obývačkách, pracovniach či halách. V spálni sa najviac uplatňujú modely so zásuvkami, ktoré hravo a prehľadne zorganizujú drobné šatstvo, napríklad spodnú bielizeň, ponožky, šatky, ale aj hygienické potreby, kozmetiku, šperky alebo sezónne oblečenie, ako sú plavky a tuniky.


Dizajn komody by mal ladiť so šatníkovou skriňou alebo posteľou, resp. nočnými stolíkmi. Perfektné je, ak sa vám podarí zohnať model z tej istej kolekcie.

Komoda má ešte jednu výhodu – ponúka skvelý priestor na vystavenie zberateľských kúskov, sošiek, fotografií, sviečok, parfumov, dekoratívnej kozmetiky alebo milých pamiatok z ciest. Ak nad ňu umiestnite zrkadlo, obľúbené umelecké dielo, či čoraz populárnejšie makramé, vytvoríte si vedľa spánkovej zóny nové útulné zátišie.

7 pravidiel, ako zariadiť spálňu

PRAVIDLO Č.5: PRACOVNÝ ALEBO TOALETNÝ KÚTIK?

Spálne, obzvlášť tie v bytových domoch, nie sú extra veľké, a preto majú partneri či manželia občas dilemu, či sem umiestniť aj malý pracovný kútik alebo toaletný stolík.
7 pravidiel, ako zariadiť spálňu

Vzhľadom na povahu tejto miestnosti sa ako logické riešenie javí najmä dámsky budoár so zrkadlom a stoličkou, ktorý nežnej polovičke poslúži na skrášľovacie procedúry. Pri nedostatku miesta v byte tu možno zriadiť aj drobný pracovný stolík – avšak, len za predpokladu, že ho budete využívať len príležitostne. V spálni by ste po večeroch rozhodne nemali pracovať!

PRAVIDLO Č.6: PRÍLEŽITOSŤ NA RELAX NIELEN V POSTELI

Myslite na to, že spálňa je miestom príjemného partnerského spolužitia. Nemusí preto slúžiť len na spánok a odkladanie šatstva. Pokojne ju môžete premeniť na miesto spoločných zážitkov či krátkeho relaxu v priebehu dňa. V spálňach luxusných rezidencií, či v hotelových izbách sa aj z toho dôvodu často využívajú aj lavice, leňošky či pohodlné kreslá – najmä ušiaky s taburetmi. Umožňujú svojim obyvateľom dopriať si trebárs popoludňajšiu siestu, a to bez toho, aby narušili úhľadný denný „styling“ postele.

 

Vhodné rozmery

Dĺžka lavice či chaise longue kresla by nemala presiahnuť dĺžku čela postele a ani výška ich sedacej časti by nemala prečnievať výšku posteľného matraca. Na variabilnú výšku objektov myslite aj pri výbere ďalších doplnkov, ako sú koše na deky, truhlice či taburety.

7 pravidiel, ako zariadiť spálňu

PRAVIDLO Č.7: SO SVETLOM OPATRNE

Osvetlenie je pre spálňu síce dôležité, ale oveľa podstatnejšie je zabezpečiť v nej príjemné prítmie. Súvisí to s ľudským biorytmom a tvorbou hormónov, ktoré ovplyvňujú kvalitu nášho spánku. Odobrať sa do ríše snov v dostatočne tmavom priestore napomáha vylučovaniu melatonínu – hormónu spánku. Keď jeho vylučovanie funguje správne, váš organizmus si cez noc dokonale oddýchne.
Program Bellevue

Okrem centrálneho lustra sa zamerajte najmä na dobré tienenie okien, nočné lampy, prípadne aj na jemné podsvietenie hlavných častí postele. V spálni sa určite vyhnite studenému svetlu, ktoré tvorbu melatonínu narúša, pretože telu pripomína denné svetlo. V súčasnosti sú veľkým dizajnovým hitom aj visiace lampy spustené zo stropu po stranách postele.

TIP NA ZÁVER – FARBY MIXUJTE ROZVÁŽNE

Farebné riešenie spálne bude mať vplyv na celkový pocit pri zaspávaní i prebúdzaní, ako aj na kvalitu samotného spánku. Odborníci radia voliť pre tento typ miestnosti radšej neutrálne tóny, ktoré pôsobia upokojujúco a ľahko sa ladia s ostatnými. Čo by ste ďalej mali vedieť?
 
  • K neutrálnym odtieňom sa radia biela, béžová, ale aj sivá a čierna. V spálni pôsobia nenápadne a ľahko sa kombinujú.
  • V spánkovej zóne sa nemusíte striktne riadiť pravidlami o bledých farbách, ktoré vytvárajú dojem vzdušnosti, a tmavých farbách, ktoré miestnosti opticky zmenšujú. Tmavé odtiene spálni veľmi pristanú – vytvoria pocit väčšej útulnosti a pohodlia.
  • Vyhnite sa, naopak, výrazným farbám, nápadným kontrastom alebo do očí bijúcim vzorom, ktoré pôsobia príliš stimulujúco, namiesto toho zvoľte radšej pastelové alebo svetlé zemité tóny.
  • Vedeli ste, že najintímnejšou farbou nie je ružová, biela ani červená, ale béžová? V ľuďoch vraj vyvoláva dokonalý pocit bezpečia, pre spálňu je preto podľa psychológov ako stvorená.
  • Skvelým spôsobom, ako spálňu ozvláštniť a zároveň jej ponechať decentný výraz, je namaľovať farebne iba stenu za posteľným záhlavím.
7 pravidiel, ako zariadiť spálňu

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články
Dobrý dojem sa začína v predsieni. Ako ju zariadiť?

Dobrý dojem sa začína v predsieni. Ako ju zariadiť?

Predsieň je prvá miestnosť v dome, ktorú vidí každá návšteva a veľa napovedá o zvyšku interiéru. Jej zariadenie slúži primárne na praktické skladovanie topánok, kabá…
Čítať ďalej
Máte malý byt? Pri zariaďovaní stavte na týchto 7 praktických tipov!

Máte malý byt? Pri zariaďovaní stavte na týchto 7 praktických tipov!

Zaobstarali ste si menší byt, než ste pôvodne plánovali? Zmestiť doň celý svoj svet môže byť niekedy náročné. Existuje však pár trikov, ako z malého priestoru vytvor…
Čítať ďalej