Domov / MAGAZÍN / INŠPIRÁCIA / Očami dizajnéra: Ako zladiť nábytok v spálni

Očami dizajnéra: Ako zladiť nábytok v spálni

01. 02. 2022, SCONTO Nábytok
Ako si zariadiť spálňu tak, aby sme sa v nej cítili čo najlepšie? Vhodný dizajn a atmosféra v priestore majú silu podporiť pozitívnu náladu a dobrý spánok. Keďže každá spálňa je miestom, kde sa odpočíva, určite by mala byť navrhnutá tak, aby vám k príjemnému oddychu dopomohla.
Zariaďovanie spálne netreba brať na ľahkú váhu. V prvom rade si treba vymedziť štýl, ktorý sa vám páči a zároveň vás odzrkadľuje. Pokojne možno spájať aj naoko nespojiteľné. Napríklad skombinovať aj viacero štýlov, ak si neviete vytýčiť ten správny, ktorý by zodpovedal vášmu charakteru. Samozrejme, treba siahať hlavne po obľúbených materiáloch, farbách a aj vzoroch. Ak si neviete rady a potrebujete inšpiráciu na vytvorenie vlastnej dokonalej oázy pokoja, ste na správnom mieste. Malou ukážkou, ktorú sme si pre vás pripravili, vám pomôžeme vizualizovať aspoň jednu možnosť, ako by taká bezchybná spálňa mohla vyzerať.

Od postele až k doplnkom

Základ spálne tvorí, samozrejme, posteľ. Pri jej výbere sme zámerne siahli po čalúnenej dvojlôžkovej v krásnej tyrkysovej farbe, keďže mnohým sa takéto výrazné farby páčia, ale nevedia ich skombinovať s ostatným nábytkom v miestnosti alebo sa, naopak, boja, aký celkový feeling napokon docielia. Pri použití výraznej farby postele v spálni treba dbať na to, aby bola stále dominantou, ale zároveň aby celý priestor nepôsobil vulgárne a preplnene. Preto treba pri výbere zvyšných kusov nábytku postupovať uvážene.
Čalúnená posteľ v mnohých prípadoch vytvára luxusný a honosný dojem v priestore. Docielené to je hlavne použitím textílie, prešívaním čalúnenia a celkovým dizajnovým vyhotovením produktu. Ak si vyberiete takýto typ lôžka, nemusíte ho nevyhnutne dopĺňať len luxusne pôsobiacim nábytkom. Máte veľa možností, ako vytvoriť jednoduchú eleganciu. Protiklady sa priťahujú a platí to aj pri tejto alternatíve. Preto sme na ukážku k posteli vybrali prvky, ktoré sú buď z dreva, alebo majú mierne industriálny nádych. Tým sa cielene vytvorí jemne elegantný a teplý priestor spálne.
Hrejivé pôsobenie dreva na skrini a nočných stolíkoch umožňuje použitie ďalších prvkov v tlmenejších a tmavších tónoch. Navyše drevené prvky farebne ladia aj s takým detailom, ako sú nohy postele. Nápaditá čierna farba v kombinácii s drevom vytvára zaujímavý kontrast a hĺbka tmavých stien navodzuje relaxačný pocit. Bojíte sa siahnuť po takom tmavom odtieni? Sami vidíte, že interiér na základe všetkých zladených predmetov stále pôsobí vkusne a harmonicky.

Aby ste dosiahli celkové zjemnenie miestnosti, môžete použiť doplnky organických tvarov. V našej ukážke tieto doplnky zastupujú svietidlá, teda dizajnové lampy na nočných stolíkoch a strope. Oblé línie a krivky nielenže zútulnia priestor, ale zároveň vytvoria akúsi rovnováhu medzi jednotlivými objektmi. Každý kus nábytku je starostlivo vybraný tak, aby fungoval interiér ako celok. Aby miestnosť nepôsobila stroho, môže sa doplniť niekoľkými dekoráciami, ktoré podčiarknu elegantný vzhľad a zároveň dodajú osobnejší charakter. 

So šatníkom či bez neho?

V spálni je za každých okolností vítaný praktický nábytok, ktorý plní účel „nemého sluhu“. Malý odkladací priestor – či už vo forme kresla, taburetu, alebo lavičky – jednoznačne zohráva dobrú úlohu na odloženie napríklad župana, okrasných vankúšov z postele alebo na prehodenie deky. Samozrejme, všetko záleží na veľkosti miestnosti, na tom, čo nám rozmerovo a proporčne dovolí.
Ak musíme mať v spálni aj šatníkovú skriňu, ideálne je, aby vypĺňala celú voľnú stenu. Keďže vybraná čalúnená posteľ zohráva dominantu nášho priestoru, skriňu sme volili v jednoduchom dizajne. Spôsob otvárania dverí je vzhľadom na obmedzený priestor medzi lôžkom a samotnou skriňou posuvný. V prípade takéhoto typu dispozícií treba byť pri spôsobe otvárania dverí obzvlášť opatrný.
Výber skrine so zrkadlom bol zámerný. Nielenže nám opticky zväčšuje celú miestnosť, ale taktiež nám zabezpečuje zrkadlový prvok v spálni. Vytvára aj zaujímavejší duplikovaný obrazový efekt s odrazom a miestnosť teda nepôsobí stiesnene. Zrkadlo v kombinácii s tmavými plochami a dreveným horizontálnym pásom dodáva sebavedomý, hravý charakter nielen skrini, ale aj celej miestnosti.

Spálňa podľa vlastných predstáv

Malá vizuálna ukážka spálne, ktorú sme pre vás pripravili, má za úlohu inšpirovať vás a pomôcť vám pri zariadení vlastnej spálne. Neutrálne farby nábytku a doplnkov umožňujú, aby sa dominantou spálne mohla stať posteľ aj v inej výraznej farbe – určite si viete predstaviť alternatívu vo vínovom, žltom či ďalšom sýtom odtieni. Želáme vám, aby sa vám podarilo vytvoriť si podľa vašej fantázie vlastnú dokonalú oázu pokoja, v ktorej sa budete cítiť príjemne. Na záver vám ponúkame prehľad, aké produkty z ponuky Sconta sme v ukážke použili:
Ukážku pre čitateľov magazínu Sconto vytvoril LL design interior.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Očami dizajnéra: Študentská izba pre chlapca

Každý dospievajúci chlapec túži mať izbu zariadenú podľa svojich predstáv a požiadaviek. Priestor by mal odrážať osobnosť tínedžera, no zároveň treba myslieť na to, …

Očami dizajnéra: 4 triky, vďaka ktorým bude malá obývačka vyzerať väčšia

Disponujete malou obývačkou a chcete z nej urobiť vzdušný a otvorený priestor? V tom prípade záleží na každom jednom centimetri a detaile. Je potrebné vytvárať akési…