Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Šatníkové skrine so zrkadlom – praktické i elegantné

Šatníkové skrine so zrkadlom – praktické i elegantné

27. 02. 2021, SCONTO Nábytok
Uvažujete o kúpe šatníkovej skrine? Potom sa určite nezamýšľate iba nad jej veľkosťou, výberom materiálu a spôsobom otvárania, ale takisto dumáte, či si vybrať model so zrkadlom alebo bez neho. Čo všetko by ste o šatníkových skriniach so zrkadlom mali vedieť?

6 výhod skrine so zrkadlom

Modely so zrkadlom prinášajú používateľom hneď niekoľko benefitov:
  • Keďže duplikujú obraz, vytvárajú v priestore pôsobivejšiu atmosféru.
  • Miestnosť opticky „nafúknu“, čo využijete napríklad v malých spálňach či chodbách.
  • Odrážajú svetlo, takže priestor vďaka nim pôsobí svetlejšie.
  • Ak potrebujete mať v izbe väčšie zrkadlo, ušetria vám miesto.
  • Sú praktické, pretože pri skúšaní outfitov sa môžete ihneď skontrolovať v zrkadle.
  • Využijete ich aj v prípade, ak vaša spálňa či detská izba plnia funkciu fitnesového kútika – zrkadlo vám pomôže robiť cviky technicky správne.

Odraz svetla

Šatníkové skrine so zrkadlom sa nemusia hodiť do každej miestnosti. Zakaždým treba zohľadniť predovšetkým uhol, pod ktorým do izby dopadajú slnečné lúče, a to v priebehu celého dňa. Veľmi silné odrazy totiž môžu spôsobiť nepríjemné oslnenie, prípadne môžu vytvárať odlesky na rôznych predmetoch, napríklad na obrazovke televízora, na lustri alebo komode s lesklou úpravou. To môže byť nevyhovujúce z praktického i estetického hľadiska. Skriňu teda umiestňujte tak, aby nebola v dosahu priameho slnka. Snažte sa vyhnúť najmä situovaniu oproti oknu. Postavte ju však čo najbližšie k oknu, aby sa do izby vďaka odrazom dostalo maximum prirodzeného svetla.

Šatníková skriňa Quadra 226
Tip pre vás

Ak dôverujete filozofii feng šuej, umiestnite zrkadlá, resp. šatníkové skrine so zrkadlom na severnú alebo východnú stenu, vďaka čomu bude do miestnosti prúdiť prílev pozitívnej energie.

Pozor na to, čo všetko vidieť v zrkadle

Zrkadlá bývajú zradné, pretože často ukážu aj to, čo za iných okolností zostáva skryté alebo menej viditeľné. Napríklad ak pod posteľou bez úložného priestoru skladujete škatule s topánkami a vaša šatníková skriňa má zrkadlo po celej výške dvierok, riskujete, že pri vstupe do miestnosti budú škatule „vystavené na obdiv“.
 
Miestnosti so zrkadlom si vyžadujú aj oveľa väčší poriadok. Ak si teda zvyknete ležérne odložiť šaty či kabát na stoličku alebo posteľ, tohto (zlo)zvyku sa radšej rýchlo vzdajte, v opačnom prípade budete mať v izbe rovno dve identické kôpky oblečenia.
Šatníková skriňa Syncrono
Šatníková skriňa Jurua

Dvierka sú dôležité

Zrkadlá majú nesmierne univerzálne využitie. Hodia sa k šatníkovým skriniam v najrozličnejších štýloch. Kým zrkadlá na klasických otočných dvierkach dajú vášmu šatníku tradičný, vidiecky či vintage „look“, na posuvných paneloch budú pôsobiť moderne, minimalisticky a čisto. Zrkadlá na viacerých otočných dvierkach môžete využiť aj vtedy, keď si chcete svoj outfit pohodlne pozrieť z iného uhla. Vzájomným natočením dvoch zrkadiel totiž získate pohľad na seba zboku či zozadu (pokiaľ sú, samozrejme, zrkadlá umiestnené na otočných dvierkach a tieto sa otvárajú smerom k sebe).

Šatníková skriňa Merano 21

Zrkadlá verzus materiály

Dobrou správou je, že zrkadlá dokážu ladiť s celou škálou materiálov. Zrkadlové plochy rámované základným materiálom šatníkovej skrine môžu dať tomuto funkčnému nábytku nečakane elegantný nádych. V kombinácii s bielou pôsobia zrkadlové skrine čisto a sviežo, tmavé rámy so zrkadlom majú pre zmenu ladný, rafinovaný vzhľad, sivé plochy či povrchy s výraznou textúrou im prepožičajú sebavedomý moderný charakter.
Šatníková skriňa Marion
Šatníková skriňa Arsala
Drevený dekor so zabudovanými zrkadlovými plochami vytvorí ešte hravejší kontrast, ale zároveň dodá miestnosti hrejivú náladu. Zrkadlá môžu byť kombinované aj s lakovaným povrchom, ktorý funguje ako nevtieravá dizajnová „ozvena“ výraznejšej zrkadlovej plochy.

Šatníková skriňa Mainleus
Náš tip

Pohrať sa môžete aj s geometriou. Zrkadlové panely môžu byť úzke, vysoké či široké, umiestnené v stredovej línii či prerušené líniou iného materiálu:
  • Ak ste si vybrali skriňu so zrkadlovými pásmi, môžete tento „motív“ využiť aj v inej časti spálne.
  • Vysoké vertikálne pásy zrkadiel pomôžu miestnostiam s nízkymi stropmi.
  • Horizontálne vkladané zrkadlá opticky rozšíria šatníkovú skriňu i samotnú izbu.
  • Šatníková skriňa s kompletnými zrkadlovými dvierkami dá miestnosti luxusný nádych.

Šatníková skriňa Merwin

Zrkadlové plochy nielen na skrini

Ak má byť priamo oproti skrini s veľkým zrkadlom umiestnená manželská posteľ, pokojne si vyberte lôžko s výrazným čelom, ktoré takto vynikne aj z opačného uhla. V prípade veľkej spálne sa nemusíte báť kombinovať i viaceré zrkadlové kusy. Zrkadlové prvky či dve zrkadlové plochy by ste však zásadne nemali umiestňovať priamo oproti sebe – vytvárajú totiž nekonečne znásobený odraz, čo môže pôsobiť rušivo. Zrkadlo priamo oproti posteli má svojich priaznivcov i odporcov. Isté povery napríklad tvrdia, že prebúdzanie sa s pohľadom do zrkadla prináša úspech. Niektorým ľuďom je však takéto umiestnenie vyslovene nepríjemné. Ak uvažujete nad touto možnosťou, no nemáte s ňou skúsenosti, radšej si takéto riešenie vopred vyskúšajte.

Šatníková skriňa Queen

Pripravte si handru

Výraznejším úskalím šatníkových skríň so zrkadlom je častejšie čistenie. Keďže na reflexnej ploche je ľahšie vidieť šmuhy, odtlačky prstov či prach (a to najmä pri dopadajúcich slnečných lúčoch, ale aj pri silnom umelom osvetlení), treba ich čistiť pravidelne, a to minimálne raz týždenne. Najlepšie je použiť čistiaci prostriedok určený na zrkadlo a mierne vlhčenú bavlnenú utierku, ktorá nepúšťa vlákna. Zrkadlové dvierka by sa mali čistiť diagonálne a následne preleštiť suchou handrou, aby ste plochu zbavili všetkých šmúh. Až vtedy dosiahnu šatníkové skrine so zrkadlom ten správny efekt.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Poznáte najnovšie trendy v interiérovom osvetlení?

Svietidlá v interiéri sú nielen funkčným prvkom, ale svojimi tvarmi, veľkosťou a farbou sa podieľajú aj na celkovom vzhľade miestnosti a pomáhajú vytvoriť jej atmosf…

Žltá sedačka prežiari interiér. Prečo sa táto farba hodí do obývačky?

Žltá farba väčšinou nie je prvým odtieňom, ktorý zvažujeme pri výbere sedačky. A je to škoda. Obývačku totiž dokáže presvetliť a rozžiariť. Ak práve uvažujete o kúpe…