Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / 5 dôležitých bodov pri výbere šatníkovej skrine do detskej izby

5 dôležitých bodov pri výbere šatníkovej skrine do detskej izby

25. 04. 2024, SCONTO Nábytok
Výber skrine do detskej izby si vyžaduje starostlivý prístup. Najdôležitejšia je bezpečnosť a zdravotná neškodnosť. Nasleduje variabilita, vďaka ktorej sa bude skriňa ľahko používať aj najmenším. Typ skrine sa odvíja od priestorových možností. Dizajnové spracovanie by malo zodpovedať veku vašich detí. Zistite, ako vybrať šatníkovú skriňu do detskej izby krok za krokom.

Na čo myslieť pri výbere šatníkovej skrine do detskej izby?

Keď máte malé bábätko, vystačíte si s praktickou zásuvkovou komodou. Lenže deti rýchlo rastú a rovnako rýchlo sa menia aj ich nároky na množstvo úložného priestoru.

Každú sezónu pribúda nové oblečenie, doplnky, hračky a ďalšie veci, ktoré je potrebné niekam upratať. Preto by šatníková skriňa nemala chýbať v žiadnej detskej izbe. Čo si premyslieť skôr, ako sa vrhnete do výberu toho najlepšieho nábytku?
  1. Bezpečnosť (bezpečné výrobné materiály a nátery vhodné pre deti, eliminácia ostrých hrán, bezpečné zatváranie, ľahké otváranie, stabilita)
  2. Vyhotovenie (rohová, voľne stojaca, vstavaná skriňa)
  3. Spôsob otvárania (krídlové alebo posuvné dvere)
  4. Celkové usporiadanie (nastaviteľná výška tyčí a políc, zásuvky, úložné koše, vonkajšie police)
  5. Dizajn (hravý detský alebo neutrálny)

1. Bezpečnosť vždy na prvom mieste

Detský nábytok musí všeobecne spĺňať najrôznejšie normy a certifikácie, ktoré deklarujú, že ide o bezpečné výrobky, ktoré môžu prísť do styku s deťmi. Napríklad povrchová úprava nesmie prepúšťať žiadne škodlivé látky (VOC – tekuté organické látky) alebo formaldehyd. Okrem toho musia odolávať zašpineniu, ale aj oderu či vlhku a musia byť stále z hľadiska svetla. Materiál na výrobu detského nábytku nesmie obsahovať žiadne rozpustné kovy ani iné toxické látky. Preto sa oplatí vyberať nábytok do detskej izby u osvedčených predajcov.

Na aké ďalšie bezpečnostné prvky sa zamerať v prípade skríň do detskej izby?
 
  • Eliminujte ostré hrany. Je to dôležité predovšetkým v prípade malých neposedníkov. Pre najmenších sú ideálne skrine so zaoblenými hranami. Ak zaobstaráte nábytok s ostrými hranami, dajte na ne chrániče, ktoré rohy zaoblia.
  • Maximálna stabilita. Malí objavovatelia vnímajú skriňu ako ideálny nábytok na šplhanie, preto je dobré pripevniť ju k stene pomocou kotviacich prvkov. Dbajte na starostlivé utiahnutie všetkých skrutiek.
  • Bezpečné zatváranie. Plaču v dôsledku prstov privretých v zásuvkách alebo vo dverách predídete vďaka spomaľovačom zatvárania. No tlmené zatváranie ocenia aj dospievajúci. Je to moderné, ale i praktické. Nehrozí žiadne praskanie ani rýchlejšie opotrebovanie.
  • Ľahké otváranie. Deti by mali skriňu ľahko a bez námahy otvoriť. Vyberte úchytky, ktoré im dobre sadnú do dlane, alebo stavte na vyfrézované rúčky.
  • Žiadny ostrý materiál. Skrine pre malé deti by nemali mať sklené prvky. Nepotrebujú ani zrkadlo, keďže by sa mohli porezať o jeho črepiny v prípade rozbitia. Staršie deti však zrkadlo určite uvítajú.

2. Vyhotovenie nábytku – priama alebo detská rohová skriňa

Typ alebo vyhotovenie detskej skrine prispôsobte priestoru, ale aj financiám. Aké máte možnosti?


Voľne stojaca priama šatníková skriňa

Ide o najobľúbenejšiu skriňu do detskej izby. K jej prednostiam patrí bohatá ponuka vyhotovenia, priaznivá cena a možnosť manipulácie pri reorganizácii izbičky. Je perfektným riešením pre väčšie izby, v ktorých sa nemusíte zaoberať problematickým priestorom, ale subtílnejšie modely sú vhodné i do menších izieb. Ak chcete maximálne využiť miesto, siahnite po čo najvyššej skrini.

Detská rohová skriňa

Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, rohové skrine ponúkajú veľkú úložnú kapacitu. Navyše prakticky vyplnia roh izby, ktorý by inak zostal nevyužitý. Rohové skrine sú dostupné aj ako samostatné šatníky, do ktorých môžete vstúpiť. Pohodlne do nich uložíte nielen oblečenie, ale aj hračky, športové vybavenie, hudobné nástroje atď.

Vstavaná skriňa

Ak má izbička atypický pôdorys, je v podkroví alebo má veľa výčnelkov, najlepším riešením je vstavaná skriňa na mieru. Pri tomto variante musíte počítať s vyššou cenou. Na druhej strane získate nábytok, ktorý bude zodpovedať priestorovým nárokom izby a ponúkne výborne riešený úložný priestor. Počítajte však s tým, že skriňu nepresťahujete ani nepremiestnite.

3. Spôsob otvárania dverí

Na trhu dostať skrine s krídlovými a posuvnými dverami. Vyhotovenie vyberte podľa priestorových možností izby. Krídlové otočné dvere sa otvárajú smerom do miestnosti, takže na úplné otvorenie potrebujú dostatok priestoru. Nie sú najvhodnejšie do maličkých detských izieb, v ktorých je každý centimeter voľného miesta zázrakom.

Skrine s posuvnými dverami sú považované za modernejšie, ale najmä priestorovo úspornejšie. Dvere sa otvárajú posunutím do strany po koľajničkách, preto nepotrebujú žiadny priestor na otvorenie. Na druhej strane skriňu nikdy neotvoríte úplne, a tak niektorá časť jej obsahu bude vždy schovaná za dverami. Nebude to prekážať? Majú vaše deti dostatok sily na to, aby dokázali dvere odsunúť? 

4. Celkové usporiadanie podľa veku detí

Ak už myslíte aj na budúcnosť, najlepšie je siahnuť po takej skrini, ktorá akoby porastie spoločne s vaším dieťaťom.

Skrine pre najmenších by mali mať také vnútorné i vonkajšie usporiadanie, ktoré sa bude deťom ľahko obsluhovať. Na dosah ruky by mali mať aspoň niekoľko políc alebo zásuviek so svojím oblečením a hračkami. Okrem toho, že k najpoužívanejším veciam sa nebudú musieť štverať pomocou stoličky, čo je nebezpečné, naučia sa poriadku. Samozrejme, bez vašej výzvy na upratovanie to nepôjde, no predsa len pre ne bude jednoduchšie uložiť si veci na police a do zásuviek, ak tam dosiahnu.

Dbajte teda na to, aby boli police, ale napríklad aj šatníkové tyče výškovo nastaviteľné. Ich umiestnenie ľahko prispôsobíte podľa rastu dieťaťa.

Do horných častí sa hodí sezónne oblečenie, na ktoré deti nemusia dočiahnuť. V ich výške by mali byť veci, ktoré potrebujú každý deň (odev, doplnky, hračky, knihy).

Niektoré šatníkové skrine do detskej izby majú i vonkajšie otvorené police, kde nájdu svoje miesto napríklad obľúbené hračky a knižky. Vnútorné i vonkajšie poličky môžete vybaviť aj úložnými boxmi, do ktorých sa schovajú drobnosti, ale i hračky, výtvarné potreby atď.

5. Dizajn skrine, ktorý ladí s celkovým konceptom izbičky

Pri výbere šatníkovej skrine do detskej izby uvažujte prakticky. Áno, môžete kúpiť krásnu ružovú alebo modrú skriňu s medvedíkmi a princeznami, ktorá tým najmladším určite urobí radosť, lenže o pár rokov ju budete nahrádzať novou, lebo takáto skriňa sa napríklad do študentskej izby nehodí.

Myslite ekonomicky a radšej stavte na univerzálny model, ktorý deťom prispôsobíte pomocou rôznych dizajnových vychytávok. Za nadčasové sú považované skrine z masívu, prípadne z lamina v dekore dreva. Chybou určite nebude ani jednoduchý biely alebo sivý dizajn. Úžasne vyzerajú aj farebné či materiálové kombinácie. Medzi najobľúbenejšie patrí napríklad spojenie bielej farby a dreveného dekoru. Ďalšou obľúbenou kombináciou je antracitová s dekorom dreva.
Povrch skrine môžete ozdobiť napríklad tapetami alebo samolepkami s detskými motívmi. Niekedy sa na dosky skrine lepí materiál, po ktorom si deti môžu kresliť. Nahradí im obľúbenú tabuľu. Len čo deti odrastú, ľahko ho odlepíte a vymeníte za iný, prípadne necháte vyniknúť skriňu v základnom dizajne.

Ak chcete, aby v izbičke všetko ladilo, vyberajte z detských nábytkových programov, ktoré obsahujú základné zariadenie v jednom dizajne.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…

Doprajte si maximálny komfort v boxspringovej posteli

Ak vám srdce piští za kráľovským lôžkom, ktoré by dobre vyzeralo a zároveň vám ponúkalo dostatok priestoru a pohodlia, rozhodne by ste mali uvažovať o boxspringovej …