Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

29. 04. 2024, SCONTO Nábytok
Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkciu a zároveň zodpovedať špecifikám domácnosti a jej členov. Čo by ste mali zohľadniť pri jeho výbere?

Pohodlný prístup k sedačke

Konferenčný stolík esteticky dopĺňa sedaciu súpravu. Jeho dĺžka by mala predstavovať tretinu až polovicu dĺžky sedačkyVýška stolíka by mala zodpovedať polohe vašich kolien pri sede na sedačke, teda približne 40 cmŠírka stolíka závisí od vašich preferencií, no ideálne by ste mali mať dostatok priestoru na pohodlný prechod medzi stolíkom a sedačkou. Umiestnený by mal byť od nej vo vzdialenosti 30 – 50 cm.

Rôzne tvary moderných konferenčných stolíkov

Tvarom stolíka dokážete priestor v obývacej izbe optimalizovať. K masívnejšej sedacej súprave sa výborne hodí štvorcový stolík, v malom priestore zas vynikne oblý alebo okrúhly konferenčný stolík. Hranaté obdĺžnikové stolíky sú hrou na istotu – hodia sa prakticky všade. Pri výbere sa zamerajte na celkový dizajn interiéru. Napríklad moderné konferenčné stolíky s nevšednými tvarmi alebo podstavami dobre vyniknú pri dizajnovo jednoduchých, minimalistických sedačkách, okrúhle stolíky dokážu miestnosť opticky zjemniť. 

Jednoduchá elegancia aj prepracované úložné miesta

Konferenčné stolíky sa dnes ponúkajú v rozličných vyhotoveniach. Aj tu výber závisí od vkusu a potrieb majiteľa. Stolíky na vyšších nožičkách bez úložných priestorov poskytujú miesto na natiahnutie nôh, nižšie stolíky s rôznymi typmi zásuviek, priečinkov, políc zas miesto na odkladanie predmetov, ktoré chcete mať pri sebe vždy, keď sedíte na sedačke.
Zaujímavé však pre vás môžu byť aj výškovo nastaviteľné konferenčné stolíky, ktoré sú ideálne napríklad na prácu či stolovanie pri sedačke. Praktické sú i rôzne rozkladacie modely, ktoré umožňujú zväčšiť plochu stolíka podľa aktuálnej potreby.

K moderným riešeniam patria aj súpravy dvoch až štyroch stolíkov, ktoré možno rozmiestniť pri sedačke podľa ľubovôle. Vybrané modely fungujú ako skladačka – stolíky sa dajú zasúvať pod seba, takže zbytočne nezaberajú miesto, keď ich netreba. A za pozornosť určite stoja aj stolíky s otočnou hornou doskou. Tú si priblížite k sebe bez toho, že by ste museli posúvať celý stolík.

Materiál konferenčného stolíka

K najobľúbenejším patria konferenčné stolíky z masívu či drevených materiálov. Vďaka rôznym povrchovým úpravám aj širokej farebnej a tvarovej škále si možno z tohto materiálu vybrať stolík, ktorý bude perfektne ladiť s interiérom rôznych štýlov. Za nevýhodu materiálu môže byť považovaná náchylnosť na vznik škrabancov. Okrem toho treba dávať pozor na kontakt materiálu s vodou, zvlášť ak je stolík bez povrchovej lakovej úpravy.

Stolíky zo skla, resp. so sklenými hornými doskami, môžu byť veľmi efektným doplnkom napríklad v moderne zariadených obývačkách. Používajú sa číre, ale i sfarbené sklá (napríklad biele, čierne). Číre sklo môže byť obzvlášť vhodnou voľbou do malého interiéru, ak chceme dosiahnuť vzdušnosť priestoru. Horné dosky stolíkov bývajú obyčajne z tvrdeného bezpečnostného skla, aby sa nerozbili pri prvom väčšom náraze. Stále však treba mať na pamäti, že je to sklo, takže takýto stolík si určite vyžaduje viac opatrnosti pri manipulácii ako ten drevený. Výhodou oproti drevu je odolnosť skla voči bežným tekutinám a chemikáliám.

Kovový stolík sa hodí podobne ako drevo do rôznych štýlov interiérov, závisí to najmä od povrchovej úpravy a celkového dizajnu. Preto môže dobre zapadnúť do moderne aj industriálne či vidiecky ladeného bytu. Často sa kombinuje s inými materiálmi, ako sú drevo alebo sklo. Výhodou kovu je, že len ťažko ho niečím poškodíte, resp. zdeformujete, a pokiaľ má dobrú povrchovú úpravu, neublížia mu ani prípadné rozliate tekutiny.
Menej tradičným materiálom, ale predsa používaným je kameň. Mramor, bridlica či iný druh kameňa, ako napríklad spekaný, môžu pôsobiť naozaj luxusne. Nevýhodou takýchto stolíkov môže byť vysoká hmotnosť a tým sťažená manipulácia s nimi. Alternatívou sú v tomto prípade konferenčné stolíky z drevených materiálov imitujúcich kameň.

Život okolo konferenčného stolíka

Okrem štýlu interiéru je vhodné zvážiť pri výbere konferenčného stolíka aj to, čo sa okolo neho a na ňom bude diať. To závisí od vašich návykov a od toho, kto tvorí domácnosť. Tu je zopár príkladov, na čo myslieť pri výbere správneho modelu či materiálu:
 

  • Ak máte malé deti, ktoré sa rady hrajú v obývačke, je možné, že zo stolíka sa stáva miesto, na ktorom prebiehajú súboje hračiek, prvé maliarske pokusy a pravidelnosťou sú vyliate nápoje či prevrhnuté mištičky s jedlom. To všetko môže veľmi ľahko viesť k poškodeniu stola škrabancami, nežiaducim zafarbením a podobne. Vhodné je preto siahať po materiáloch odolných, neporéznych, s hladkým, ľahko čistiteľným povrchom. Okrem toho nemusí byť ideálne bohaté zdobenie či členenie jednotlivých častí stolíka (napríklad vyrezávané nohy, rôzne zásuvky), ktorých čistenie od prípadných zatečených nápojov môže byť dosť zdĺhavé a zložité.
  • Rovnako môžu byť vhodnejšie stolíky so zaoblenými hranami alebo s oválnym tvarom. Ak sa vám do interiéru najviac hodí predsa len stolík s ostrými hranami, zvážte aspoň pri najmenších deťoch ochranu rohov stola.
  • Laky, odlakovače, ostré predmety. Ak si radi robíte manikúru či pedikúru práve na konferenčnom stolíku, vyberte si taký, ktorý sa môže čistiť aj chemikáliami. Asi ani netreba písať, že stačí kvapka odlakovača na nechty a povrch lakovaného dreveného stolíka môže byť nezvratne poškodený. Tomu sklenému však odlakovač určite neublíži.
  • Ste poriadkumilovní a  vždy potrebujete mať všetko tip-top? Na skle vidieť každú šmuhu a odtlačok prsta, takže budete mať o zábavu postarané. Naopak, na tmavších, matných, kovových a neleštených drevených povrchoch nie sú podobné nečistoty ani zďaleka také viditeľné.
  • Radi hostíte rodinu či priateľov? Malý, decentný stolík môže byť pekný, ale položiť naň väčšie množstvo pohárov a drobností na pohostenie asi nebude jednoduché. Rozkladací alebo veľký konferenčný stolík bude pre vás určite vyhovujúcejší.
  • Ak ste v malom byte, v ktorom potrebujete plnohodnotne využiť každý štvorcový centimeter, voľte stolík s úložným miestom – splní nielen svoj primárny účel, ale bude aj užitočnou skrinkou.
  • Vykladanie nôh na stolík patrí k „zlozvykom“ mnohých členov domácnosti. Ak je to tak aj u vás, vhodnejší bude masívny, ťažký stolík než nejaký nestabilný, ktorý sa môže ľahko prevrhnúť.

Aj konferenčný stolík si vyžaduje starostlivosť

Bez ohľadu na to, aký stolík si vyberiete, ako pri každom inom nábytku platí, že správna údržba a starostlivosť sú základom dlhotrvajúcej životnosti a pekného vzhľadu. Vyberajte si uvážene. Nejde síce o veľký kus nábytku, ale dizajnový konferenčný stolík sa môže výrazne podieľať na celkovom dojme z obývačky a prispievať k vášmu pohodliu tým, že bude spĺňať všetky vaše nároky na funkčnosť a praktickosť.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

5 dôležitých bodov pri výbere šatníkovej skrine do detskej izby

Výber skrine do detskej izby si vyžaduje starostlivý prístup. Najdôležitejšia je bezpečnosť a zdravotná neškodnosť. Nasleduje variabilita, vďaka ktorej sa bude skriň…

Doprajte si maximálny komfort v boxspringovej posteli

Ak vám srdce piští za kráľovským lôžkom, ktoré by dobre vyzeralo a zároveň vám ponúkalo dostatok priestoru a pohodlia, rozhodne by ste mali uvažovať o boxspringovej …