Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / 5 tipov, ako relaxovať doma

5 tipov, ako relaxovať doma

23. 02. 2021, SCONTO Nábytok
Existuje celý rad výskumov, ktoré dokazujú, že relax pozitívne ovplyvňuje nielen našu náladu, ale aj produktivitu. Jednoducho, ľudia, ktorí vedia oddychovať, sa cítia šťastnejší, majú viac energie a práca im ide od ruky. Na pravidelný relax by sme nemali zabúdať ani doma. Viete, ako sa môžete odreagovať vo vlastnom kráľovstve?

Domáci wellness

Horúci kúpeľ možno zaradiť k základným domácim wellnessovým procedúram. Je však dôležité vybrať si správnu vaňu aj kúpeľňové doplnky. K sanitnej klasike patria veľké oválne alebo obdĺžnikovité vane, samostatne stojace vane či rohové kúsky, ktoré dobre poslúžia aj páru. V prípade romantického kúpeľa vo dvojici však dbajte na to, aby mala vaňa odtok v strede. Ak máte malú kúpeľňu, ale nechcete sa vzdať svojho pohodlia, môžete zvoliť asymetrický model, ktorý dokáže poskytnúť dokonca oveľa viac priestoru než tradičná vaňa.

Ako si vylepšiť kúpeľ?

 • Ak si radi čítate, hľadajte modely s ergonomickými opornými prelismi na ruky. Široké lemovanie zasa vytvára priestor na uloženie sviečok a vonných difuzérov.
 • Pri výbere dbajte aj na pozvoľný ergonomický sklon v chrbtovej časti.
 • Niektoré vane sú navrhnuté tak, aby už pri napúšťaní vody vytvárali príjemný masážny efekt v oblasti bedier.
 • Najvyšší „level“ predstavujú vane so zabudovaným hydromasážnym systémom.
 • Praktickým doplnkom je aj podhlavník z mäkkého polyuretánu, ktorý vám umožní dopriať si v teplej vode i krátke zdriemnutie.
 • Do vody môžete pridať pár lyžíc hrubozrnnej morskej soli, niekoľko kvapiek vonného oleja, lupene ruží alebo sušené bylinky, napríklad levanduľu alebo rozmarín.
 • Po kúpeli si vytvorte atmosféru domáceho tepidária (vyhriata miestnosť v kúpeľoch, v ktorej si môže človek dopriať terapiu teplom) – stačí sa zabaliť do teplej deky, pridať k nej termofor alebo termovankúš.

Spánkom proti celodennej únave

Aj drobné prestávky počas dňa môžete využiť na krátky, ale efektívny oddych. Nie je nič zlé na tom, ak občas potrebujete šlofíka alebo venujete polhodinku či hodinku dobrej knihe. Práve naopak, mozog sa v týchto chvíľach „prepne“ do iného režimu a dokonale sa mu uľaví od povinností. Pri regenerácii navyše rastie jeho kreativita a vnímavosť na podnety.

Leňošte s budíkom
Viete o tom, že zdriemnutie by nemalo trvať viac ako 20 až 30 minút? Za tento čas sa totiž telo neponorí do hlbokej spánkovej fázy. Keď budete spať dlhšie, zobudíte sa rozospatí a podráždení.
Spánok si môžete dopriať priamo v posteli. Ak však striktne dodržiavate režim dennej a nočnej zóny, zadovážte si leňošku (alebo takzvaný chaise-lounge), ktorú umiestnite do pokojného kútika spoločenskej časti bytu, prípadne využite otoman v rámci sedacej súpravy v obývačke. Takto uspôsobený sedací nábytok poskytne telu potrebnú oporu i pohodlie aj počas krátkeho spánku. Vhodným doplnkom je aj kreslo s výraznou chrbtovou opierkou, takzvaný ušiak. V ňom sa môžete schúliť a pokojne začítať do svojej knihy.
Sedacia súprava Nestor s otomanom, leňoška Miami, kreslo/ušiak Helsinki
Sedacia súprava Nestor s otomanom, leňoška Miami, kreslo/ušiak Helsinki. Zdroj: Sconto
Ak máte zriadený home office, na krátky oddych vám poslúžia aj kancelárske stoličky s praktickým podhlavníkom a funkciou aretácie, ktorá vám umožní nastaviť ju do šikmej polohy vhodnej na krátke zdriemnutie. Takto si môžete dopriať malý oddych a nemusíte pritom opustiť vlastný pracovný stôl.

Kancelárske stoličky George, Esteban a Expert
Kancelárske stoličky (zľava) George, Esteban a Expert. Zdroj: Sconto

Relax na čistú myseľ

Svojmu mozgu môžete pomôcť aj pravidelnou meditáciou. Tá rovnako pomáha odbúravať stres a sústrediť sa na čaro prítomného okamihu. Ak s meditáciou iba začínate, nezabudnite si predtým preštudovať rôzne materiály alebo si pozrieť videá dostupné napríklad na kanáli Youtube. Avšak alfou a omegou je správne dýchanie – už tento bod napovedá, že na meditáciu budete potrebovať príjemnú, tichú a hlavne dobre vetranú miestnosť. Svoj kontemplatívny priestor môžete ďalej doplniť:
 • kvetmi a zelenými rastlinami, vďaka ktorým budete mať pocit, že ste v prírode;
 • sviečkami a vonnými tyčinkami, vyberajte si však iba tie, ktoré sú vyrobené z prírodných surovín, inak vás môže bolieť hlava;
 • pohodlnou karimatkou alebo vankúšmi – sedieť môžete na zemi, ale ak je vám to príjemnejšie, pokojne sa uložte na posteľ.

Náš tip
Priestor vyhradený na meditáciu by nemal byť zbytočne preplnený. Veci, na ktoré pozeráte, vás totiž môžu zbytočne rozptyľovať.

Endorfíny vďaka pohybu

Patríte k ľuďom, ktorí uprednostňujú aktívny oddych, lebo sa radi udržujú v dobrej kondícii? Potom môžete relaxovať aj pri cvičení. Zriadiť si domácu posilňovňu pritom nemusí byť také zložité. Základom je vyhradiť si vhodné, ideálne slnečné a dobre prevetrávané miesto, napríklad v obývačke pri okne. Ak máte dostatok priestoru a dostatočný rozpočet, môžete si zakúpiť i profesionálne fitnesové náradie, napríklad stacionárny bicykel, boxovacie vrece či náročnejšiu domácu posilňovaciu vežu. Čo ďalšie možno budete potrebovať?
 • Ochráňte podlahu – zadovážte si ochranné fitnesové podložky alebo karimatky. Potešia susedov i vaše chodidlá, pretože tlmia nárazy a vibrácie.
 • Zaobstarajte si veľké zrkadlo, v ktorom budete vidieť celú svoju postavu. Takto môžete kontrolovať techniku jednotlivých cvikov. Môžete využiť i vstavané zrkadlo na šatníkovej skrini.
 • Cvičenie vám môže uľahčiť aj vertikálna oporná tyč namontovaná na stene.
 • K lacnejším pomôckam patria posilňovacie činky, fitnesové gumy, lopty či švihadlá.
 • Je dobré vyčleniť si v rámci fitnesového kútika aj skriňu či police na potrebné náčinie či oblečenie.
Vedeli ste, že...?
Cvičenie nestimuluje iba náš kardiovaskulárny či imunitný systém. Má podobný účinok ako objatie alebo smiech, pretože vyplavuje hormóny šťastia – endorfíny.

Radosť z varenia

Mnohým navodzuje falošné pocity šťastia vyjedanie chladničky. Avšak s jedlom sa spája aj iná relaxačná aktivita, ktorá zlučuje príjemné s užitočným i praktické zručnosti s kreativitou, a to je varenie. Kuchtenie vám pomôže zbaviť sa nepríjemných myšlienok a zároveň prenesie vašu myseľ do nových sfér – spočiatku sa možno budete spoliehať na recepty a presné gramáže, neskôr však začnete experimentovať a budete kreovať vlastné gurmánske špeciality. A pri tom si zaručene oddýchnete.
Keď cesta je cieľ
Výhodou varenia je, že sa končí spoločenským stolovaním a gurmánskym pôžitkom. Skvelé je, že príprava jedál sa môže z bežnej rutiny rýchlo zmeniť na dobrodružstvo objavovania nových chutí a vôní. A to je dôvod, prečo sa mnohí ľudia najlepšie zrelaxujú práve pri sporáku.
Ak máte v pláne stať sa kulinárskymi majstrami, zamerajte sa na praktické vybavenie vašej kuchyne. Sporák by mal byť umiestnený v trojuholníku medzi drezom a chladničkou, prípadne špajzou – takto budete mať všetko poruke. V dosahu by ste mali mať soľničku, koreničky, bylinky, ale aj varechy a nože. Varná plocha by mala byť dostatočne veľká na to, aby ste na nej mohli rozložiť pripravené suroviny a zároveň mať priestor na ich predprípravu. V prípade potreby si zadovážte praktické príručné stolíky na kolieskach.

Kuchyňa Riva
Ako ste sa mohli presvedčiť, aj vlastný dom či byt môžu poskytnúť množstvo priestoru a impulzov na kvalitný a účinný relax. Občas stačí aj málo a za pár okamihov sa môžete cítiť ako znovuzrodení.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Svetloplachý hmyz milujúci vlhké prostredie? To je švehla

Švehla nehryzie a nie je pre človeka nebezpečná. Je však signálom, že máte doma vyššiu vlhkosť. A vlhkosť ide ruka v ruke s tvorbou plesní, čo znamená ohrozenie vášh…

Ako usušiť kvety a naaranžovať ich do kytíc?

Kvety sú dekorácia, ktorá si nájde miesto v každej domácnosti. Ich krásu si môžete užívať celoročne, stačí sa naučiť, ako kvety správne sušiť a aranžovať do vázy. Mô…