Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Čo tam po potrubí – očaril aj vás priemyselný štýl?

Čo tam po potrubí – očaril aj vás priemyselný štýl?

05. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Je vám sympatická predstava priestoru, v ktorom nemusíte nič schovávať a ktorý je symbolom kreativity? V ktorom obnažené konštrukcie a technologické prvky podčiarknu drsný a napohľad chladný charakter interiéru? Ak ste odpovedali áno, potom je pre vás industriálny štýl bývania ako stvorený.
Písali sa 60. roky minulého storočia, keď umelci začali zobytňovať opustené skladové a továrenské priestory v okrajových častiach New Yorku. Vyhovovalo im totiž nízke alebo nulové nájomné v priestoroch po skrachovaných firmách, ktoré dovtedy slúžili priemyselnej výrobe. Po netradičnom bývaní v priemyselnom duchu neskôr zatúžili aj obyvatelia iných metropol a loftové bývanie sa stalo módnym trendom. Rozrastanie sa miest zároveň spôsobilo, že fabriky sa už nenachádzali v okrajových štvrtiach. Potreba revitalizácie týchto objektov vytvorila priestor na sebarealizáciu, hlavne pre ľudí z umeleckej branže a mladých, ktorí takto riešili svoju bytovú otázku.

Staré priestory sú výzvou najmä pre ľudí s fantáziou a chuťou sebarealizovať sa.
Potrubí nepotrubí – okouzlil i vás průmyslový styl?

Vedeli ste, že... 

Loftové bývanie pomohol spopularizovať aj Andy Warhol. V roku 1963 našiel svoj domov v bývalom mäsokombináte na Manhattane, kde nájomné predstavovalo približne 100 dolárov ročne. Bolo teda určené chudobnejším. Svoj ateliér nazval „Factory“ a stalo sa z neho doslova kultové miesto, navštevovali ho tu Bob Dylan, Mick Jagger, Salvador Dalí a mnohí ďalší.

 

ČO CHARAKTERIZUJE INDUSTRIÁLNY ŠTÝL?

Pre loftové priestory je typická otvorená dispozícia, takmer bez priečok, ktorá vychádza z pôvodnej funkcie priestorov, a vysoká svetlá výška (pokojne aj šesť metrov). Interiér teda nie je členený a jeho jednotlivé funkčné zóny sa prelínajú.
Program BONANZA

Jednou z veľkých výhod loftového bývania je vzdušnosť a dokonalé presvetlenie cez nadrozmerné okná či svetlíky. Priestor vymedzujú priznané pôvodné stavebné konštrukcie, technologické prvky a neopracované povrchy stien, stropov, podláh, ktoré by sme v iných obytných priestoroch len ťažko hľadali. Základom interiéru v industriálnom štýle sú režné murivo stien, surový betón, neopracované stavebné drevo, kov, obnažené nosné trámy, neuhladené betónové stĺpy a priznané technické detaily. Na podlahe by sme našli drsný betón alebo epoxidovú stierku.

LOFTOVÝ INTERIÉR DNES

Ak sa vám páči interiér v priemyselnom štýle, siahnite po neutrálnych tónoch, tradičných farbách kovu, pohľadovom betóne, priznanej tehle a masívnom dreve. Schovávať nemusíte klimatizačné potrubia či elektroinštalácie a hlavu si nemusíte lámať ani nad tým, ako ukryť vývod z digestora.

Do tohto štýlu skvele zapadnú nábytok s kovovými prvkami, regály na stenách, kovové lampy, hrdzavejúca oceľ (Corten), veľkoformátové dlažby, koža a pohovky atypických tvarov. A keďže pôvodné lofty dotvárali umelci svojimi originálnymi dielami, do industriálneho štýlu patria i netradičné obrazy a kovové sochy. Možno aj preto sa industriálny štýl bývania dodnes spája s kreatívnymi osobami, ktorým takýmto veľkorysý priestor umožní invenčnosť a dostatočný rozlet.
Konferenčný stolík SPRING II

5 TIPOV PRE DOKONALÝ INTERIÉR V PRIEMYSELNOM ŠTÝLE

1. Priestor ponechajte funkčný a čistý – bez množstva nábytku a zbytočných dekorácií. Svojimi strohými líniami industriálny štýl inklinuje skôr k minimalizmu. 

2. Voľte neopracované materiály – na niekoho môžu pôsobiť až chladným dojmom, ale všetci vieme, že tento štýl nie je určený pre každého. 

3. Dajte šancu starým nevyužívaným prvkom – recyklované a zrepasované vintage prvky dodajú priestoru charakter, napríklad zo starého plechového suda vyčarujete originálny stolík.

4. Neschovávajte to, čo je pre iných neatraktívne – neodmysliteľnou dekoráciou loftu sú vzduchotechnické a vodárenské potrubia, ukážte ich svetu v novom svetle.

5. Povoľte uzdu fantázii – nebojte sa experimentovať, loftové bývanie je symbolom slobody a kreativity.


Čo tam po potrubí – očaril aj vás priemyselný štýl?
Čo tam po potrubí – očaril aj vás priemyselný štýl?
Čo tam po potrubí – očaril aj vás priemyselný štýl?
Čo tam po potrubí – očaril aj vás priemyselný štýl?
Čo tam po potrubí – očaril aj vás priemyselný štýl?

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Mám topánky. Veľa topánok... Kam s nimi?

Skrinky na topánky sú neoddeliteľnou súčasťou predsiení. Bez nich by vo vstupných priestoroch vznikol doslova chaos, pretože obuv už nie je len o nutnosti a pohodlno…

Inšpirujte sa: 7 dizajnov kuchyne

Kuchyňa je doslova mikrosvet, ktorý by mal byť usporiadaný podľa vašich predstáv. Jej návrh aj zariaďovanie si vyžadujú čas. Interiérový štýl, ktorý v nej preferujet…