Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Čo tam po potrubí – očaril aj vás priemyselný štýl?

Čo tam po potrubí – očaril aj vás priemyselný štýl?

05. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Je vám sympatická predstava priestoru, v ktorom nemusíte nič schovávať a ktorý je symbolom kreativity? V ktorom obnažené konštrukcie a technologické prvky podčiarknu drsný a napohľad chladný charakter interiéru? Ak ste odpovedali áno, potom je pre vás industriálny štýl bývania ako stvorený.
Písali sa 60. roky minulého storočia, keď umelci začali zobytňovať opustené skladové a továrenské priestory v okrajových častiach New Yorku. Vyhovovalo im totiž nízke alebo nulové nájomné v priestoroch po skrachovaných firmách, ktoré dovtedy slúžili priemyselnej výrobe. Po netradičnom bývaní v priemyselnom duchu neskôr zatúžili aj obyvatelia iných metropol a loftové bývanie sa stalo módnym trendom. Rozrastanie sa miest zároveň spôsobilo, že fabriky sa už nenachádzali v okrajových štvrtiach. Potreba revitalizácie týchto objektov vytvorila priestor na sebarealizáciu, hlavne pre ľudí z umeleckej branže a mladých, ktorí takto riešili svoju bytovú otázku.

Staré priestory sú výzvou najmä pre ľudí s fantáziou a chuťou sebarealizovať sa.
Potrubí nepotrubí – okouzlil i vás průmyslový styl?

Vedeli ste, že... 

Loftové bývanie pomohol spopularizovať aj Andy Warhol. V roku 1963 našiel svoj domov v bývalom mäsokombináte na Manhattane, kde nájomné predstavovalo približne 100 dolárov ročne. Bolo teda určené chudobnejším. Svoj ateliér nazval „Factory“ a stalo sa z neho doslova kultové miesto, navštevovali ho tu Bob Dylan, Mick Jagger, Salvador Dalí a mnohí ďalší.

 

ČO CHARAKTERIZUJE INDUSTRIÁLNY ŠTÝL?

Pre loftové priestory je typická otvorená dispozícia, takmer bez priečok, ktorá vychádza z pôvodnej funkcie priestorov, a vysoká svetlá výška (pokojne aj šesť metrov). Interiér teda nie je členený a jeho jednotlivé funkčné zóny sa prelínajú.
Program BONANZA

Jednou z veľkých výhod loftového bývania je vzdušnosť a dokonalé presvetlenie cez nadrozmerné okná či svetlíky. Priestor vymedzujú priznané pôvodné stavebné konštrukcie, technologické prvky a neopracované povrchy stien, stropov, podláh, ktoré by sme v iných obytných priestoroch len ťažko hľadali. Základom interiéru v industriálnom štýle sú režné murivo stien, surový betón, neopracované stavebné drevo, kov, obnažené nosné trámy, neuhladené betónové stĺpy a priznané technické detaily. Na podlahe by sme našli drsný betón alebo epoxidovú stierku.

LOFTOVÝ INTERIÉR DNES

Ak sa vám páči interiér v priemyselnom štýle, siahnite po neutrálnych tónoch, tradičných farbách kovu, pohľadovom betóne, priznanej tehle a masívnom dreve. Schovávať nemusíte klimatizačné potrubia či elektroinštalácie a hlavu si nemusíte lámať ani nad tým, ako ukryť vývod z digestora.

Do tohto štýlu skvele zapadnú nábytok s kovovými prvkami, regály na stenách, kovové lampy, hrdzavejúca oceľ (Corten), veľkoformátové dlažby, koža a pohovky atypických tvarov. A keďže pôvodné lofty dotvárali umelci svojimi originálnymi dielami, do industriálneho štýlu patria i netradičné obrazy a kovové sochy. Možno aj preto sa industriálny štýl bývania dodnes spája s kreatívnymi osobami, ktorým takýmto veľkorysý priestor umožní invenčnosť a dostatočný rozlet.
Konferenčný stolík SPRING II

5 TIPOV PRE DOKONALÝ INTERIÉR V PRIEMYSELNOM ŠTÝLE

1. Priestor ponechajte funkčný a čistý – bez množstva nábytku a zbytočných dekorácií. Svojimi strohými líniami industriálny štýl inklinuje skôr k minimalizmu. 

2. Voľte neopracované materiály – na niekoho môžu pôsobiť až chladným dojmom, ale všetci vieme, že tento štýl nie je určený pre každého. 

3. Dajte šancu starým nevyužívaným prvkom – recyklované a zrepasované vintage prvky dodajú priestoru charakter, napríklad zo starého plechového suda vyčarujete originálny stolík.

4. Neschovávajte to, čo je pre iných neatraktívne – neodmysliteľnou dekoráciou loftu sú vzduchotechnické a vodárenské potrubia, ukážte ich svetu v novom svetle.

5. Povoľte uzdu fantázii – nebojte sa experimentovať, loftové bývanie je symbolom slobody a kreativity.


Čo tam po potrubí – očaril aj vás priemyselný štýl?
Čo tam po potrubí – očaril aj vás priemyselný štýl?
Čo tam po potrubí – očaril aj vás priemyselný štýl?
Čo tam po potrubí – očaril aj vás priemyselný štýl?
Čo tam po potrubí – očaril aj vás priemyselný štýl?

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Biele obývacie steny sú stále trendy

Hľadáte štýlový nábytok do svojej obývačky? Možno vás oslovia práve biele obývacie steny. Biela je totiž nesmierne univerzálna a nadčasová farba. Ak sa obávate, že v…

Ako zariadiť modernú detskú izbu, z ktorej dieťa nevyrastie?

Zariaďovanie modernej detskej izby priam vyzýva na to, aby ste sa kreatívne vyžili. Lenže pozor! Ani sa nenazdáte a z vášho bábätka bude batoľa, školák a napokon dos…