Domov / MAGAZÍN / INŠPIRÁCIA / Očami dizajnéra: Obývačka s dotykom priemyselného štýlu

Očami dizajnéra: Obývačka s dotykom priemyselného štýlu

19. 04. 2023, SCONTO Nábytok
Ostrosť, surovosť a nedokončenosť, no zároveň interiér pôsobiaci súdržne a útulne. Tým sa vyznačuje priemyselný štýl, známy aj ako industriálny. Zrodil sa v priestoroch, ako sú továrne alebo sklady, ktoré boli prerobené na obytné miesta. Podstatou je zobrať niečo staré, komerčné či recyklovateľné a vdýchnuť tomu nový život, prípadne aj úplne iný charakter. Ako zariadiť obývačku v priemyselnom štýle? Pripravili sme pre vás ukážku, ktorou sa môžete inšpirovať.

Charakteristické prvky industriálneho štýlu

Cieľom nie je zakryť všetky nedokonalosti, ktoré sa nachádzajú v priestore. Práve naopak, treba odkryť všetko, čo sa dá. Priznané sú tehly, omietky, potrubia alebo rôzne konštrukcie. Čím viac priestor odhaľuje, tým kreatívnejšie a zaujímavejšie bude pôsobiť. Netreba sa vyhýbať interiéru, ktorý pôsobí ako nedokončený, ale vyťažiť z neho čo najviac.

Bez čoho by priemyselný interiér nemohol fungovať? No predsa bez tehiel, dreva, betónu a kovu. To sú hlavné materiály a prvky, ktoré nielen dotvárajú priestor, ale ho i zútulňujú. Používajú sa na stenách, stropoch a podlahách. Industriálny štýl dokazuje, že aj ťažko a chladno pôsobiaci kov môže v interiéri pôsobiť uhladene a nežne. Či už sa v priestore nachádza vo forme nosníkov, stĺpov, mohutných okien, alebo iných oporných prvkov, dôležitá je jeho kombinácia s inými materiálmi, vďaka ktorým z neho nadobúdame úplne iný pocit.

Priemyselný štýl zväčša uprednostňuje vintage nábytok, ktorý pôsobí staršie, opotrebovane a je doplnený o rôzne kovové prvky. Vítané sú aj priznané spoje. Estetika je založená na minimalizme alebo recyklovateľnosti.

Základná farebná škála interiéru pozostáva z čiernej, sivej a hnedej. Tieto bývajú doplnené teplejšími zemitými prírodnými odtieňmi, ktoré zjemňujú a dolaďujú priestor.

Industriálny štýl v našej obývačke

Najzákladnejším a najpoužívanejším nábytkom každej obývacej izby je sedačka. Od tej teda, prirodzene, začneme so zariaďovaním. Navrhovaný interiér poskytuje rozmerovo dostačujúci priestor na to, aby sme si mohli dovoliť sedenie kombinované z dvoch veľkých pohodlných pohoviek. Týmto spôsobom vytvoríme príjemnú oddychovú zónu. Odtieňovo sme siahli po teplej hnedej, no kto má chuť zaexperimentovať si, môže skúsiť napríklad olivovozelenú, ktorá pôsobí pôvabne a veľmi upokojujúco. 
Okrem sedačky sa môže starať o pohodlie v obývacom priestore aj doplnkové sedenie, ako sú kreslá. Takýto nábytok slúži na príležitostný alebo krátkodobý oddych, pričom sedačka je určená skôr na leňošenie a dlhodobejšie trávenie času pred televíziou. Kreslo s nádychom retra dobre zapadne do priemyselného štýlu obývačky, pričom nám vznikne pekný čítací kútik, umiestnený v rohu pri policovom regáli. Ten nám poskytuje dostatok miesta na veci, ktoré chceme mať pri čítaní poruke, ako aj na dekorácie na dotvorenie priestoru. Kvôli oživeniu obývačky sme zvolili kreslo v odlišnej farbe, ako má sedačka.
V celom interiéri sa používajú rovnaké materiály a aj vyhotovenia nábytkov. Čierne kovové konštrukcie, ktoré sú dominantou industriálu, sú doladené teplým drevodekorom. V takomto dizajne sa nesie použitý drobný nábytok, ako je konferenčný stolík, regál, komoda a kvetinový stojan. Rozmerovo veľký kvetinový stojan svojím zaujímavým konštrukčným riešením dotvára a zároveň vypĺňa vzniknutý voľný roh medzi pohovkami. Všetko spolu pekne ladí a nadväzuje na seba.

Oproti sedačkám sa nachádza obývačková stena, ktorá je o čosi menej nápaditá než zvyšný nábytok. Je v minimalistickom štýle a v kombinácii s tehlovou stenou dodáva priestoru útulný, elegantný nádych. Samotný nevšedný tvar skrinky zo zostavy spôsobí, že nábytok zaujme a upúta pozornosť.

Použité tehličky za stenou s televízorom sa opakujú aj za sedením. Hoci tehla pôsobí skôr exteriérovým a chladnejším dojmom, do tohto priestoru v industriálnom duchu sa priam pýta. Štýlovo takáto stena ladí s betónovou stierkou, ktorá je použitá aj na veľkom, dominantnom krbe. Ide o ľahko udržiavateľné a čistiteľné materiály.

Doplnky tvoria priestor

Elegancia a zútulnenie priemyselného priestoru sa dajú dosiahnuť správnym osvetlením alebo nasvietením priestoru. V tejto obývačke zohrávajú kľúčovú rolu najmä veľké okná, cez ktoré prechádza dostatočné množstvo prirodzeného svetla.

Hlavné, centrálne svietenie tvorí zoskupenie troch tvarovo rozličných svietidiel, ale pochádzajúcich z jednej série. Majú priemyselný dizajn a sú zjemnené žltým sklom, ktoré im dodáva elegantnejší vzhľad.

Doplnkové svietenie sa nachádza na strope nad oknami a za sedačkou na stene. Slúži na vytvorenie intímnejšej atmosféry vo večerných hodinách. Druhým doplnkovým svietidlom je industriálna stojaca lampa pri kresle. Zaujímavým dizajnovým kúskom, ktorý poslúži aj ako dekorácia, je stolná lampa na komode vedľa sedačky. Každé svetlo vytvára pocit tepla a zvýrazňuje vybraný štýl bývania.
Na zmäkčenie celého priestoru sú vhodné textílie. K sedačkám sme umiestnili béžový koberec a ku kreslu kožušinu. Nielenže pôsobia hrejivo a sú príjemné pod nohami, ale nimi aj ohraničujeme obe relaxačné zóny. K pohodliu pri sedení a k zútulneniu či oživeniu obývačky prispejú aj dekoračné vankúšiky.
Celkovo pôsobí interiér útulne a z estetického hľadiska nie je nevyhnutné, aby sa použili záclony alebo závesy. Aj bez nich pôsobí priestor ucelene a teplo. Ak však máte okolo seba veľa susedov, resp. zvedavých očí, môže byť vhodným riešením použitie vonkajších alebo vnútorných žalúzií, ktoré práve v tomto priestore budú vyzerať vkusne.

Ak chcete docieliť čistý a svieži vzhľad priemyselného priestoru, držte sa čistých a rovných línií. Používajte prírodné farby a odtiene a dekorujte kvetinami. Tie dodajú strohému a ťažkému priestoru vzdušnosť a prirodzenosť.

Na záver vám ponúkame prehľad produktov, ktoré sme použili v ukážke:
  Ukážku pre čitateľov magazínu Sconto vytvorila Mgr. art. Ľudmila Lešánek z LL design interior.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Očami dizajnéra: Nadčasová bielo-sivá kuchyňa

Kombinácia bielej a sivej patrí medzi najobľúbenejšie v interiéri. A nie div. Tieto farby sa navzájom pekne dopĺňajú, ľahko sa ladia s inými odtieňmi a hravo zapadnú…

Očami dizajnéra: Študentská izba pre chlapca

Každý dospievajúci chlapec túži mať izbu zariadenú podľa svojich predstáv a požiadaviek. Priestor by mal odrážať osobnosť tínedžera, no zároveň treba myslieť na to, …