Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Čo tam po potrubí – aj vás očaril industriálny štýl bývania?

Čo tam po potrubí – aj vás očaril industriálny štýl bývania?

29. 01. 2024, SCONTO Nábytok
Je vám sympatická predstava priestoru, v ktorom nemusíte nič schovávať a ktorý je symbolom kreativity? V ktorom obnažené konštrukcie a technologické prvky podčiarknu drsný a napohľad chladný charakter interiéru? Ak ste odpovedali áno, potom je pre vás industriálny štýl bývania ako stvorený.
Písali sa 60. roky minulého storočia, keď umelci začali zobytňovať opustené skladové a továrenské priestory v okrajových častiach New Yorku. Vyhovovalo im totiž nízke alebo nulové nájomné v priestoroch po skrachovaných firmách, ktoré dovtedy slúžili priemyselnej výrobe. Po netradičnom bývaní v industriálnom štýle neskôr zatúžili aj obyvatelia iných metropol a loftové bývanie sa stalo módnym trendom. Rozrastanie sa miest zároveň spôsobilo, že fabriky sa už nenachádzali v okrajových štvrtiach. Potreba revitalizácie týchto objektov vytvorila priestor na sebarealizáciu, a to hlavne pre ľudí z umeleckej branže a mladých, ktorí takto riešili svoju bytovú otázku.
Vedeli ste, že…  
Loftové bývanie pomohol spopularizovať aj Andy Warhol. V roku 1963 našiel svoj domov v bývalom mäsokombináte na Manhattane, kde nájomné predstavovalo približne 100 dolárov ročne. Bolo teda určené chudobnejším. Svoj ateliér nazval Factory a stalo sa z neho doslova kultové miesto. Navštevovali ho tam Bob Dylan, Mick Jagger, Salvador Dalí a mnohí ďalší.

Čo charakterizuje industriálny štýl bývania?

Pre loftové priestory je typická otvorená dispozícia (takmer bez priečok), ktorá vychádza z pôvodnej funkcie priestorov, a vysoká svetlá výška (pokojne aj šesť metrov). Interiér teda nie je členený a jeho jednotlivé funkčné zóny sa prelínajú.

Jednou z veľkých výhod loftového bývania je vzdušnosť a dokonalé presvetlenie cez nadrozmerné okná či svetlíky. Priestor vymedzujú priznané pôvodné stavebné konštrukcie, technologické prvky a neopracované povrchy stien, stropov, podláh, ktoré by sme v iných obytných priestoroch hľadali len ťažko.
Základom interiéru v industriálnom, resp. priemyselnom štýle je tzv. režné murivo stien, surový betón, neopracované stavebné drevo, kov, obnažené nosné trámy, neuhladené betónové stĺpy a priznané technické detaily. Na podlahe sa často uplatňuje drsný betón alebo epoxidová stierka.

Loftový byt dnes

Ak sa vám páči interiér v industriálnom štýle, siahnite po neutrálnych tónoch, tradičných farbách kovu, pohľadovom betóne, priznanej tehle a masívnom dreve. Schovávať nemusíte klimatizačné potrubia či elektroinštalácie a hlavu si nemusíte lámať ani nad tým, ako ukryť vývod digestora.
Do tohto štýlu skvele zapadne nábytok s kovovými prvkami, stojace aj nástenné regály, kovové lampy, pohovky atypických tvarov, prvky z hrdzavejúcej ocele (Corten) a kože či veľkoformátové dlažby. A keďže pôvodné lofty dotvárali umelci svojimi originálnymi dielami, do industriálneho štýlu patria i netradičné obrazy a sochy. Možno aj preto sa tento štýl bývania dodnes spája s kreatívnymi osobami, ktorým takýto veľkorysý priestor umožňuje invenčnosť a dostatočný rozlet.

5 tipov pre industriálny interiér

1. Priestor ponechajte funkčný a čistý, teda bez množstva nábytku a zbytočných dekorácií. Svojimi strohými líniami industriálny štýl inklinuje skôr k minimalizmu. 
2. Voľte neopracované materiály. Na niekoho môžu pôsobiť až chladným dojmom, ale všetci vieme, že tento štýl nie je určený pre každého. 
3. Dajte šancu starým nevyužívaným prvkom. Zrecyklované a zrepasované vintage kúsky dodajú priestoru charakter, napríklad zo starého plechového suda vyčarujete originálny stolík. Ak takúto vecičku nemáte, rôzne vintage dekorácie a doplnky dnes nájdete aj v ponukách obchodov.
4. Neschovávajte to, čo je pre iných neatraktívne. Neodmysliteľnou dekoráciou loftu sú vzduchotechnické a vodárenské potrubia, ukážte ich svetu v novom svetle.
5. Povoľte uzdu fantázii. Nebojte sa experimentovať, loftový byt je symbolom slobody a kreativity.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Aká je tá naj a aké vybavenie do detskej postieľky je vhodné?

Snívate o tom, že postieľka vášho bábätka bude mäkká, s množstvom hračiek a baldachýnom? Je to síce pekná predstava, ale v tomto prípade platí, že menej je viac. Mal…

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…