Domov / MAGAZÍN / INŠPIRÁCIA / Očami dizajnéra: Ako zariadiť obývačku v štýle glamour

Očami dizajnéra: Ako zariadiť obývačku v štýle glamour

24. 02. 2022, SCONTO Nábytok
Čo sa týka intenzity využívania priestoru, obývačka sa nachádza hneď na druhom mieste po kuchyni, preto si pri zariaďovaní vyžaduje veľa pozornosti. Keďže ide o priestor, kde sa trávi najviac času, musí byť vybavená na množstvo aktivít. Správne zariadená obývačka je už na prvý dojem atraktívna a pútavá. S tým ide ruka v ruke aj funkčnosť, pohodlie a jednoduché používanie. Niekedy pritom stačia úplné detaily, ktoré z nej vytvoria dokonalý priestor, prípadne stačí zmeniť jednu maličkosť a priestor vnímame úplne inak.
Pri zariaďovaní obývacej izby je dôležitá stratégia dispozičného rozloženia nábytku a doplnkov a taktiež výber osobitého štýlu. Tým správnym zladením docielite, že si priestor zamilujete a už nikdy ho nebudete chcieť opustiť. Ako všade, aj tu platí, že treba siahať po nábytkoch a kúskoch, ktoré sú blízke vášmu srdcu a štýlu. Podlaha, nábytok a dekorácie musia byť vo vzájomnom súlade, aby spolu vytvorili priestor pohodlia, intimity, privítania, trvanlivosti a zároveň aj komfortu.

Ak sa chystáte zariaďovať obývačku, no zatiaľ nemáte predstavu ako, pomôžeme vám aspoň jednou malou vizualizáciou. Tá ukazuje, ako môže vyzerať napríklad aj vaša obývačka, ktorá bude spĺňať základné parametre dizajnu a funkčnosti.

Nápadité prvky v štýle glamour

Obývačku sme sa rozhodli zariadiť v štýle glamour. Prečo práve tento štýl? Pretože takéto druhy interiéru pôsobia luxusne a draho, hoci v skutočnosti na ich zariadenie nemusíte nevyhnutne siahnuť hlboko do peňaženky. Stačí iba ovládať pár trikov. Štýl glamour prináša do priestoru eleganciu, jemnosť, šarmantnosť a dokonalosť. Vyznačuje sa leskom, mramorom, honosnými a elegantnými textíliami, ktoré na dotyk prinášajú pôžitok. Typické farby sú čierna s bielou, ktoré sa kombinujú s modrou, červenou alebo zelenou farbou. Samozrejme, ten správny šmrnc vytvoríte ich spojením so zlatými doplnkami.

Spoločne sa teraz pozrieme na to, ako postupovať pri zariaďovaní. Pod „jednou strechou“ tu nájdete všetko na vytvorenie glamour obývačky.

Základné zariadenie a doplnky

Základ obývačky tvorí, prirodzene, pohodlná sedačka. Ide o druh nábytku, ktorý je v danom priestore najpoužívanejší a tvorí jeho dominantu. Taktiež môžete siahnuť po doplnkovom sedení, ako je kreslo alebo taburet. Doladí celkový priestor a poslúži pri krátkodobom odpočinku či pri početnejších návštevách ako ďalšie miesto na sedenie.
Keďže sedačka je dominantou obývačky, vybrať si pre ňu môžete výrazné farby typické pre štýl glamour. Do ukážok sme vybrali sedaciu súpravu v kráľovskej modrej a petrolejovozelenej farbe. Obe majú tú výhodu, že sa k nim dobre ladia zvyšné doplnky. Na zjemnenie celého priestoru sme skombinovali k sedačke ružové kreslo na čítanie a biele steny s ozdobnými lištami. Týmto krokom sme dosiahli, že interiér nepôsobí ťažkopádne a tmavo. Naopak, vyzdvihli sme jeho jemnosť, vzdušnosť a eleganciu.
Zlaté a mosadzné glamour doplnky v podobe rustikálnejšieho svietidla a minimalistického príručného stolíka už len podčiarkujú luxus tohto štýlu. Spájame pritom honosné, prezdobené prvky a jemné, minimalistické, ktoré spolu vzájomne dobre fungujú.

Na protiľahlej stene je televízny kútik, ktorý sme vyskladali zo sektorového minimalistického nábytku. Tento nábytkový systém nám umožňuje vybrať si z rôznych veľkostí a farebností skriniek podľa našich priestorových možností. Tvarová pestrosť nábytku nám umožňuje vyskladať si vlastnú originálnu kompozíciu. Netreba sa báť kombinovať viacero farieb, materiálov či rôznorodé prvky. Doladením s mramorom, so stále aktuálnymi lamelami v antracitovej farbe a s jemným podsvietením pôsobí celá stena nadčasovo a šarmantne. Podobné kombinovanie platí aj pri konferenčných stolíkoch, kde ostré hrany štvorcového konferenčného stolíka rozbíjajú oblé, mäkké línie okrúhleho príručného stolíka.

Predelenie priestoru

Na vytvorenie čítacieho kútika sme použili krásnu knižnicu v minimalistickom štýle, ktorý je charakteristický aj pre televíznu stenu. Knižnica má v priestore rovno dve funkcie. Nielenže slúži ako nábytok na odkladanie kníh a iných doplnkov, ale tvorí aj predelový prvok v priestore. Stanovuje akúsi bariéru a imaginárnu stenu medzi obývačkou a jedálňou. Vytvára a určuje súkromie dvoch odlišných priestorov. Tým, že knižnica nemá chrbát, jej zužitkovanie je o to praktickejšie. Umiestnením v priestore má obojstranné využitie – funkčná je z jedálenskej a zároveň aj z obývacej časti.
Jedálenská časť je taktiež navrhnutá v elegantnom štýle glamour, aby ladila k obývačke. Krásny jedálenský stôl s čiernou mramorovou doskou na zlatých nohách pôsobí nadmieru šik. Takýto kúsok sám osebe pôsobí honosne a veľkolepo, preto ho stačí doladiť už iba jemnými stoličkami s jednoduchými líniami. V tomto prípade stačí staviť iba na jeden extravagantný prvok. Predsa len, cieľom je vytvoriť elegantný interiér a elegancii prezdobenosť nepristane.

Obývačka podľa vlastných predstáv

Malá vizuálna ukážka, ktorú sme pre vás pripravili, má za úlohu pomôcť vám pri zariaďovaní obývačky v netradičnom štýle. Samozrejme, každé zariaďovanie a ladenie nábytkov či prvkov v priestore je o pocite – nasledujte preto vlastné emócie a siahajte po farbách, materiáloch a takých vyhotoveniach nábytku, ktoré budú vo vás vzbudzovať pozitívne naladenie. Nezabúdajte však, že menej je viac. Netreba hneď siahať po každom kúsku, ktorý sa vám zapáči. Dobre si vopred premyslite, či sa vám do interiéru hodí a ako ho viete zladiť s ostatnými prvkami v priestore.

Na záver vám ponúkame prehľad, ktoré produkty z ponuky Sconto nábytku sme použili v ukážke:
Ukážku pre čitateľov magazínu Sconto vytvorila Mgr. art. Ľudmila Lešánek z LL design interior.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Očami dizajnéra: Nadčasová bielo-sivá kuchyňa

Kombinácia bielej a sivej patrí medzi najobľúbenejšie v interiéri. A nie div. Tieto farby sa navzájom pekne dopĺňajú, ľahko sa ladia s inými odtieňmi a hravo zapadnú…

Očami dizajnéra: Študentská izba pre chlapca

Každý dospievajúci chlapec túži mať izbu zariadenú podľa svojich predstáv a požiadaviek. Priestor by mal odrážať osobnosť tínedžera, no zároveň treba myslieť na to, …