Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Kuchynská zástena – dôležitý prvok každej kuchyne

Kuchynská zástěna je dôležitým prvkom každej kuchyne

11. 04. 2022, SCONTO Nábytok
Ideálny dizajn a funkčnosť kuchyne zahŕňa viacero vzájomne súvisiacich prvkov. Správne usporiadanie skriniek, kombinácia materiálov, výber spotrebičov, ale aj vhodný druh pracovnej dosky či zásteny. Dnes sa pozrieme bližšie práve na kuchynské zásteny. Čo by mali spĺňať, ako si z nich vybrať a ako ich zakomponovať do priestoru kuchyne?
Kuchynská zástena má predovšetkým ochrannú funkciu. Chráni steny pred mastnotou a rôznymi nečistotami z prípravy jedla. Nachádza sa medzi pracovnou doskou a vrchnými skrinkami. Vytvára chrbát alebo zadný segment kuchyne. Často vypĺňa aj celú stenu v kuchynskej časti, kde nie sú osadené žiadne skrinky alebo iný úložný priestor. Obyčajne kopíruje celú skrinkovú zostavu vytvárajúcu kuchynskú linku. Okrem toho, že chráni stenu pred znečistením, patrí k významným vizuálnym prvkom kuchyne. Správnym výberom môžeme zástenou krásne dotvoriť priestor a dať mu určitý charakter.

Čo musí zástena v kuchyni spĺňať

Trh ponúka širokú škálu rôznych zásten, čo sa týka materiálu, vyhotovenia aj vzhľadu. Takpovediac môžete siahnuť po čomkoľvek, na čo si len pomyslíte. Ak však máte byť dlhodobo spokojní, je dôležité, aby zástena bola:
 
  • nenáročná na údržbu,
  • odolná voči vysokým teplotám,
  • odolná voči chemikáliám, vlhkosti a vode,
  • odolná voči mechanickému poškodeniu a poškrabaniu,
  • nenasiakavá,
  • farebne stála.

Výber zásteny na linku

Sú dve možnosti ladenia kuchynskej zásteny so zvyškom zostavy. Prvá možnosť je, keď zástena materiálovo neladí s pracovnou doskou a so skrinkami do kuchyne. Najčastejšie použitou alternatívou v tomto prípade je keramický či tehličkový obklad a sklenená kuchynská zástena. Druhá možnosť je o niečo preferovanejšia. Ide o prípad, keď má zástena rovnaký dizajn ako pracovná doska či skrinky, aby sa docielila celistvosť pre krajší vizuálny efekt. Túto alternatívu reprezentujú hlavne laminátové zásteny.
Rozhodnutie, ktorej možnosti dáte prednosť, je na vás. Dizajn modernej kuchyne na mieru môžete postaviť na kontrastoch. Avšak treba brať do úvahy, že výber by sa mal prispôsobiť aj typu varnej dosky. V prípade používania plynovej varnej dosky sa neodporúča siahať po laminátovej a fóliovanej zástene, keďže otvorený oheň by ich mohol znehodnotiť. Ak budete mať indukciu, zvoliť si môžete prakticky akýkoľvek materiál. Možnosťou je aj kombinácia materiálov – za varnú dosku dáte jeden materiál, do zvyšku priestoru zas druhý.

Trendy laminátové zásteny

Ak chcete, aby vaša kuchyňa vyzerala jednotne a nerušivo, odporúčame vybrať si zástenu z rovnakého materiálu, ako sú skrinky alebo pracovná doska. Ide o populárne riešenie reprezentované laminátovými zástenami, ktoré má viacero výhod:
 
  • minimalizovanie škár a tým jednoduchšia údržba,
  • jednotnosť – vizuálny súlad,
  • inštalácia naraz s kuchynskou zostavou,
  • široký výber textúry a farby.
Okrem toho laminátové dosky sa vyrábajú v rôznych vyhotoveniach. Na výber máte z rôznych drevodekorov, ale napríklad aj z imitácií betónu či hrdze. Samozrejmosťou sú jednofarebné lesklé či matné dosky. Výber záleží na type a vzhľade kuchyne. Kreativite sa medze nekladú a vytvoriť môžete rôzne zaujímavé kombinácie, ktoré dodajú priestoru jedinečný vzhľad.

Zástena ako ozvláštňujúci prvok kuchyne

Ak máte dostatok priestoru, kuchynská zástena je vhodným prvkom na vymedzenie a ozvláštnenie určitej časti kuchynskej zostavy či kuchyne celkovo. Najmä ak ste si zvolili jemné a čisté línie skriniek v jednotnej farbe, môže byť ideálne oživiť ich pútavým textúrovaným vzhľadom zásteny, čím sa vytvorí určitý kontrast. Možností na využitie voľného, „holého“ priestoru, ktorý sme si vymedzili kuchynskou zástenou, je pritom mnoho. Vytvoriť môžete napríklad bylinkovú stenu, tá sa bude typicky skvele hodiť do rustikálnej kuchyne. Ďalej môžete vytvoriť odkladaciu stenu z otvorených políc či regálov, prípadne umeleckú či zábavnú zónu s obrazmi, televízorom a podobne. Jemným LED podsvietením sa zvýši elegancia vytvoreného efektu.

Vytvorenie hraníc

Zástena môže v kuchyni slúžiť aj ako vymedzovací prvok. Dajú sa ňou rozdeliť alebo opticky znázorniť pracovné plochy či jednotlivé stanovištia kuchyne. V tomto prípade sa netreba báť experimentovať. Hranice rôznych zón naznačíte aj zástenami, ktoré prechádzajú na steny bez kuchynských skriniek alebo aj na strop. Zbavíte sa tým jednotvárnosti a zaužívanej klasiky, na ktorú sú už všetci zvyknutí. Malým odlíšením tak môžete vytvoriť zaujímavý „wau efekt“.

Čiastočná zástena

Zástena nemusí vypĺňať medzi kuchynskými skrinkami celý priestor. Niekedy stačí, keď je osadená iba formou akéhosi sokla. Keďže ide iba o malú časť prekrytia steny, v tomto prípade je dobré držať sa jednotnej farebnosti s pracovnou doskou. Inak môže zástena pôsobiť ako cudzí a náhodný prvok, ktorý do konceptu kuchyne nepatrí. Soklová zástena sa zvykne pohybovať vo výške do 40 cm. Nachádza sa hneď nad pracovnou plochou a slúži na ochranu steny iba v dolnej časti, teda tam, kde je najviac náchylná na znečistenie či poškodenie. Ak sa rozhodnete práve pre tento typ zásteny, určite sa odporúča zvyšnú, odhalenú stenu natrieť umývateľnou farbou.

Na výbere si dajte záležať

Zástena je jedným z hlavných prvkov kuchyne. Nielenže má ochrannú funkciu, ale aj dotvára celkový dojem a pôsobenie kuchynského priestoru. Preto jej výber určite netreba podceňovať. Veľkou výhodou je, že pokiaľ si zvolíte zástenu z laminátových dosiek, môžete ju relatívne ľahko vymeniť, čím jednoducho vynovíte kuchyňu po vizuálnej stránke, ak zatúžite po zmene.
Trápi vás, že sú na povrchu linky alebo dlaždíc už vidieť nevzhľadné mastné mapy? Prečítajte si náš článok, kde radíme, ako sa zbaviť mastnoty v kuchyni. Poteší vás, že si poradíte aj bez agresívnej chémie.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Dekoračné vankúšiky pre štýlový domov

Ako samostatné doplnky sú v podstate nenápadné, ako dekorácie však vedia robiť veľké zázraky a úplne zmeniť atmosféru sedacieho kútika či celého interiéru. Dáme vám …

Stojaca lampa – tichý spoločník v domácnosti

Vybrať si dokonalé svietidlo je kumšt. V mnohých prípadoch totiž nejde iba o potrebu osvetlenia nejakého priestoru, ale o snahu vytvoriť určitú atmosféru. A práve tu…