Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / Pestujeme bylinky v kuchyni – týchto 7 u vás nesmie chýbať

Pestujeme bylinky v kuchyni – týchto 7 u vás nesmie chýbať

12. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Lacné korenie na grilovanie alebo vegeta pri varení v kuchyni? Zabudnite na ne. Ľahkosť, chuť a príjemnú vôňu dodajú jedlu čerstvé bylinky. Na ich pestovanie nepotrebujete záhradu a dokonca ani balkón. Postačí vám parapetná doska alebo kuchynská linka. Ktorým bylinkám dopriať slnko a ktoré majú rady tieň?
Aj keď sa bylinkám najviac darí v exteriéri, nie každý má to šťastie a vlastnú záhradu alebo balkón. Bylinky sa však dajú pestovať aj v kvetináči v kuchyni. V prvom rade je dôležité si uvedomiť, či budú rásť do výšky, alebo ide o plazivé bylinky. Prevísajúce a plazivé bylinky umiestnite do vysokých úzkych nádob a závesných košíkov. Ostatné, ktoré rastú do výšky, skombinujte do kvetináčov tak, ako ich najčastejšie používate pri varení, alebo doprajte každej bylinke luxus vlastnej nádoby.

Ideálny bude terakotový kvetináč s otvorom v dne. Naspodok umiestnite centimeter až dva hrubú vrstvu štrku (drenážnu vrstvu), a na ňu záhradný substrát. Hlinený kvetináč vytvorí rastlinkám ideálne prostredie, pretože prebytočná vlhkosť unikne jeho pórmi. Plastové kvetináče, v ktorých sa voda odparuje smerom nahor, sa hodia pre pažítku alebo petržlen, ktorým viac vyhovuje mokré prostredie.
Pestujeme bylinky v kuchyni – týchto 7 u vás nesmie chýbať

Vedeli ste, že... 

Pozor, niektoré bylinky by ste nemali dávať vzájomne do tesnej blízkosti, pretože sa neznášajú. Napríklad, ako ligurček a palina, zeler a šalvia, alebo rasca a koriander. Takisto by ste spolu v jednej nádobe nemali pestovať bylinky s rozličnými nárokmi na pôdu – kyslomilné a vápnomilné.

AKO NA PESTOVANIE BYLINIEK?

Väčšina byliniek patrí medzi nenáročné, takže ich pestovanie zvládne naozaj každý. Dajte si pozor len na to, ktoré bylinky majú rady slnko, tieň či polotieň a podľa toho ich rozmiestnite po kuchyni. Bylinky potrebujú pravidelnú zálievku a občasné hnojenie. Polievajte priamo pôdu, nie lístky. Dobrým indikátorom je bazalka, ktorá je citlivá na dostatok vody. Počas starostlivosti o ňu sa naučíte, koľko vody bylinky naozaj potrebujú. A keďže rastie rýchlo, v krátkom čase si odsledujete aj výsledky vašej práce.

VYHNITE SA NAJČASTEJŠÍM CHYBÁM


Pri oberaní byliniek uprednostnite mladé lístky, veľké listy v spodnej časti poháňajú celkový rast. Režte teda vždy nad spodnou dvojicou lístkov. Najefektívnejším spôsobom, ako bylinky oberať, je strihanie, zaobstarať si môžete dokonca špeciálne nožnice na bylinky. Jednou z chýb pri pestovaní byliniek je, keď ich necháte príliš bujno rásť až do kvetov. Rastlinka sa bude sústrediť na rozmnožovanie a o to chudobnejšie budú jej lístky.
Pestujeme bylinky v kuchyni – týchto 7 u vás nesmie chýbať

KTORÉ BYLINKY BY NEMALI CHÝBAŤ VO VAŠEJ KUCHYNI?

Bazalka

Jedna z najvďačnejších byliniek, vhodná hlavne pre začiatočníkov. Umiestnite ju na okno, kam dopadá svetlo aspoň šesť hodín denne, čím viac svetla príjme, tým bude mohutnejšia. Pozor však na priame slnko, to nemá rada. Bazalke vyhovuje vlhká pôda, nesmie však byť premočená, inak by jej začali hniť korienky.

Mäta

Na pestovanie v byte je ako stvorená. Doprajte jej dostatočne veľký črepník, rýchlo sa rozširuje a iným bylinkám by zaberala priestor. Vie prežiť aj nehostinné podmienky, nevadí teda, ak ju občas zabudnete poliať. Ak z nej často odoberáte lístky, mali by ste ju sem-tam pohnojiť. Pravidelne ju zastrihávajte, ťahá sa do výšky.

Medovka

Niektorí si ju zamieňajú s mätou, oproti nej však viac vonia a aj chutí po citrónoch. Medovka nie je náročná na starostlivosť, vyhovuje jej slnečné miesto s občasným tieňom. Prospieva jej pravidelné strihanie, ktoré aktivuje rast nových lístkov. Má hlboký koreňový systém, preto potrebuje vysoký kvetináč.

Pažítka

Pažítku môžete do kvetináča vysievať kedykoľvek počas roka. Uložte ju na parapet orientovaný na slnečnú stranu, pri nedostatku svetla začne pažítka žltnúť. Takto pestovaná bylinka potrebuje častejšiu zálievku, pretože rýchlo vysychá a má rada odstátu vodu. Hoci je trvalka, časom začne slabnúť, vyriešite to jednoducho výsevom novej pažítky.

Rozmarín

Rozmarín ako kríčkovitá bylina vynikne predovšetkým v samostatnom kvetináči. Je nenáročný na pestovanie v interiéri, treba ho však strihať, aby nezdrevnatel. Doprajte mu piesočnato-hlinitú pôdu s neutrálnym až alkalickým pH. V kuchyni ho môžete umiestniť aj na priame slnko, len pozor na prievan, neznáša ho.

Oregano

Jeho menej známy názov je pamajorán obyčajný. Ak mu chcete pripraviť vhodné podmienky na rast, umiestnite ho v kuchyni tam, kde bude mať dostatok slnečných lúčov, ale žiaden prievan – je to svetlomilná rastlinka. Oregano potrebuje širší a hlbší kvetináč. Inak je to nenáročná bylinka, ktorá znesie aj sucho. Zbierať môžete lístky na priamu spotrebu alebo ich usušiť a skladovať na tmavom mieste.

Koriander

Patrí medzi bylinky náročnejšie na pestovanie, pretože je náročný na dostatok vápnika, živín a pravidelný prísun vody. Najviac sa mu bude dariť v samozavlažovacej nádobe a pri pravidelnom prihnojovaní. Neodmysliteľne sa spája s ázijskou a mexickou kuchyňou, použiť môžete jeho listy aj semená.

Okrem týchto byliniek si v kuchyni môžete vypestovať aj ďalšie čerstvé koreniny ako tymian, šalviu, petržlen, estragón, saturejku, ligurček, žeruchu, levanduľu či citrónovú trávu.  

Pestujeme bylinky v kuchyni – týchto 7 u vás nesmie chýbať
Pestujeme bylinky v kuchyni – týchto 7 u vás nesmie chýbať
Pestujeme bylinky v kuchyni – týchto 7 u vás nesmie chýbať
Pestujeme bylinky v kuchyni – týchto 7 u vás nesmie chýbať

 

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Jednofarebný bytový textil má niekoľko výhod

Bytový textil dotvára interiér do dokonalosti. Jednofarebné textílie sa ľahšie kombinujú, no tu sa ich výhody rozhodne nekončia.

Ako sa starať o bytový textil

Bytové textílie sú lapačmi rôznych nečistôt a zápachu. Posteľná bielizeň, uteráky, deky, kuchynské utierky, závesy, koberce, dekoračné vankúše... Zoznam textilných p…