Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Veľké izbové rastliny, ktoré sa budú v dome dobre vynímať

Vel'ké izbové rastliny, ktoré sa budú u vás doma dobre vynímať

10. 02. 2022, SCONTO Nábytok
Veľké izbové rastliny ozvláštnia každú jednu domácnosť. Dobre poslúžia napríklad ako vyplnenie prázdnych rohov miestnosti a priestoru vdýchnu nový život a energiu. V článku vám prinášame zopár rád pri výbere, umiestnení či správnej starostlivosti a ponúkame aj tipy na konkrétne rastliny, ktoré si môžete zadovážiť na skrášlenie vášho interiéru.

Čo zvážiť pri výbere

Prvým krokom je výber rastliny, ktorú si prinesiete domov. Uistite sa, že rastlina, ktorú kupujete, môže žiť v podmienkach, ktoré máte vo vašej domácnosti. Do úvahy treba rozhodne vziať prístup k svetlu, teplotu či vlhkosť v miestnosti. Ak s vami žijú v domácnosti domáci miláčikovia, zistite si tiež, že rastlina, ktorú chcete zaobstarať, pre nich nie je jedovatá. Môžete ju síce postaviť na vysoký stojan na kvety, zvieratá sa k nim ale aj tak môžu dostať.

Ďalšou otázkou, ktorú by ste mali zvážiť, je, koľko času a pozornosti ste ochotní novej rastline venovať. Ak máte vzťah k pestovaniu a starostlivosti o kvety a dokážete sa im venovať pravidelne aj každý deň, môžete si trúfnuť aj na pestovanie náročnejších rastlín. Ak ste však zaneprázdnení, potom bude lepšie vybrať si takú, ktorá nevyžaduje až tak veľa pozornosti. Odporúčame nedávať rastliny na ťažko dostupné miesta, ako napríklad na knižnicu, kde na ne ľahko zabudnete.

Správne zalievanie izbových rastlín

Každá rastlina si vyžaduje iný systém zalievania, preto je nutné vopred zistiť, aké množstvo vody a v akých intervaloch obľubuje tá vaša. Zalievanie sa však vo všeobecnosti najlepšie vykonáva ráno. Základným pravidlom je riadiť sa tým, či je pôda suchá alebo je ešte stále vlhká. Ak je pôda príliš vlhká, môže spôsobiť hnilobu koreňov a ďalšie problémy. Množstvo vody potrebné pre rastlinu závisí aj od ročného obdobia. V lete budú vaše rastliny vzhľadom na horúci vzduch potrebovať pravidelnejšie polievanie než v zime.
 
Rastliny nikdy nezalievajte teplou vodou. Odporúča sa odložiť si vodu do fliaš a nechať ju pár dní odstáť. Takáto voda robí rastlinám lepšie a podporuje ich zdravý rast.

Pravidelne odstraňujte prach z rastlín

Takmer všetky izbové rastliny vyzerajú lepšie pri pravidelnom čistení. Na listoch sa hromadí prach, preto ich umyte vodou s izbovou teplotou alebo ich oprášte mäkkou kefou. Nielenže to zlepší vzhľad vašej rastliny, ale pomôže jej to aj absorbovať viac svetla. Máte doma alergika? O to starostlivejšie by ste sa mali o domácnosť starať. Prečítajte si naše rady o tom, ako sa zbaviť prachu v bytě.

Dávajte si pozor na škodcov

Ak si všimnete, že na niektorých listoch alebo stonkách sa robia fľaky, prípadne iné zvláštne tvary, odstrihnite ich, aby ste zabránili šíreniu choroby. Medzi bežné choroby izbových rastlín, na ktoré si treba dávať pozor, patrí napríklad múčnatka, ktorá vyzerá ako práškové biele škvrny na listoch. Niekedy sa na listoch tvoria aj hubové škvrny. Na ošetrenie rastlín vám môžu poslúžiť rôzne prípravky bežne dostupné v záhradníctvach či kvetinárstvach. Taktiež si dávajte pozor na hnilobu koreňov, ktorá je spôsobená nadmerným zalievaním, či na hmyz.

Tipy na obľúbené veľké kvety do obývačky

1. Strelícia kráľovská (Strelitzia reginae)

Strelícia kráľovská, inak nazývaná aj rajský vták, sa môže pochváliť ohromujúcimi veľkými tropickými listami. Vhodné pre tento kvet je miesto mimo vetracích otvorov a prievanu. Rastlina zároveň potrebuje veľa slnečného svetla, preto ju odporúčame umiestniť na jasné svetlo, najlepšie na južnú alebo západnú stranu. Strelícia si užíva vlhkú (nie však premočenú) pôdu. Snažte sa, aby pôda úplne nevyschla, ale zároveň sa vyhnite nadmernému zalievaniu.
 
Rastlinu pravidelne otáčajte, aby ste zaistili rovnomerný rast zo všetkých strán, a nebojte sa ostrihať zafarbené alebo polámané listy. Taktiež je dôležité často oprašovať jej listy, aby mohla efektívne fotosyntetizovať. Na prach použite rozprašovač a handričku z mikrovlákna na dôkladné utretie každého listu.

2. Figovník lýrovitolistý (Ficus lyrata)

Táto izbová rastlina stromového typu dorastá vo svojom prirodzenom prostredí do výšky viac ako 15 metrov a v interiéri do 3 metrov. Ak ju však nebudete pravidelne presádzať, môžete spomaliť či zastaviť jej rast. Každej miestnosti dodá tropický a svieži nádych. 

Pestovanie figovníka však nie je vhodné pre tých, ktorí uprednostňujú niečo jednoduchšie, pretože si vyžaduje pravidelnú a dlhodobú starostlivosť. Rastlina je citlivá na chlad a potrebuje tie správne podmienky, aby sa jej darilo. Vyberte si izbu, ktorá je veľká a svetlá, vyhnite sa však priamemu slnečnému žiareniu, ktoré môže jej listy spáliť. Umiestnite ju v blízkosti okna orientovaného na východ alebo na juh s jasným nepriamym svetlom. Dajte si pozor, aby ste ju nadmerne nepolievali.
Vhodnou izbovou alternatívou figovníka lýrovitolistého je figovník kaučukový (Ficus elastica) alebo aj figovník lesklý (Ficus benjamina).

3. Monstera skvelá (Monstera deliciosa)

Táto rastlina je okamžite rozpoznateľná vďaka svojim jedinečným tropickým listom. Monstera je nenáročná rastlina a vo všeobecnosti je bez škodcov, takže je vhodnou voľbou aj pre začiatočníkov.

Najlepšie sa jej darí na teplých miestach s nepriamym slnečným žiarením. Postačí jej normálna vlhkosť v miestnosti, ale uprednostňuje vlhké podmienky. Zvážte začlenenie jemnej hmly alebo zvlhčovača na zvýšenie úrovne vlhkosti v interiéri. Zalievajte ju cca každé 2 týždne, aby pôda medzi zalievaním vyschla. Počítajte s tým, že ju treba častejšie zalievať pri silnejšom svetle a, naopak, menej často pri slabšom.
Okrem vyššie zmienených rastlín existujú, samozrejme, aj mnohé ďalšie, ktoré si môžete zadovážiť. K obľúbeným patria napríklad:
  • juka obrovská (Yucca gigantea)
  • šeflera stromovitá (Schefflera arboricola)
  • difenbachia (Dieffenbachia)
  • Polyscias scutellaria
  • chamédorea úhľadná (Chamaedorea elegans)
Tip:

Ak uvážite, že veľké rastliny nie sú pre vašu domácnosť to pravé riešenie, vhodnou alternatívou môžu byť menšie rastliny umiestnené vo vysokých kvetináčoch či v
stojanoch na kvety. Obzvlášť štýlovo môžu pôsobiť najmä kompozície rastlín, resp. zostavy rastlín v stojanoch rozličnej výšky či dizajnu.
Izbové rastliny sú obľúbeným doplnkom domácnosti, pretože sa o ne dá pomerne jednoducho starať, poskytujú zdravotné benefity a rozžiaria každý interiér. Sú prírodnou dekoráciou, ktorá nikdy nevyjde z módy a hodí sa do akéhokoľvek štýlu bývania. Ak máte na ne dostatok miesta, neváhajte a určite si aspoň jednu rastlinu zadovážte. Pri správnej starostlivosti sa z nej budete tešiť dlhé roky.
Trápi vás doma vysoká vlhkosť? Prečítajte si, ktoré izbové rastliny dokážu vlhkosť pohltiť. S ich obstaraním získate nielen vítanú dekoráciu bytu, ale aj praktického pomocníka.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Nástenné dekorácie sa hodia do každej miestnosti

Dekorácie v byte sú ako módne doplnky, ktoré nielenže zrkadlia vašu osobnosť a vkus, ale aj podčiarkujú charakter bytu. Dnes sa pozrieme na závesné dekorácie, ktoré …

Ozvláštnite stôl jednoduchou a efektnou dekoráciou. Ako ju vyrobiť?

Príde návšteva alebo organizujete rodinný obed či večeru? Ozvláštnite si stôl originálnymi dekoráciami na utierky či ozdobné servítky a príbor. Tieto jednoduché dopl…