Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / S vlhkosťou v byte vám pomôžu tieto rastliny

Pleseň v byte? Rastliny pohlcujúce vlhkosť si s ňou poradí

16. 01. 2023, SCONTO Nábytok
Vysoká vlhkosť vzduchu v byte je problémom mnohých domácností. Príčiny môžu byť rôzne, medzi najčastejšie však patrí nedostatočné vetranie, bežné činnosti, ako sú varenie, sušenie bielizne, sprchovanie, ale aj rôzne stavebné nedostatky, prípadne rekonštrukčné práce spojené so schnutím materiálov. Obyčajne si zvýšenú vlhkosť všimneme na zarosených oknách alebo vlhkých stenách, kde sa začne tvoriť pleseň. Pýtate sa, ako sa jej zbaviť a čo pohlcuje vlhkosť v byte? Existujú viaceré možnosti. Jednou z nich je zadovážiť si izbové rastliny, ktoré milujú vlhkosť a pomáhajú ju teda regulovať.

Ako odmerať vlhkosť vzduchu v byte a aká má vlastne byť

Skôr ako sa dostaneme k tipom na izbové kvety, ktoré pomáhajú regulovať vlhkosť v byte, je dobré zopakovať si základné fakty. Optimálna vlhkosť vzduchu v byte sa pohybuje v zimnom období v rozmedzí 45 až 60 %, v letnom čase medzi 40 až 55 %. Odmeranie vlhkosti vzduchu v byte nie je nič zložité, stačí si zadovážiť vlhkomer, prípadne môže pomôcť aj interiérová meteostanica.
 
Hoci zvyčajne sa stretávame najmä so sťažnosťami na vysokú vlhkosť, treba povedať, že ani príliš suchý vzduch v byte nie je dobrý. Spôsobuje napríklad dráždivý kašeľ, škrabanie v hrdle, pálenie očí, poškodenie sliznice nosa, ochorenia dýchacích ciest, vysušovanie pokožky a iné zdravotné problémy. Okrem toho sa v suchom interiéri viac víri prach, čo nie je dobré pre astmatikov. Dajte si preto pozor, keď budete bojovať proti vysokej vlhkosti, aby ste sa nadmernou húževnatosťou nedostali z jedného problému do druhého. Ani príliš vlhký, ani príliš suchý vzduch totiž človeku neprospieva.

9 izbových rastlín, ktoré obľubujú vysokú vlhkosť vzduchu

Prirodzenou cestou, ako zlepšiť a skvalitniť ovzdušie v byte, je zadovážiť si izbové kvety ktoré pohlcuju vlhkost. Väčšie si nájdu svoje miesto na podlahe, menšie môžete umiestniť na stojany na kvety či do závesných držiakov a povytvárať z nich rôzne „zelené zákutia“. Ktoré rastliny si môžete zaobstarať do izieb s vyššou vlhkosťou?

PAPRAĎ

Paprade patria k nenáročným izbovým rastlinám, majú rady vlhkosť a nevyžadujú veľa svetla. Ideálne miesto pre papraď je práve vo vlhkých kútoch. V kúpeľni ju jednoducho postavíte na kúpeľňovú skrinku, v kuchyni na polici a lebo ju necháte pri oknách. Okrem vlhkosti vraj pohlcujú aj rôzne škodlivé látky, ako sú benzén či formaldehyd.

TILANDSIA

Medzi kvety pohlcujuce vlhkost patrí aj tilandsia. Táto exotická kráska nepoteší len vaše oči. Jej listy absorbujú vlhkosť priam ako špongia. Podobne ako papraď, aj tilandsia si užije prostredie v kúpeľni. Potrebuje však skutočne veľa svetla, preto do kúpeľní bez okien nie je vhodnou alternatívou.

BREČTAN

Brečtan je skôr exteriérová rastlina, ktorá zdobí vonkajšie steny. Hodí sa však aj do interiéru a môže sa spúšťať zo závesného kvetináča. Jeho listy pohlcujú vlhkosť, je preto vhodné umiestniť ho k stenám, kde vlhkosť stúpa vyššie. Brečtan má rád teplo a vďaka svojim úžasným vlastnostiam chráni pred vznikom plesní.

LOPATKOVEC

Lopatkovec je izbová rastlina s nádhernými kvetmi. Pôvodne pochádza z Kolumbie, aj preto je zvyknutý na teplo a vlhkosť. Lopatkovec absorbuje vodnú paru z ovzdušia, vďaka čomu je skvelým kvetom do kúpeľne alebo kuchyne. Má rád polotieň, nevyhovuje mu priame slnko a prievan. Okrem toho pohlcuje väčšinu znečisťujúcich látok vrátane tých, ktoré sa uvoľňujú z náterových látok na drevo.

CHAMÉDOREA

Chamédorea je exotická palma, ktorá je v slovenských interiéroch mimoriadne populárna. Na prežitie vlhkosť vyslovene potrebuje. Ak chcete, aby sa jej darilo, umiestnite ju do kúpeľne, kde si môže užívať vodnú paru. Odmení sa vám za to krásnymi listami aj bojom proti plesni.

DYPSIS

Ďalšia palma, ktorá vlhkosť vyslovene vyžaduje. Dypsis pochádza z Madagaskaru, nepotrebuje veľa svetla, má veľmi rád teplo a vlhkosť. Údajne z ovzdušia odbúrava aj formaldehyd.

FILODENDRON

Nemá rád priame slnečné svetlo a dobre znáša polotieň, preto je vhodný aj do tmavších rohov miestností. Patrí k nenáročným izbovým rastlinám. Väčšina druhov, ktoré sa pestujú v domácnostiach, patrí k popínavým a neznáša dobre teplotu pod 15 °C. Zvýšená vlhkosť vzduchu je pre ne životne dôležitá. Okrem toho filodendron pohlcuje toxické látky, čím prečisťuje a skvalitňuje ovzdušie.

ZELENEC

U nás sa v domácnostiach vyskytuje najmä zelenec chochlatý. Pôvod má v južnej Afrike, je nenáročný na pestovanie, má rád rozptýlené svetlo, no dobre zvláda aj polotieň. Vhodný je aj do závesných črepníkov. Nielenže mu prospieva zvýšená vlhkosť, ale aj čistí vzduch v miestnosti od toxických látok a choroboplodných zárodkov.

ORCHIDEA

Túto kvitnúcu nádheru netreba nikomu špeciálne predstavovať. Je ozdobou mnohých interiérov a pri dodržaní základných pravidiel pestovania je v podstate nenáročnou rastlinou. Má rada rozptýlené svetlo, dennú teplotu nad 20 °C a nočnú o niekoľko stupňov nižšiu. Mimoriadne jej vyhovuje vlhký vzduch, ideálne v rozmedzí 50 až 80 %.

Záverečné tipy, ako sa zbaviť vlhkosti v byte

  • Pravidelne každý deň vetrajte. V zime krátko, ale intenzívne, teda oknom dokorán. V lete možno vetrať po celý deň. Vhodné je vytvoriť v byte na niekoľko minút prievan.
  • Ak sa zdržujete doma celý deň, vetrajte tri až štyri razy za deň. Ak v domácnosti cez deň nie ste, vetrajte dvakrát – ráno a večer.
  • Vetranie je nevyhnutnosť hlavne v priestoroch, v ktorých vzniká vyššia vlhkosť, teda v kuchynikúpeľni, prípadne v miestnosti, v ktorej sušíte bielizeň.
  • Tam, kde nie je možné zabezpečiť dostatočné vetranie, je dobré používať odvlhčovač vzduchu.
  • Ak sa nemôžete vyhnúť sušeniu bielizne v priestoroch bytu (a nepoužívate sušičku), potom by mala byť práčkou odstredená čo najviac. Určite ju nesušte na radiátoroch – nielenže sa tak vlhkosť vzduchu môže skokovo zvýšiť až o 30 %, ale navyše tým aj znižujete výkon radiátora (preukázalo sa, že ak ho zakryjete do polovice vlhkou textíliou, jeho výkon môže poklesnúť až o 50 %).
  • Pri varení poctivo používajte digestor, pri sprchovaní zas ventilátor. Vyvarujte sa zbytočne dlhého sprchovania.
  • Počas vykurovacej sezóny dbajte o to, aby rozdiel medzi dennými a nočnými teplotami v byte nebol väčší ako 5 °C. Pamätajte, že čím menej budete kúriť, tým bude teplota v byte nižšia a vlhkosť vyššia.
  • Nábytok neumiestňujte tesne k obvodovým stenám, ale s miernym odstupom, aby ste zabezpečili prúdenie vzduchu.
Zapáčili sa vám kvety v byte? Interiér dokážu krásne zútulniť a ako ste si teraz prečítali, sú aj praktickým pomocníkom s bojom proti vlhkosti. V kuchyni sa vám budú hodiť aj čerstvé bylinky. V našom článku o tom, ako pestovať bylinky doma, zistíte, čo robiť, aby sa im darilo.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Koberec do kuchyne: čo sú plusy a mínusy tejto voľby

Otázka koberca do kuchyne rozdeľuje spoločnosť na dva tábory. Jeden naň nedá dopustiť, druhý by si nedal koberec do kuchyne za žiadnu cenu. Aby sme vám pomohli so sp…

Ako si poradiť so strašidlom? Vyžeňte detský strach z izby

Detská izba má veľký vplyv na pohodu a vývoj dieťaťa. Mala by pôsobiť príjemne, hravo a bezpečne. Pri zariaďovaní však treba zohľadniť aj fakt, že najmenší od narode…