Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Ako využiť rohy izieb?

Ako využiť rohy izieb?

07. 06. 2021, SCONTO Nábytok
Rozmiestniť základné kusy nábytku v miestnosti je obyčajne jednoduché. To, čo nás vie potrápiť, sú kúty zívajúce prázdnotou. Poradíme vám, ako ich zariadiť, a to v ktorejkoľvek časti interiéru.
Riešenie stiesneného priestoru v pravom uhle závisí ako od jeho veľkosti, tak aj od svetelných podmienok. Svetlým rohom pristanú napríklad kvety, tmavým zase svietidlá. Umiestniť v nich však možno všeličo, treba si len premyslieť, či ich chceme využiť prakticky alebo majú mať skôr dekoračný charakter.

Najjednoduchšia voľba

Ak nemáte fantáziu, najlepšou cestou je inšpirovať sa nábytkom s prívlastkom rohový. Takéto kúsky sú navrhnuté tak, aby vyplnili priestor na spojnici dvoch stien, vďaka čomu jednoducho a elegantne vyriešite problém, ako využiť roh. V súčasnosti napríklad mnohí ľudia hľadajú priestor na príležitostný home office – kút v obývačke zvykne byť ideálnym miestom na malú domácu kanceláriu a umiestnenie rohového nábytku, ako sú písacie stoly.

Správy a seriály do kúta!

Nekonvenčným riešením je aj televízia umiestnená v rohu izby. Dnes už mnohí ľudia nepovažujú obrazovku za ústredný prvok obývačky, preto preň hľadajú iné – nenápadnejšie – miesto. Nevyužitý kút si pritom pýta svoje uplatnenie. Pokiaľ je roh dostatočne veľký, na vytvorenie televíznej zostavy môžete využiť aj kratší stolík či komodu postavené v rohu diagonálne. Pomôcť vám však môže aj špeciálny rohový stolík pod televízor, ktorý môže byť šikovne doplnený o úložné priestory.
Náš tip
Ak potrebujete ťažisko pozornosti sústrediť na hornú časť miestnosti, môžete na stene vytvoriť skupinu rôznorodých obrazov v rámoch. Použiť môžete aj prázdne rámiky či závesné zrkadlá a vytvárať tak na pohľad zaujímavé kompozície.

Výstavná skriňa vašich radostí

V kútoch sa perfektne uplatní aj rohová šatníková skriňa či rohový úložný regál. Ak je väčšina úložných priestorov v obývačke, spálni či detskej izbe uzatvorená, urobte si z rohu „výstavnú skriňu“ svojich najcennejších pokladov, napríklad kníh, fotografií alebo zberateľských kúskov. Takto môžete nevyužívaný kút premeniť na pôsobivú časť miestnosti. Pomôže vám pri tom množstvo originálne riešených rohových knižníc či policových systémov, ktoré nájdete v ponuke nábytkového sortimentu.
Regál Corner Shelf a rohový regál Zena. Zdroj: Sconto
Náš tip
Police v rovnakom farebnom odtieni ako stena, napríklad v bielej, zaniknú na pozadí a do popredia sa tak dostanú vystavované predmety.

Roh – priestor na kreativitu

Ak nemáte chuť montovať na stenu police a regály, môžete ísť na to netradične. Do rohu môžete umiestniť originálny prvok, ktorý by tam nikto nečakal – trebárs maliarsky stojan, na ktorom bude namiesto prázdneho plátna váš obľúbený obraz alebo veľkoformátová fotografia. Pomerne obľúbeným prvkom je aj jednoduchý rebrík, prípadne regál v takejto podobe. Skvelé využitie nájde v obývačke, ale aj v rohu spálne či kúpeľne.
Náš tip
Do rohu môžete postaviť i veľké zrkadlo či stojanovú šperkovnicu so zrkadlom. Zrkadlo opticky zväčšuje priestor, presvetľuje ho a prirodzene priťahuje pozornosť.

Rozžiarte ho

Kútu môže dodať šmrnc aj štýlové svietidlo. Najlepšie bude, ak zvolíte vysokú, samostatne stojacu lampu s nevšedným tienidlom, ktorá vzbudí pozornosť a zároveň vytvorí príjemné doplnkové osvetlenie. Ak chcete, aby vám slúžila ako pomocný zdroj svetla, vyberte si tienidlo s možnosťou natáčania na rôzne strany, prípadne model so stmievateľnými žiarovkami, vďaka ktorým budete môcť meniť intenzitu, prípadne aj farbu svetla. Lampy navyše dokážu „sfunkčniť“ aj menej prístupné kúty, napríklad za sedačkou.

Kú(š)tik zelene

Ak máte dostatok prirodzeného svetla v rohovej časti interiéru, môžete tu pokojne dopriať veľkorysý priestor rastlinám. Čím viac svetla sa do miestnosti dostáva a čím väčšie okná máte k dispozícii, tým výraznejšiu a „bujnejšiu“ zeleň si môžete dovoliť. Dobre osvetlený kút je ideálny pre palmy, veľké monstery, črepníkové olivovníky či ďalšie vysoké exotické rastliny.
Tip pre vás
Efektne môžu v kútoch vyzerať aj menšie rastliny. Stačí zvoliť zaujímavý vysoký črepník, stojan na kvety, prípadne ako podstavec možno použiť nejaký stolík.

Odkladacie zátišie

V rohu sa bude dobre vynímať aj zostava príručných stolíkov v rôznej veľkosti, farebnej úprave či dizajne. Môžete si tu vytvoriť napríklad imitáciu „kozuba“ – postavte do kúta okrasný konferenčný stolík, položte naň zrkadlový podnos a porozkladajte sviečky. Prípadne na stolíky môžete vystaviť dekorácie ako sošky, vázy alebo i knihy, či fotografie v rámoch. Pekná stolová lampa sa na stolíku môže tiež pekne vynímať. Roh je dobrým miestom aj na vytvorenie barového kútika. Stačí, keď stolík alebo príručný vozík zaplníte fľašami, napríklad vyberanými destilátmi a likérmi. (To, samozrejme, neplatí pre domácnosti s deťmi, kde by mal byť alkohol situovaný mimo ich dosahu.) Namiesto stolíka možno použiť ako stojany i barové stoly a stoličky.

Priestor pre seba

Ak si chcete v interiéri zriadiť nerušené príjemné miesto na relax, nenápadný kút je na to ako stvorený. Stačí sem umiestniť ležadlo, kreslo s taburetom alebo menšie štýlové kresielko, na ktorom sa cítite maximálne pohodlne. Ak chcete viac súkromia, pristavte ku kreslu mobilný paraván, ktorý môžete ľubovoľne presúvať. Prípadne sem umiestnite závesné kreslo z makramé alebo konštrukciu, aká sa bežne využíva v záhrade. Takto si v rohu vytvoríte tichý a moderný relaxačný kokón.
V obývačke, spálni alebo aj v iných miestnostiach možno rohy využiť aj ako relaxačný kútik. Zdroj: Höffner a Sconto/kreslo Tristan 2
Ako ste sa mohli presvedčiť, roh miestnosti nemusí byť až taký nudný a ťažko využiteľný, ako sa na prvý pohľad zdá. Stačí byť trochu kreatívny a stane sa dobre a pekne využitým miestom. Rôzne nábytkové kusy a dekorácie ponúkajú ozaj veľa možností, ako zariadiť aj túto časť interiéru.
Inšpirovať sa tiež môžete v článku o rohových skriniach, kde nájdete rôzne typy maximálneho využitia rohového úložného priestoru.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Poznáte najnovšie trendy v interiérovom osvetlení?

Svietidlá v interiéri sú nielen funkčným prvkom, ale svojimi tvarmi, veľkosťou a farbou sa podieľajú aj na celkovom vzhľade miestnosti a pomáhajú vytvoriť jej atmosf…

Žltá sedačka prežiari interiér. Prečo sa táto farba hodí do obývačky?

Žltá farba väčšinou nie je prvým odtieňom, ktorý zvažujeme pri výbere sedačky. A je to škoda. Obývačku totiž dokáže presvetliť a rozžiariť. Ak práve uvažujete o kúpe…