Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Prázdne kúty vyrieši rohová skriňa

Prázdne kúty vyrieši rohová skriňa

21. 06. 2021, SCONTO Nábytok
Rohové skrine patria k praktickým kusom nábytku, pretože vytvárajú úložné kapacity na hluchých a zvyčajne ťažko využiteľných miestach, ako sú kúty či problematické výklenky.
Hoci rohové skrine patria skôr k atypickému nábytku, sú dostupné aj ako súčasť sektorových zostáv, takže ich nie je potrebné zakaždým vyrábať na mieru. Takéto skrine majú veľkú výhodu v tom, že ich veľmi ľahko zmontujete, ale tiež skombinujete s ďalším zariadením interiéru. V prípade, že sa predávajú v rámci skriňových programov, umožňujú nadviazať na ďalšie skrine klasického tvaru z rovnakej línie. Rohový modul tu funguje ako príjemný spájací prvok, ktorý dá celej zostave elegantný charakter.
Dobrá rada
Ak túžite po šatníkovej zostave v tvare písmena L, kombinujte výlučne rohové skrine kompatibilné s prvkami príslušného nábytkového programu. Inak by ste mohli natrafiť na problémy s napojením jednotlivých skríň alebo na ťažkosti s komfortným otváraním dvierok.

Sám vojak v poli

K najjednoduchším modelom patria samostatne stojace rohové skrine, ktoré majú trojuholníkový pôdorys. Môžete ich umiestniť ako solitérny kúsok do prázdneho rohu v menších priestoroch alebo do výklenku, napríklad v predsieni alebo menšej detskej izbe. Rohové skrine do chodby nezaberú veľa miesta a poskytnú vám miesto na topánky, vetrovky, kabáty či rôzne doplnky, ako klobúky, čapice a dáždniky. V ponuke sú dokonca aj minimalistické rohové skrine so šírkou okolo 50 – 60 cm, ktoré zvyčajne obsahujú iba police.
Náš tip
Aj rohová skrinka, ktorá funguje ako samostatný diel, môže byť riešená v tvare písmena L. Ak má navyše dvierka skombinované so zrkadlom, nudný roh sa razom zmení na pútavý dizajnový a zároveň praktický kútik.

„Izba“ v izbe

Rohové skrine môžu byť riešené aj ako náročnejší a multifunkčný nábytkový prvok pripomínajúci „walk-in“ šatník, do ktorého sa dá vstúpiť ako do samostatnej miestnosti, resp. vstavaného šatníka. Zvyčajne majú väčšiu šírku (napríklad 120 – 130 cm), takže v interiéri síce zaberajú viac miesta, no na druhej strane používateľovi poskytujú bohato riešené úložné priestory. Prístup do takejto skrine obvykle zabezpečujú len jedny dvierka umiestnené tak, aby ste k zvyšným „stenám“ šatníka mohli bez problémov prisunúť nábytok.
Náš tip
Ak si vyberáte rohovú šatníkovú skriňu v štýle walk-in, vopred si overte, či výrobca umožňuje dodanie modelu s dvierkami vpravo aj vľavo.
Niektoré rohové šatníkové skrine dokonca ponúkajú vstavaný policový systém aj z vonkajšej strany, takže získate doplnkové úložné priestory a pritom nemusíte riešiť ďalšie kusy nábytku. Otvorené či uzatvárateľné police, prípadne zásuvky sa dajú využiť na knihy, fotografie či rôzne cennosti. Samotné dvierka môžu byť priznané odlišnou povrchovou úpravou. Takéto modely veľmi dobre poslúžia ako rohová skriňa do detskej izby alebo menšej spálne spojenej s pracovňou.
Náš tip
Ak plánujete zakúpiť väčšiu rohovú skriňu v štýle vstavaného šatníka, skúste sa poradiť aj o možnostiach vnútorného osvetlenia.

Skladačka do malých interiérov

Rohové korpusy umožňujú v rámci nábytkových programov vytvárať aj plynulé napojenie s ďalším nábytkom. Okrem klasických šatníkových skríň môžete vytvoriť zostavu v tvare písmena L spolu s posteľou a prislúchajúcou skriňovou nadstavbou. Takýmto spôsobom sa dá bravúrne vyriešiť nedostatok úložných priestorov v malých miestnostiach.
Rohová šatníková skriňa Aulin ako súčasť rovnomenného nábytkového programu. Zdroj: Sconto

Zvoľte vyhovujúce vnútorné riešenie

Rohové modely ponúkajú rôznorodú organizáciu vnútorných priestorov. Zvyčajne máte k dispozícii kombináciu závesných tyčí a policových systémov, ktoré bývajú usporiadané do tvaru písmena L. Police môžu byť umiestnené iba na jednej strane, prípadne po obidvoch bokoch. Ak radšej oblečenie vešiate, hľadajte kúsky s dvoma či viacerými šatníkovými tyčami. Pri výbere skrine si takisto dobre preverte, či poskytuje dobrý prístup aj do najhlbších častí skrine a vyberanie vecí vám nebude robiť problémy.
Vnútorné usporiadanie rohovej skrine Novi a Yoop. Zdroj: Sconto

Detaily, ktoré rozhodnú

Pri výbere rohovej skrine je dobré zvážiť aj typ otvárania dvierok. Takéto modely majú obyčajne jedny otočné alebo dvojicu otočných dvierok. Pri väčších, resp. hlbších modeloch rohových šatníkov sú práve otočné dvierka praktické, keďže umožňujú otvoriť úložný priestor dokorán a dostať sa tak bez problémov ku všetkým veciam.
Náš tip
Rohové riešenie vyznie nenápadnejšie a elegantnejšie s modelom dvierok bez priznanej úchytky – bezrúčkové otváranie je praktické najmä v detských izbách, kde zvyšuje bezpečnosť najmenších pri hre.
Príjemným prvkom rohových skríň do spálne môžu byť aj dvierka so zrkadlom, ktoré odľahčia masívny výraz celej šatníkovej zostavy v tvare písmena L. Môžete ich dokonca skombinovať s ďalšími dielmi skriňovej zostavy, na ktorých sa tento reflexný prvok bude opakovať. Opticky tak vznikne dojem väčšieho a vzdušnejšieho priestoru.
Ak si teda plánujete zaobstarať rohovú šatníkovú skriňu, prípadne šatníkovú zostavu s rohovým prvkom, najprv zvážte všetky možnosti, ktoré vám výrobca nábytku ponúka. Hoci takýto kúsok bude „zastrčený“ kdesi v rohu, môže vám slúžiť rovnako spoľahlivo ako iný nábytok s úložným priestorom.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Poznáte najnovšie trendy v interiérovom osvetlení?

Svietidlá v interiéri sú nielen funkčným prvkom, ale svojimi tvarmi, veľkosťou a farbou sa podieľajú aj na celkovom vzhľade miestnosti a pomáhajú vytvoriť jej atmosf…

Žltá sedačka prežiari interiér. Prečo sa táto farba hodí do obývačky?

Žltá farba väčšinou nie je prvým odtieňom, ktorý zvažujeme pri výbere sedačky. A je to škoda. Obývačku totiž dokáže presvetliť a rozžiariť. Ak práve uvažujete o kúpe…