Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / Zatočte s prachom v byte

Vel'a prachu v bytě? Poradíme vám, ako sa ho zbaviť

14. 03. 2021, SCONTO Nábytok
Čo je to vlastne prach a kde sa vo vašom byte berie? Prach nám robí spoločnosť už od nepamäti – nachádza sa v exteriéri, vnútri našich budov, ale dokonca aj vo vesmíre. Zlou správou je, že prachu sa nedá zbaviť nadobro, jednoducho sa s ním treba naučiť žiť. Poradíme vám, ako sa ho efektívne pravidelne zbavovať a čo pomôže tomu, aby ho u vás doma bolo menej.
Prach predstavuje zhluk veľmi drobných častíc vo veľkosti menej ako 500 mikrometrov. Veľká časť prachu, ktorý prúdi atmosférou, pochádza najmä z pôdy, púštneho piesku, zo sopečných erupcií, ale aj zo znečistenia, ktoré má na svedomí človek. V kvitnúcom období býva jeho súčasťou aj peľ.
Vedeli ste, že...?
Aj u vás doma možno máte kozmický prach. Ročne totiž v našej atmosfére skončí až 40-tisíc ton vesmírnych čiastočiek. Z toho vyplýva, že približne každý štvorcový meter na Zemi obsahuje jedno zrnko medziplanetárnej hmoty.

Ako vzniká prach v domácnosti?

Veľká časť prachu v interiéri pozostáva najmä zo šupiniek, resp. zvyškov kožných buniek, keďže ľudská pokožka sa každý mesiac kompletne obnovuje. Do tejto zmesi sa zamiešava aj prach zvonku, ale takisto vlasy, chlpy domácich maznáčikov, rozličné vlákna, napríklad papierové alebo textilné, ale aj plesne, baktérie a roztoče, ktoré potom voľne víria vzduchom. Práve roztoče a plesne si v prachu doslova hovejú, táto organická hmota totiž predstavuje ich hlavnú obživu.

Môže prach škodiť?

Ak náš imunitný systém funguje správne, za bežných okolností nám prachové častice nespôsobia žiadne problémy. U niektorých ľudí, ako sú alergici, však môžu vyvolať nežiaduce reakcie, ktoré si vyžadujú liečenie a ešte dôslednejšie dodržiavanie hygieny v domácnosti. Nadmerné množstvá prachu však môžu spôsobiť ťažkosti aj zdravému človeku práve vzhľadom na spomenuté mikróby. Ako teda množstvo prachu v byte či kancelárii obmedziť?

Upratovanie – alfa a omega boja proti prachu

Poriadok treba robiť pravidelne a, samozrejme, dôkladne. Prachu sa treba zbaviť minimálne raz za týždeň. Začínať by ste mali najväčšími plochami podlahami a kobercami, ktoré je najlepšie prejsť vysávačom alebo zvlhčeným mopom. Až následne môžete poutierať prach z nábytku. V prípade vysávača je dobré zvoliť robotický model, ktorý minimálne víri prach, alebo vysávač s filtrom zo skleneného mikrovlákna (označovaný ako HEPA), ktorý zachytí aj najmenšie častice nečistôt, ako peľ, výkaly roztočov či cigaretový dym. Niektoré vysávače majú nadstavce, pomocou ktorých môžete povysávať aj čalúnený nábytok, závesy či police.

Pri odstraňovaní prachu z nábytku si pomôžte buď utierkou z mikrovlákna, ktorá je antistatická, alebo vlhčenou handrou, ktorá ľahšie naviaže prachové častice, a tak vás zbaví nečistôt až o 90 % účinnejšie.

Niekoľko rád pri utieraní prachu

  • Skontrolujte aj všetky menej dostupné alebo opomínané miesta, ako sú kúty, podlahové lišty, vypínače, zásuvky a parapety. Aspoň raz za čas pretrite aj horné dosky skríň a skriniek, ktoré nemáte na očiach, no prach sa na nich hromadí vo veľkých vrstvách.
  • Ošetrenie od prachu si zaslúžia aj lampy, lustre či spotrebná elektronika, najmä televízory, rádiá a počítače.
  • Pravidelne utierajte aj interiérové žalúzie a radiátory, na ktoré takisto výrazne sadá prach. V prípade väčšieho znečistenia môžete použiť aj parný čistič.
  • Osvieženie v podobe vodnej sprchy (z rozstrekovača) alebo vlhkej hubky doprajte aj svojim rastlinkám, prípadne si zaobstarajte kvety, ktoré dokážu čistiť vzduch, napríklad alou pravú či dracénu, prezývanú svokrin jazyk.
  • Nábytok z masívu a vzácne starožitné kúsky čistite radšej prostriedkom na ošetrovanie drevených povrchov, voda by ich mohla poškodiť.

Nábytkový program Guru
Nábytok z masívu je vhodné zbavovať prachu prostriedkom na ošetrovanie dreva. Zdroj: Sconto/nábytkový program Guru

Vlhkosť verzus vetranie

V zásade platí, že vetranie je dôležité na zachovanie čerstvého čistého vzduchu v interiéri. Na druhej strane neustálym otváraním okien, a to najmä pri krížovom vetraní, sa môže dovnútra dostať viac prachu zvonku. Správne by ste preto mali vetrať nárazovo, a teda radšej s oknami otvorenými dokorán v kratších intervaloch, najlepšie pri bezvetrí alebo po daždi. Ideálnym riešením je automatický vetrací systém.

Čistička vzduchu plní aj funkciu pohlcovača prachu

Šíreniu prachu zamedzuje aj správna vlhkosť v interiéri, ktorá by mala byť minimálne 40 %. Ak vás trápi suchý vzduch v domácnosti, k čomu často dochádza v zimných mesiacoch počas vykurovacej sezóny, môžete si pomôcť zvlhčovačom. O lepšiu kvalitu vzduchu sa postará aj čistič vzduchu, ktorý prefiltruje všetky nečistoty v interiéri vrátane prachu. A keďže reč je o filtroch, pamätajte aj na pravidelnú výmenu filtrov vo vysávači, v digestore či ďalších zariadeniach, ktoré ich využívajú.

Zbavte sa lapačov prachu

Nábytok a dekorácie, predovšetkým textilné, dokážu nádherne zútulniť interiér, ale aj táto minca má dve strany. Čím viac nábytku, kobercov a textilných doplnkov vlastníte, tým viac prachu sa vám v interiéri usadzuje. Snažte sa preto zariaďovať svoj priestor nielen pekne, ale aj zmysluplne a zbytočne ho neprepchávajte.
 
Uprednostňujte napríklad uzatvorené police a vitríny, v ktorých sa lepšie schovajú všetky drobnosti aj knihy, textilné čalúnenie môžete vymeniť za kožené alebo koženkové poťahy, na ktorých sa nezachytáva toľko prachu. Dobre si rozmyslite i použitie kobercovzávesov. Skúste si vyberať také podlahové textílie, ktoré sa ľahko vysávajú a dobre udržiavajú. Rohože, malé koberce a behúne sa dajú jednoducho vyprášiť vonku. V prípade záclon je dôležité, aby ste ich mohli jednoducho oprať v práčke, prípadne ich častejšie meňte. Minimálne dvakrát mesačne by ste mali prezliecť posteľnú bielizeň a nezabúdajte ani na dekoračné vankúšiky, prikrývky a deky.
Vedeli ste, že...?
K nahromadeniu prachu prispieva aj zlá organizácia šatníka. I do políc vnútri šatníkovej skrine sa totiž postupne dostane prach, pretože ju dennodenne otvárame. Ideálne je, ak máte oblečenie rozdelené podľa sezón, pričom v policiach a na vešiakoch skladujete iba aktuálnu garderóbu, zatiaľ čo ostatné veci prečkajú sezónu v škatuliach a vo vákuových obaloch.

Šatníková skriňa Denton

Prach a štvornohí chlpáči

Malou bodkou na záver je starostlivosť o domácich miláčikov. Už vieme, že značnú časť prachu tvoria odumreté ľudské bunky, drobnučké zvyšky pokožky a vlasy. Zvieratká, samozrejme, tiež prispievajú svojou troškou do mlyna. V ich srsti sa počas prechádzky či šantenia v záhrade zachytí množstvo prachu, špiny aj peľu, preto je dôležité dopriať im pravidelnú očistu, minimálne po každom návrate zvonku umyť a poutierať labky a aj ich pravidelne sprchovať, česať a strihať.

Zatočiť s prachom nie je zložité – vyžaduje si to len dôsledné upratovanie a železnú pravidelnosť, čo by pre každého z nás malo byť samozrejmosťou. Ak neznášate vyčerpávajúce nárazové upratovanie, rozdeľte si konkrétne činnosti alebo miestnosti na jednotlivé dni v týždni.

Priali by ste mať lepšie zorganizovanú starosť o domácnosť? Prečítajte si naše rady na upratovanie domácnosti, vďaka ktorým zistíte, že sa to dá dobre zvládnuť.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Regál do domácnosti: funkčný doplnok, ktorý poslúži v každej miestnosti

Regál patrí k multifunkčným kusom nábytku. Existuje v najrozmanitejších podobách, takže ho možno využiť v malých aj veľkých priestoroch, a to v interiéroch každého š…

Ako skladovať chlieb a pečivo: ideálny je chlebník, ale…

Chlieb ani iné druhy pečiva nepatria do chladničky alebo nepriedušného plastového vrecka. Nemali by ste ich nechávať voľne položené vonku ani v chlebníku. Ako teda s…