Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / Ako udržovať domácnosť čistú a nestrácať zbytočne veľa času

Ako udržovať domácnosť čistú a nestrácať zbytočne veľa času

20. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Upratovanie je bežnou súčasťou života, ale aj veľkým žrútom času. Náš rýchlokurz upratovania sa vám zíde počas každodennej pravidelnej údržby aj pred nečakanou návštevou. S týmito štyrmi tipmi bude vaša domácnosť vyzerať stále čistá.

PLÁNUJTE

Každý deň si vyčleňte čas na jednu aktivitu, ktorej sa budete venovať dôkladne a hĺbkovo. Jeden deň vyperte bielizeň, druhý sa venujte utieraniu prachu v celej domácnosti, nasledujúci umyte všetky podlahy, ďalší si vyhraďte na čistenie sanity... Vyhnete sa tak veľkému čisteniu počas víkendov, ktoré vie zabrať celé hodiny. Svoje upratovanie si môžete aj dopredu naplánovať podľa toho, aké budú vaše ostatné aktivity počas dňa. Samozrejme, existujú činnosti, ktorým sa treba venovať na dennej báze, či už je to umývanie riadu, alebo vysávanie, najmä ak máte malé deti alebo zvieratká v domácnosti.
Ako udržovať domácnosť čistú a nestrácať zbytočne veľa času
Plánovanie pomôže aj vtedy, ak je vo vás ešte stále zakorenená povinnosť tradičného veľkého jarného či predsviatočného upratovania. Tento zvyk pre mnohých znamená stres, ktorému je ľahké vyhnúť sa, ak domácnosť udržiavame čistú priebežne a jednotlivé, najmä náročnejšie aktivity, ako napríklad tepovanie kobercov, sedačky či umývanie okien, robíme postupne, nie nárazovo pred sviatkami.

PRIJMITE POMOCNÚ RUKU

Starostlivosť o domácnosť vie zabrať veľa času, najmä ak leží na pleciach jedinej osoby. Zapojte do domácich prác aj ostatných členov rodiny. Časy, keď sa o domácnosť starali výhradne ženy a muži ju len zabezpečovali finančne, sú dávno preč. Menej náročné úlohy ako vynesenie smetí alebo utretie prachu zvládnu aj deti. Podľa výskumov na Kalifornskej univerzite im tým dokonca pomôžete – deti, ktoré častejšie pomáhali v domácnosti, sa považovali za šťastnejšie v porovnaní s rovesníkmi. Ak deti alebo partnera nemáte, nehanbite sa najať si na upratovanie platenú výpomoc. Nemusíte jej pritom zveriť všetko – niekedy pomôže už len to, že sa zbavíte jednej náročnejšej činnosti, akou je napríklad umývanie okien.
Ako udržovať domácnosť čistú a nestrácať zbytočne veľa času

NESTRÁCAJTE ČAS

Rýchle upratovanie má jednoduché pravidlo: nepriateľom poriadku sú predmety, ktoré nie sú na svojom mieste alebo sú len tak voľne položené a všetkým na očiach – napríklad časopisy na stole, riady a hrnce v kuchyni, hračky porozhadzované po izbe či oblečenie prehodené cez kreslo a stoličku. Vezmite si kôš na bielizeň (alebo inú veľkú nádobu, ktorá sa dobre nosí) a vložte doň všetko, čo nie je na svojom mieste. Po rýchlom prejdení domácnosti predmety dajte na svoje miesto alebo ich úplne odpracte (napríklad staré noviny). Už len týmto jednoduchým krokom vnesiete do domácnosti dojem usporiadanosti a poriadku.

Myslite i na to, že o čas zvyčajne prichádzame aj oneskoreným riešením vecí. Ak sa vám napríklad podarí na sedačku vyliať víno, okamžitým zásahom ho odstránite s najväčšou pravdepodobnosťou poľahky za pár minút. Ak sa však rozhodnete nechať to tak a vyčistiť sedačku na druhý deň, čisteniu čalúnenia so „zažratým“ a zaschnutým vínom budete musieť určite venovať podstatne viac času.

Ako udržovať domácnosť čistú a nestrácať zbytočne veľa času

BUĎTE MODERNÍ

Technológie zmenili naše životy vo všetkých oblastiach. Podľa prieskumu Currys PC World sa dnes vďaka nim venujeme domácim prácam počas celého týždňa až o 55 hodín menej v porovnaní s 50. rokmi 20. storočia. Umývačky, práčky, sušičky sa stali bežnou súčasťou domácností. Život však vedia zjednodušiť aj robotické vysávače a mopy, ktoré udržia domácnosť čistú, kým ste v práci alebo mimo domu. Zdatne im sekundujú parné čističe a robotické čističe okien, ktoré šetria čas a posúvajú upratovanie na novú úroveň. Nebojte sa technológií a ušetrený čas radšej venujte spoločným chvíľam s rodinou a priateľmi.
Ako udržovať domácnosť čistú a nestrácať zbytočne veľa času

 
 

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Svetloplachý hmyz milujúci vlhké prostredie? To je švehla

Švehla nehryzie a nie je pre človeka nebezpečná. Je však signálom, že máte doma vyššiu vlhkosť. A vlhkosť ide ruka v ruke s tvorbou plesní, čo znamená ohrozenie vášh…

Ako usušiť kvety a naaranžovať ich do kytíc?

Kvety sú dekorácia, ktorá si nájde miesto v každej domácnosti. Ich krásu si môžete užívať celoročne, stačí sa naučiť, ako kvety správne sušiť a aranžovať do vázy. Mô…