Nie je to žiadna hračka, keď do domu pribudne mačka

Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / Nie je to žiadna hračka, keď do domu pribudne mačka
Publikováno: 21. 05. 2020
Mačka vám ako domáci maznáčik prinesie veľa radosti, rozptýlenia a zábavy. Musíte však počítať s tým, že mačka je svojím vlastným pánom! Pokiaľ si teda plánujete zaobstarať mačku, bolo by vhodné vybaviť byt vecami, ktoré jej budú slúžiť na odpočinok aj na hranie. Jedine tak docielite, že si nebude brúsiť pazúriky o nohy stola alebo len tak z nudy nerozhryzie poťah na gauči.
Nebojte sa, mačacie preliezačky môžu skvele dopĺňať interiér! Ak už teraz máte strach, že to u vás doma bude vyzerať ako v pavilóne divokých šeliem, prečítajte si náš článok – určite v ňom nájdete zaujímavé tipy.

NECHAJTE ICH ŠPLHAŤ SA!

Pohyb je nesmierne dôležitý pre dobrú kondíciu a zdravie vášho štvornohého miláčika. Obzvlášť, ak mačka žije len v byte, bolo by vhodné zabezpečiť jej dostatok pohybu. Jednou z možností, ako jej obohatiť aktívny život, je zadovážiť či vyrobiť pre ňu mačací strom či vežu. Na to sa hodia trámiky aj tyče obmotané špagátom, ktoré môžu zároveň slúžiť ako škrabadlá. Šplhadlá vám dajú možnosť kreatívne využiť priestor pri strope – môžete k tyči dokonca prirobiť poschodia alebo plošinky, ktoré umožnia mačke odpočívať vo výške, odkiaľ na vás dobre vidí. Ak do toho chcete ísť naozaj naplno, môžete urobiť hotové lanové centrum pomocou hojdačiek, tunelov a domčekov.
Nie je to žiadna hračka, keď do domu pribudne mačka

ODPOČINOK JE ROVNAKO DÔLEŽITÝ AKO POHYB

Mačka prespí veľkú časť dňa, preto je dobré predostrieť jej možnosti, kde môže túto bohumilú činnosť vykonávať. S pelechom na zemi však určite nepočítajte. Mačka miluje malé uzavreté priestory, preto určite neoľutujete, ak jej zaobstaráte domček či prístrešok. Tie je ideálne umiestniť niekam do výšky – napríklad primontovať na stenu, prípadne mačke môžete prenechať jednu svoju poličku... Ak vyberiete domček s viacerými otvormi, ktorými bude mačka môcť preliezať sem a tam, určite si tým u svojej chlpatej kamarátky šplhnete.

Tip: Ideálnym výstelkovým materiálom je semiš – príjemný na dotyk a veľmi podobný chlpatej srsti vášho miláčika. Takže, ak ste domáci kutil a budete mačací raj vyrábať v dielni, určite zakomponujte tento materiál.
Nie je to žiadna hračka, keď do domu pribudne mačka

HRÁM SA A NEROBÍM NEPLECHU

Nie je to žiadna hračka, keď do domu pribudne mačka

Mačka je skutočne aktívna šelmička, preto by ste jej mali zabezpečiť dostatok podnetov na zábavu. Zakomponujete do bytu hojdačky, preliezačky a nezabúdajte ani na hračky, dômyselne umiestnené tam, kam sa pre ne mačka musí vyšplhať. Môžete napríklad zavesiť na strop hamak, vytvoriť komplex z povrazov, plošín a preliezačiek, na ktorých smie mačka vystrájať. Čo sa hračiek týka, najobľúbenejšie sú loptičky alebo guľôčky… v podstate čokoľvek, do čoho sa dá zahryznúť alebo čo sa hojdá.

NEZABUDNITE NA "POVOLENÉ ŠKRABADLÁ"

Aby ste predišli situácii, že vám mačka poškriabe úplne všetok drevený (aj iný) nábytok, musíte po byte rozmiestniť škrabadlá, kde si mačka bude môcť brúsiť pazúriky „legálne“. Nemusíte mať jedno obrie škrabadlo – môže ich byť viacero menších –, rozmiestnených aj medzi obľúbené hračky a preliezačky. Ak oviniete veže či preliezačky sisalovým povrazom, určite znížite poškodzovanie nábytku na minimum.

Tip: Keď budete mačku učiť na škrabadlá či preliezačky, použite ako pomocníka bylinku vlnené klbko. Mačka jej vôňu zbožňuje, a preto ju takto rozvoniavajúce miesta budú nesmierne priťahovať.
Nie je to žiadna hračka, keď do domu pribudne mačka

KTO TO KLOPE NA DVERE?

Nie je to žiadna hračka, keď do domu pribudne mačka

Pokiaľ máte záhradu a vaša mačka sa tam rada hráva, môžete si dať namontovať aj klapku na dvere, cez ktorú sa mačka pohodlne dostane von a zase späť. V prípade domových dverí je ale dôležité dbať na bezpečnosť – kúpte si klapku na magnetický alebo infračervený kľúč, ktorý bude mať mačka pripevnený na obojku. Klapku nemusíte mať len na vchodových dverách, ale napríklad aj na dverách kúpeľne (či inej miestnosti), kde má mačka svoj záchod – dvere tak nebudú musieť byť neustále otvorené. Okrem toho bude klapka slúžiť aj ako ďalšia zábavná atrakcia v skvelom živote domácej mačky.
Mačka vám do života určite prinesie veľa radosti a dobrej nálady. Rozhodne veríme, že dobré zážitky prevážia akékoľvek zlé skúsenosti. Ak vám aj občas poškodí obľúbené kúsky nábytku, určite jej ľahko odpustíte. Veď kto by už jej prosebnému pohľadu a prítulnosti odolal?
Publikováno: 21. 05. 2020
Autor článku: SCONTO Nábytok

MAGAZÍN

Zariaďujete, alebo len skrášľujete bývanie? Inšpirácie nie je nikdy dosť. V našom magazíne nájdete množstvo zaujímavých tipov a praktických rád, ako vylepšiť a zútulniť akúkoľvek časť vášho domova.
všetky články
Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Zariadili ste krásnu izbičku pre vašu princezničku či malého nezbedníka, ale dnes už vášho potomka akosi neoslovuje? Keď sa z dieťaťa stane tínedžer, objavia sa indi…
Čítať ďalej
Toppery – kedy sa vám zídu?

Toppery – kedy sa vám zídu?

Ak ste si kúpili nový matrac, určite vám ležalo na srdci, aby bol nielen pohodlný, ale aj trvácny. Možno netušíte, že komfort počas spánku a životnosť matraca môže z…
Čítať ďalej
Cookies Táto stránka používa cookies. Ďalším prehliadaním stránky vyjadrujete Váš súhlas. Viac informácií