Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / So psom pod jednou strechou

So psom pod jednou strechou

12. 04. 2021, SCONTO Nábytok
Domáci miláčikovia sú pre mnohých ľudí neraz rovnocennými členmi rodiny. Život s nimi – a navyše v interiéri – však nemusí vyzerať ružovo. Čo všetko by ste mali vedieť predtým, než sa o svoj domov začnete deliť so psíkom?
Pes v byte sa dá ľahko zvládnuť, najprv si však musíte odpovedať na základné otázky:
Po akom plemene túžite? Závisí od toho nielen starostlivosť, ale aj celkový temperament psa. Ak si nie ste istí, či zvládnete energických hravých chlpáčov, ktorí robia neplechu, zvoľte radšej pokojnejšie alebo lenivejšie typy psov. V prípade krížencov či „pouličných zmesí“ je temperament vecou náhody, vďaka výcviku však môžete naučiť poslúchať aj takéhoto psíka.

Čo všetko vášmu chlpatému priateľovi dovolíte? Niektorí ľudia pustia štvornohých maznáčikov aj do postele, iní majitelia striktne vymedzia hranice. Psík vám v žiadnom prípade nesmie prerásť cez hlavu.
 
Nakoľko si ceníte svoj dizajnový nábytok? Zmierte sa s myšlienkou, že psíky, najmä šteniatka, dajú vášmu zariadeniu poriadne zabrať. Niektorým „nehodám“ dokážete, samozrejme, zabrániť napríklad pravidelným zastrihávaním pazúrikov.

Budete mať na psíka dostatok času? Ak sa chcete vyhnúť tomu, aby vám štvornohý miláčik obhrýzal drahocenný masív alebo dyhované povrchy, musíte sa mu venovať. Pri pravidelných prechádzkach a hre sa psík unaví, takže následne si radšej dopraje oddych než „prieskum“ nábytku a vybavenia domácnosti.
 
Nerobí vám problém častejšie upratovať? Nejde iba o odstraňovanie chlpov z čalúnenia, ale aj o pravidelné umývanie a česanie vášho chlpáča, častejšie zmývanie podláh a čistenie povrchov.
 
Máte alergie alebo ste náchylní na infekcie? Psy môžu byť potenciálnymi prenášačmi rôznych chorôb, parazitov či hubových infekcií. Aby ste minimalizovali riziko, musíte sa o svojho psíka naozaj dôkladne starať, dopriať mu dobrú životosprávu a pravidelne s ním chodiť k veterinárovi.

Aký nábytok si vybrať?

V zásade by malo ísť o vysokoodolné materiály, prípadne kúsky, ktoré sa ľahko opravia alebo nahradia. V prípade sedačiek je skvelou voľbou mikrovlákno. Tento syntetický materiál sa ľahko čistí a odolá aj rozličným škrabancom. Srsť môžete jednoducho povysávať špeciálnym nadstavcom na vysávač alebo odstrániť kefou na chlpy. Väčšiny škvŕn sa zbavíte pomocou teplej vody a čistiaceho prostriedku. Vyhýbajte sa však textíliám, ktoré majú štruktúru podobnú slučkám, ako sú zamat či ženilka. Úplne by ste sa mali vzdať aj hodvábu či semišu.

Domáci miláčikovia sa nekamarátia ani so svetlým nábytkom. Tmavšie farby či drobné miešané vzory sú praktickejšie, pretože ľahšie kamuflujú škvrny. Pozor však na to, aké sfarbenie srsti má váš miláčik. Biely psík a tmavé čalúnenie pohovky, to nie je veľmi dobrá kombinácia. Najlepšie urobíte, ak si zvolíte sedacie súpravy so snímateľným poťahom, ktorý ľahko vyzlečiete a operiete v práčke. V krajnom prípade môžete psíkovi na pohovke vymedziť miesto, ktoré prekryjete dekou.
Niekedy nábytok ochráni pred psími chlpmi aj obyčajná deka. Zdroj: Sconto/sedačka Paco
Vedeli ste, že...?
V prípade energických psíkov, ale aj šteniatok si môžete pomôcť špeciálnou klietkou, v ktorej môžu tráviť chvíle počas vašej neprítomnosti. Môže sa to zdať neľudské, avšak psíka to môže ochrániť aj pred nebezpečnými káblami, čistiacimi prostriedkami či prejedením sa, ak sa dostane k jedlu. Pobyt v klietke môže psík vnímať ako bezpečné miesto aj na cestách, napríklad v hoteloch či na návšteve v dome plnom detí.
Pri výbere nového nábytku sa snažte obmedziť kusy na nožičkách či s väčšími ozdobnými lištami, ktoré psy môžu lákať na obhrýzanie. Ak si neviete predstaviť byt bez kobercov, uprednostňujte tie s nízkym vlasom. Okrem toho, že nebudú psíka zvádzať na malú či veľkú potrebu, pretože na rozdiel od kožušín a chlpatých vlnených kobercov nepripomínajú porasty v záhrade, ľahko sa čistia aj vysávajú. Koberce s vysokým vlasom môžu zadržiavať aj nepríjemné pachy.
Ak máte doma psíka, vyberajte si radšej nábytok na pevných podstavách bez nožičiek. Zdroj: Sconto/ obývacia zostava Luci

Ako ochrániť topánky a vybavenie domácnosti

Ak psík nemá dostatok podnetov, logicky sa bude zaujímať o všetky veci, na ktoré môže v uzatvorenom byte natrafiť. Terčom útokov sa často stávajú napríklad papuče, topánky alebo elektrické káble. Obuv preto nikdy nenechávajte voľne uloženú na chodbe či pri posteli, ale odkladajte ju do skrinky na topánky. Káble zasa starostlivo uložte tak, aby nevytŕčali spoza skriniek – pomôcť si môžete aj organizérom na káble. K nehode môže dôjsť aj pri kŕmení. Misu s krmivom a vodou vždy ukladajte na vhodnú podložku, aby ste ochránili parkety.
Náš tip
Kúpte psíkovi vhodné hračky, ktoré môže donekonečna naťahovať a hrýzť. Takto zaženie nudu, ktorá ho núti hľadať iné objekty na skúmanie.

So psom na sedačke

Nejeden človek si položí otázku, či je správne dovoliť štvornohému miláčikovi, aby si nárokoval miesto na sedacej súprave, v kresle či posteli. Na jednej strane je to príjemné, pretože sa s ním môžete maznať aj vtedy, keď vy sami oddychujete alebo pozeráte televíziu. Psy gauče milujú aj preto, že v nich cítia pach svojich majiteľov. Aj z toho dôvodu rady vylihujú na sedačke, najmä v čase vašej neprítomnosti. Má to však aj svoje tienisté stránky, s ktorými treba počítať, a to:
  • Ak psovi dovolíte tráviť čas na sedačke, môže sa stať, že sa bude dožadovať svojho miesta na nej aj vtedy, keď budete mať hostí, ktorým to nemusí byť príjemné.
  • Ak psa beriete so sebou na návštevu, môže uvoľnené pravidlá považovať za všeobecne platné a bez okolkov sa usalaší aj na pohovke vašich hostiteľov.
  • Tento zvyk, ktorý za iných okolností nemáte problém tolerovať, môžete vnímať inak, keď sa vaša rodina rozrastie o deti a psík ich bude „vytláčať“ zo sedačky.

Prečo to robia?
Družnosť majú psy vpísanú vo svojej DNA. Keďže kedysi žili vo svorkách, inštinktívne si vyhľadávajú spoločnosť. Privilégium sedenia na gauči im napovedá, že sú rovnocennými členmi „svorky“. V prípade niektorých plemien to však môže viesť až k teritoriálnemu správaniu. Ak sa ich pán snaží vyhnať zo sedačky, chránia svoju pozíciu tak, že vrčia alebo chniapu labami.

Ako nastaviť pravidlá?

  • Pri výchove psíka by mali byť všetci členovia domácnosti jednotní. Ak sa dohodnete, že havkáč nebude sedávať na pohovke, nik z členov rodiny sa s ním nesmie tajne maznať na sedačke.
  • Hoci mu povolíte prístup na gauč alebo do postele, mal by mať svoj vlastný stály pelech.
  • Ak mu chcete zabrániť, aby hľadal miesto na sedačke alebo v posteli, skúste mu pelech umiestniť bezprostredne v blízkosti vášho sedenia či lôžka. Takto bude mať pocit, že je stále pri vás.
  • Môžete vytvoriť pravidlá pre jednotlivé kusy nábytku – napríklad posteľ bude zakázané teritórium, zatiaľ čo na pohovke bude psík vítaný.
  • Niekedy sa môže stať, že psy pohovku začnú „okupovať“. Naučte ich, že sa majú posunúť, ak sa vy alebo iný člen rodiny priblížite k sedačke. Dobre vychovaný pes by mal pustiť na pohovku najskôr svojho pána.
  • Ak sa váš chlpáč pokúša o „útok“, keď si sadáte na gauč, okamžite ho z neho pošlite preč povelom „dole“ alebo „miesto“. Buďte trpezliví, nemusí sa to podariť na prvýkrát, trvajte však na svojom.
  • Kým sa váš chlpáč naučí, že na posteľ ani pohovku nesmie vyskakovať, môžete ju prekryť prikrývkou alebo dekou.
Pes v domácnosti je veľkou radosťou, ale neraz – predovšetkým v začiatkoch – i obrovskou výzvou. Ste pripravení popasovať sa s ňou?

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Koberec do kuchyne: čo sú plusy a mínusy tejto voľby

Otázka koberca do kuchyne rozdeľuje spoločnosť na dva tábory. Jeden naň nedá dopustiť, druhý by si nedal koberec do kuchyne za žiadnu cenu. Aby sme vám pomohli so sp…

Ako si poradiť so strašidlom? Vyžeňte detský strach z izby

Detská izba má veľký vplyv na pohodu a vývoj dieťaťa. Mala by pôsobiť príjemne, hravo a bezpečne. Pri zariaďovaní však treba zohľadniť aj fakt, že najmenší od narode…