Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / 5 dôvodov, prečo mať kuchynský ostrovček

5 dôvodov, prečo mať kuchynský ostrovček

21. 04. 2023, SCONTO Nábytok
Kuchynský ostrov je pre mnohých neoddeliteľnou súčasťou tejto miestnosti a vďaka konceptu prepojeného priestoru sa stáva štandardnou alternatívou pri plánovaní kuchyne. Ak naň máte priestor, neváhajte. Tu je päť dobrých dôvodov, prečo si ho vybrať.

1. Pridá pracovnú plochu

Kuchynský ostrov má veľa výhod. Tou najväčšou je, že rozširuje pracovnú plochu. Aby bol funkčný, jeho rozmery by mali byť minimálne 150 × 60 cm. Ak ho chcete doplniť zónou na varenie či umývanie, nezabudnite si „pôdu“ pripraviť dopredu a myslite aj na ťahanie rozvodov, prívod vody a pripojenie odpadu. Takisto budete potrebovať dostatočný manipulačný priestor okolo týchto zón.

Uistite sa, že ostrovček nebude mať prázdnu plochu uprostred. Jeho výška nemusí byť totožná s výškou pracovnej plochy kuchyne – zóna prípravy jedla na ňom môže byť napríklad vyššia kvôli pohodlnému krájaniu, a to až 95 cm. Alebo, naopak, nižšia, aby ste pri varení poriadne „videli do hrncov“. Do úvahy berte aj to, či k nemu chcete barové sedenie.

2. Rozšíri úložný priestor

Kuchynský ostrov vyrieši aj problém s chýbajúcimi úložnými priestormi. Môžete doň umiestniť zásuvky na riad, vstavanú vinotéku, malú chladničku, umývačku riadu či koše na odpadky, ktoré sa vám nezmestili inde. S umiestnením spotrebičov sa bude len zväčšovať. Úlohu ostrova môže plniť v podstate akýkoľvek kus nábytku postavený v priestore.

Ak však chcete, aby bol hlavne úložiskom, zabudnite na spotrebiče a nedávajte si naň ani umývaciu plochu alebo varnú zónu s odsávačom pár, ktorý je výsuvný z pracovnej dosky. Technické riešenia týchto zón by vám zabrali príliš veľa miesta na úkor úložného priestoru. Zásuvky a skrinky môžu byť na ostrovčeku obojstranné alebo môžete pre časť otočenú do jedálne a obývačky zvoliť otvorený koncept políc či vinotéku.

3. Pridá extra sedenie 

Raňajky, rýchla desiata či ľahká večera? Jednou z mnohých obľúbených podôb ostrova je variant, keď je z jednej strany pracovný priestor a z druhej barové sedenie. Pridaním barových stoličiek dostanete extra priestor, ktorý občas nahradí aj jedálenský stôl. Máte návštevu a práve pre ňu pripravujete pohostenie? Potom oceníte sedenie za barovou časťou. Vždy sa totiž nájde niekto, kto s vami prehodí pár slov aj počas varenia či chystania občerstvenia.

Sedenie bude fungovať aj ako neformálny jedálenský kútik pre deti. Ak sa rozhodnete pre vyvýšenú dosku barovej časti, ukryjete tak neporiadok na druhej strane ostrovčeka pred zrakmi návštev. Obľúbené je aj riešenie, keď ostrovček priamo nadväzuje na jedálenský stôl.

4. Vizuálne predelí priestor

Ostrovček v kuchyni pôsobí efektne a stal sa neoddeliteľnou súčasťou moderných interiérov. Veľká kuchyňa si ho priam pýta. Vďaka svojmu tvaru, materiálu a farbám zásadne ovplyvní jej dizajn. Rovnako sa hodí aj do otvorených dispozícií, kde vizuálne oddelí priestor kuchyne od jedálne či obývačky bez nutnosti stavať steny. Dizajnom kuchynské ostrovy zvyčajne nadväzujú na zvyšok kuchyne, takže sa vyrábajú v rôznych štýloch – od minimalistických po rustikálne.
 
Tak ako môže mať ostrovček rôzne funkcie, môže byť rôzny aj jeho tvar. Najčastejšie sa stretávame s klasickým tvarom obdĺžnika, prípadne štvorca. Žiadaný však je aj tvar písmena L. Šikovným riešením je viacúrovňový ostrov – pri ňom na nižšiu časť na prípravu jedla nadväzuje vyšší priestor na stolovanie (táto časť môže byť odlišná farebne či materiálovo).

5. Je ideálny pre rodiny s deťmi

Z ostrovčeka v kuchyni sa môže stať komunikačné centrum rodiny či srdce dennej časti domácnosti. Ak varenie patrí medzi vaše každodenné činnosti, je ideálnym miestom, z ktorého budete mať na očiach aj malé deti. Môžete ich na ňom zapájať do prípravy jedla alebo ich radšej bezpečne usadiť z druhej strany a dať im do ruky pastelky a papier.
 
Trendom posledných rokov je aj využívanie ostrovčeka na prácu, keď slúži ako home office. Školáci si pri ňom zase môžu robiť úlohy, kým rodičia pripravujú jedlo. Rodina tak zostane vo vzájomnom kontakte.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Poznáte najnovšie trendy v interiérovom osvetlení?

Svietidlá v interiéri sú nielen funkčným prvkom, ale svojimi tvarmi, veľkosťou a farbou sa podieľajú aj na celkovom vzhľade miestnosti a pomáhajú vytvoriť jej atmosf…

Žltá sedačka prežiari interiér. Prečo sa táto farba hodí do obývačky?

Žltá farba väčšinou nie je prvým odtieňom, ktorý zvažujeme pri výbere sedačky. A je to škoda. Obývačku totiž dokáže presvetliť a rozžiariť. Ak práve uvažujete o kúpe…