Častý problém: mastnota v kuchyni. Ako sa jej zbaviť?

Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / Častý problém: mastnota v kuchyni. Ako sa jej zbaviť?
Publikováno: 07. 05. 2020
Mastnota v kuchyni je problém, s ktorým sa stretáva každá domácnosť. Pomaličky sa usádza aj na miestach, ktoré prehliadate, aby potom spolu s nánosom prachu pripravila vražednú kombináciu, ktorá vás pri upratovaní nemálo potrápi. Ako oslobodiť kuchynskú linku od nánosu nečistôt a mastnoty, aby ste sa nenarobili a zároveň sa vyhli chemikáliám?

Aj v najčistejšej kuchyni sa nájdu miesta, ktoré sa neumývajú pravidelne, pretože sú horšie prístupné alebo nie sú stále na očiach, takže si ich s mastnotou ani nespájate. A potom sú tu exponované miesta, na ktorých by ste mohli mastnotu umývať hoci aj každý deň. Živočíšne tuky sa s obľubou usádzajú na úchytkách zásuviek, na digestore, medzi skrinkami pri sporáku, na zadnej stene rúry, na poličke blízko varnej dosky, na zástene za varnou plochou...

Častý problém: mastnota v kuchyni. Ako sa jej zbaviť?
Nepríjemný lepivý povlak sa vie vytvoriť už po pár dňoch, najmä ak často varíte alebo radi vyprážate. Najpohodlnejším riešením je vtedy siahnuť po špeciálnych čistiacich prostriedkoch, ktoré obsahujú chemické látky. My vám však ponúkame niekoľko ekologických alternatív, ktoré potešia prírodu aj vašu peňaženku.


AKO SA ZBAVIŤ MASTNOTY V KUCHYNI EKOLOGICKÝM SPÔSOBOM?

  • Na suchú handričku naneste trochu oleja (môže byť aj obyčajný kuchynský olej) a ňou potrite zaschnuté mastné škvrny. Čerstvý olej rozpustí ten starý.
  • Pripravte si do nádoby s rozprašovačom zmes 3 lyžíc jedlej sódy a 1 šálky teplej vody. Nastriekajte na mastné miesto a nechajte pôsobiť 10 minút. Zotrite vlhkou handričkou a potom osušte.
  • Zo sódy a z vody si môžete vytvoriť aj pastu. Tú naneste na mastný povrch digestora a vyčistite drsnejšou stranou hubky na riad. Nakoniec zotrite a osušte.
Častý problém: mastnota v kuchyni. Ako sa jej zbaviť?
Častý problém: mastnota v kuchyni. Ako sa jej zbaviť?
  • Univerzálnym čistiacim prostriedkom je aj kypriaci prášok. Odstráni mastnotu podobne ako pasta zo sódy, navyše ho môžete prisypať s troškou vody aj do pripálených hrncov. Zmes povarte, pripáleninu by mala uvoľniť.
  • Mastnotu z kachličiek na kuchynskej zástene odstráni neriedený ocot. Umyté miesta nakoniec prejdite vlhkou handričkou namočenou v čistej vode.
  • Mastnú mikrovlnku najjednoduchšie očistíte citrónom. Nalejte do sklenenej misky studenú vodu do polovice a vytlačte do nej šťavu z polovice citróna. Zapnite mikrovlnku približne na 5 minút. Skondenzovaná para odstráni zo stien mikrovlnky mastnotu. Nakoniec ju vyutierajte dosucha.
Publikováno: 07. 05. 2020
Autor článku: SCONTO Nábytok

MAGAZÍN

Zariaďujete, alebo len skrášľujete bývanie? Inšpirácie nie je nikdy dosť. V našom magazíne nájdete množstvo zaujímavých tipov a praktických rád, ako vylepšiť a zútulniť akúkoľvek časť vášho domova.
všetky články
Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Zariadili ste krásnu izbičku pre vašu princezničku či malého nezbedníka, ale dnes už vášho potomka akosi neoslovuje? Keď sa z dieťaťa stane tínedžer, objavia sa indi…
Čítať ďalej
Toppery – kedy sa vám zídu?

Toppery – kedy sa vám zídu?

Ak ste si kúpili nový matrac, určite vám ležalo na srdci, aby bol nielen pohodlný, ale aj trvácny. Možno netušíte, že komfort počas spánku a životnosť matraca môže z…
Čítať ďalej
Cookies Táto stránka používa cookies. Ďalším prehliadaním stránky vyjadrujete Váš súhlas. Viac informácií