Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / Častý problém: mastnota v kuchyni. Ako sa jej zbaviť?

Častý problém: mastnota v kuchyni. Ako sa jej zbaviť?

07. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Mastnota v kuchyni je problém, s ktorým sa stretáva každá domácnosť. Pomaličky sa usádza aj na miestach, ktoré prehliadate, aby potom spolu s nánosom prachu pripravila vražednú kombináciu, ktorá vás pri upratovaní nemálo potrápi. Ako oslobodiť kuchynskú linku od nánosu nečistôt a mastnoty, aby ste sa nenarobili a zároveň sa vyhli chemikáliám?

Aj v najčistejšej kuchyni sa nájdu miesta, ktoré sa neumývajú pravidelne, pretože sú horšie prístupné alebo nie sú stále na očiach, takže si ich s mastnotou ani nespájate. A potom sú tu exponované miesta, na ktorých by ste mohli mastnotu umývať hoci aj každý deň. Živočíšne tuky sa s obľubou usádzajú na úchytkách zásuviek, na digestore, medzi skrinkami pri sporáku, na zadnej stene rúry, na poličke blízko varnej dosky, na zástene za varnou plochou...

Častý problém: mastnota v kuchyni. Ako sa jej zbaviť?
Nepríjemný lepivý povlak sa vie vytvoriť už po pár dňoch, najmä ak často varíte alebo radi vyprážate. Najpohodlnejším riešením je vtedy siahnuť po špeciálnych čistiacich prostriedkoch, ktoré obsahujú chemické látky. My vám však ponúkame niekoľko ekologických alternatív, ktoré potešia prírodu aj vašu peňaženku.


AKO SA ZBAVIŤ MASTNOTY V KUCHYNI EKOLOGICKÝM SPÔSOBOM?

  • Na suchú handričku naneste trochu oleja (môže byť aj obyčajný kuchynský olej) a ňou potrite zaschnuté mastné škvrny. Čerstvý olej rozpustí ten starý.
  • Pripravte si do nádoby s rozprašovačom zmes 3 lyžíc jedlej sódy a 1 šálky teplej vody. Nastriekajte na mastné miesto a nechajte pôsobiť 10 minút. Zotrite vlhkou handričkou a potom osušte.
  • Zo sódy a z vody si môžete vytvoriť aj pastu. Tú naneste na mastný povrch digestora a vyčistite drsnejšou stranou hubky na riad. Nakoniec zotrite a osušte.
Častý problém: mastnota v kuchyni. Ako sa jej zbaviť?
Častý problém: mastnota v kuchyni. Ako sa jej zbaviť?
  • Univerzálnym čistiacim prostriedkom je aj kypriaci prášok. Odstráni mastnotu podobne ako pasta zo sódy, navyše ho môžete prisypať s troškou vody aj do pripálených hrncov. Zmes povarte, pripáleninu by mala uvoľniť.
  • Mastnotu z kachličiek na kuchynskej zástene odstráni neriedený ocot. Umyté miesta nakoniec prejdite vlhkou handričkou namočenou v čistej vode.
  • Mastnú mikrovlnku najjednoduchšie očistíte citrónom. Nalejte do sklenenej misky studenú vodu do polovice a vytlačte do nej šťavu z polovice citróna. Zapnite mikrovlnku približne na 5 minút. Skondenzovaná para odstráni zo stien mikrovlnky mastnotu. Nakoniec ju vyutierajte dosucha.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Poklady ukryté v šperkovnici a ako sa o ne starať

Šperky sú viac než doplnok. Sú milou spomienkou, odmenou za tvrdú prácu alebo spečatením životného rozhodnutia. Preto si zaslúžia dokonalú šperkovnicu, ktorá sa post…

Ako vyčistiť matrac od roztočov

Lôžko býva domovom veľkého množstva drobných organizmov, najmä roztočov, ktoré nám dokážu život poriadne osladiť. Prečo môže byť ich prítomnosť v našom matraci a pos…