Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / Častý problém: mastnota v kuchyni. Ako sa jej zbaviť?

Čo pomaha na mastnotu v kuchyni

07. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Mastnota v kuchyni je problém, s ktorým sa stretáva každá domácnosť. Pomaličky sa usádza aj na miestach, ktoré prehliadate, aby potom spolu s nánosom prachu pripravila vražednú kombináciu, ktorá vás pri upratovaní nemálo potrápi. Ako oslobodiť kuchynskú linku od nánosu nečistôt a mastnoty, aby ste sa nenarobili a zároveň sa vyhli chemikáliám?

Aj v najčistejšej kuchyni sa nájdu miesta, ktoré sa neumývajú pravidelne, pretože sú horšie prístupné alebo nie sú stále na očiach, takže si ich s mastnotou ani nespájate. A potom sú tu exponované miesta, na ktorých by ste mohli mastnotu umývať hoci aj každý deň. Živočíšne tuky sa s obľubou usádzajú na úchytkách zásuviek kuchynských skriniek, na digestore, medzi skrinkami pri sporáku, na zadnej stene rúry, na poličke blízko varnej dosky a aj na zástene za varnou plochou...

Častý problém: mastnota v kuchyni. Ako sa jej zbaviť?

Ako vyčistit kuchynsku linku od mastnoty

Čistenie kuchynskej linky od mastnosty je pravidelná práca, ktorú musíte vykonávať starostlivo. Nepríjemný lepivý povlak sa vie vytvoriť už po pár dňoch, najmä ak často varíte alebo radi vyprážate. Najpohodlnejším riešením pre odmastenie kuchynskej linky je vtedy siahnuť po špeciálnych čistiacich prostriedkoch, ktoré obsahujú chemické látky. My vám však ponúkame niekoľko ekologických alternatív, ktoré potešia prírodu aj vašu peňaženku.

Zbavte sa mastnoty v kuchyni ekologickým spôsobom

Ako odstrániť mastnotu z kuchynskej linky jedlou sódou
  • Na suchú handričku naneste trochu oleja (môže byť aj obyčajný kuchynský olej) a ňou potrite zaschnuté mastné škvrny. Čerstvý olej rozpustí ten starý.
  • Pripravte si do nádoby s rozprašovačom zmes 3 lyžíc jedlej sódy a 1 šálky teplej vody. Nastriekajte na mastné miesto kuchynskej linky a nechajte pôsobiť 10 minút. Zotrite vlhkou handričkou a potom osušte.
  • Zo sódy a z vody si môžete vytvoriť aj pastu. Tú naneste na mastný povrch digestora a vyčistite drsnejšou stranou hubky na riad. Nakoniec zotrite a osušte.
Častý problém: mastnota v kuchyni. Ako sa jej zbaviť?
Vyčistite mastnotu z kachličiek aj pripálené hrnce kypriacim práškom
Častý problém: mastnota v kuchyni. Ako sa jej zbaviť?
  • Univerzálnym čistiacim prostriedkom je aj kypriaci prášok. Odstráni mastnotu podobne ako pasta zo sódy, navyše ho môžete prisypať s troškou vody aj do pripálených hrncov. Zmes povarte, pripáleninu by mala uvoľniť.
  • Mastnotu z kachličiek na kuchynskej zástene odstráni neriedený ocot. Umyté miesta nakoniec prejdite vlhkou handričkou namočenou v čistej vode.
  • Mastnú mikrovlnku najjednoduchšie očistíte citrónom. Nalejte do sklenenej misky studenú vodu do polovice a vytlačte do nej šťavu z polovice citróna. Zapnite mikrovlnku približne na 5 minút. Skondenzovaná para odstráni zo stien mikrovlnky mastnotu. Nakoniec ju vyutierajte dosucha.
Myslite pri zariaďovaní kuchyne na nadštandardné dizajnové prvky, ktoré síce vyzerajú efektne, pri upratovaní vás ale dokážu pekne potrápiť. Prečítajte si tiež, ako zariadiť malú kuchyňu tak, aby bola na mieru vašim potrebám.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Regál do domácnosti: funkčný doplnok, ktorý poslúži v každej miestnosti

Regál patrí k multifunkčným kusom nábytku. Existuje v najrozmanitejších podobách, takže ho možno využiť v malých aj veľkých priestoroch, a to v interiéroch každého š…

Ako skladovať chlieb a pečivo: ideálny je chlebník, ale…

Chlieb ani iné druhy pečiva nepatria do chladničky alebo nepriedušného plastového vrecka. Nemali by ste ich nechávať voľne položené vonku ani v chlebníku. Ako teda s…